CSERNUS TIBOR - HAZAÉRT
ANGYALFÖLD - 1956
Szimbólum értéke van annak, hogy Csernus Tibor mindeddig legátfogóbb, retrospektív kiállítása 2006. első napjaiban nyílt meg az Andrássy úti KOGART Alapítvány termeiben.
A XX. század második felének egyik legnagyobb mestere mutathatja meg - a KOGART Alapítvány rendívül igényes munkája jóvoltából - életművének valódi nagy stációit. A magyar származású, francia mester festői pályája az ötvenes évek elején indult. E korszak művein jól érezhető tanára és patrónusa, Bernáth Aurél keze-nyoma.
A harmadik emeleti kiállító terem egyik tárlójában láthatunk magyar és francia könyveket, melyek igényes megjelenését garantálták Csernus Tibor grafikái, metszetei. E könyvek között ott találjuk József Attila: Hazám című - könyvészeti szempontból is figyelemre méltóan igényes - vékony kis kötetét. József Attila hat nagy verse Juhász Ferenc és Csernus Tibor alkotó munkája eredményeként került kiadásra. Az időpontot jelzi Juhász Ferenc: Sóhaj c. előszava (1956. április 29.). Juhász Ferenccel akkor már 14 éve ismerték egymást, - ahogy erről a költő 2001-ben vall - 1942-ben padtársak voltak a középiskolában, egymás mellett ült a két munkásgyerek. Régi barátságuk nemcsak 1956-ig élt, kitartott máig. Talán ez is jellemzi az elementáris festeni tudással bíró mester eltéphetetlen kötődését szülőhazájához.
Március közepéig van nyitva ez a kiállítás, amely közel kilencven Csernus művet mutat be, átfogva valamennyi, nagy korszakát. A kiállított képek jelentős része nagyméretű és vitathatatlanul reprezentálják a mestert. A kiállításon találkozhatunk könyvillusztrációival és megnézhetünk egy portré jellegű, rövid dokumentumfilmet, amelyben az idős mester nemcsak ars poetika-járól vall szelíd kérlelhetetlenséggel, hanem beenged bennünket jelenlegi, párizsi világába. Azon a helyen él és alkot műtermében, a Place Emile Goudeau-n, ahol egykor Piacasso élt és alkotott.
Megismerhetünk egy méltán világhírű életművet. Most, 2006-ban átéljük, hogy Csernus Tibor - több mint fél évszázados művészi pályáján - alkotó erejének kiapadhatatlanságában mekkora szerepe volt 1956-nak.
(kfr)
ÚJPESTI RAKPART - 1957