AZ EMLÉKÉV JÁTÉKFILMPROGRAMJA
A Magyar Televízió és a Duna Televízió nagyszabású vetítéssorozattal köszönti az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulóját. A január végén kezdődő s egész esztendőben folytatódó filmciklus programjában havonta egy (olykor több) alkotás szerepel: modern filmtörténetünk értékes darabjai, melyek tematikailag, gondolati "üzeneteiket" tekintve, motívumaik stb. alapján közéletünk e fontos eseményéhez kapcsolódnak.
Rendezőink a forradalmat követően csak a hivatalos politikai verzió jegyében idézhették meg a felkelést. Olyan művek is születtek, melyek torz tükörben igyekeztek igazolni a Kádár-rendszer állásfoglalását (ezek nem kaptak helyet a mostani összeállításban). A magyar új hullám világszerte elismeréssel fogadott mozi-darabjaiban ugyanakkor hiteles a kornak és hőseinek a megelevenítése (noha a szerzők nem nevezhették nevén a sorsfordító időszakot). A legfontosabb címszavak a problematikában: az erőszak természetrajza, a szovjet minta szolgai átvétele, a vezetők és vezetettek viszonya, az emberi jogok korlátozása, a manipulációk változatai, az élet minőségének romlása, a városok és falvak nyomasztó közérzete, hamu alatti parázs a kemény, majd puhuló diktatúra idején, a nemzeti összefogás októberben, a megtorlások stb.
A panoráma gazdagságát bizonyítja, hogy az Emlékév műsorában számos rangos hazai opus kapott helyet. A listán találjuk Bereményi Gézát, Fábri Zoltánt, Gaál Istvánt, Gábor Pált, Gárdos Pétert, Gothár Pétert, Gyarmathy Líviát, Jancsó Miklóst, Kézdi-Kovács Zsoltot, Kósa Ferencet, Kovács Andrást, Lugossy Lászlót, Makk Károlyt, Mészáros Mártát, Sándor Pált, Sára Sándort, Simó Sándort, Szabó Istvánt, Tímár Pétert, Zsombolyai Jánost - némelyiküket több címmel is.
Különleges élményt kínál többek között a SZEGÉNYLEGÉNYEK (Jancsó évszázadon is áthalló parabolája), a SZERELEM (Déry Tibor-ihlette kamaradráma az emberség mértékéről), az ANGI VERA (tragédia a gerincroppanásról), a NAPLÓ GYERMEKEIMNEK (egy bimbózó teremtés élményei a viharos esztendőkben), a MEGÁLL AZ IDŐ (lélekrajz a szomorú konszolidációról), a TÍZEZER NAP (dokumentáris költészet a magyar falu sorsfordulóiról), a HÚSZ ÓRA (hosszú út lélektől lélekig), a FELDOBOTT KŐ (az érvényesülés lehetőségei és változatai), a FÉNYES SZELEK (a "holnapra megforgatjuk az egész világot" hangulatai), a SZAMÁRKÖHÖGÉS (borzongató és vidám képek 1956-ról gyermek-optikával), A TEMETETLEN HALOTT (a mártír Nagy Imre portréja), a NYÁR A HEGYEN (a jelenben élő múlt) stb.
A vetítésekhez igényes körítés társul. Képben és írásban tartalmas Internet-kommentárok segítik az érdeklődőket a társadalmi-politikai háttér, valamint az összefüggések megismerésében, az utak és keresztutak megismerésében, a szükséges következtetések megfogalmazásában. A filmek rendhagyó retrospekciója az Emlékévnek minden bizonnyal kiemelkedő fejezete lesz.
(VJ)