A Kulturális Örökség Napjai - Külföldi programok
Francia ötletként indult útjára a mára már összeurópai mozgalommá vált örökségnapok.
Minden év szeptemberének harmadik hétvégéjén hazánkban is megnyílnak olyan épületek kapui, amelyek egyébként zártak a nagyközönség előtt, vagy csak elvétve lehet bejutni.
Az Európa Tanács javaslata az, hogy a bejutás legyen ingyenes, jelölje zászló a megnyitott épület bejáratát, a helyet jól ismerő vezető meséljen az épületről, a történetéről, a benne folyó tevékenységről, és legyen minden évben egy központi téma. Így kerültek az érdeklődés középpontjába az oktatás épületei, a szecesszió építészete, a várak és a várromok, a kertek, parkok, temetők.
Ebben az évben az 1956-os forradalom évfordulója tiszteletére a szocreál időszakát, 1945-59. állítottuk középpontba A fél(t)múlt építészete címmel.
A kiemelt téma mellett minden más épület is szerepel a programban a templomok, kastélyok, tájházak, múzeumok, ipari emlékek, mind-mind várják az építészet iránt érdeklődőket.
Az utóbbi évek jó szokásaként alakulnak a kulturális sétaútvonalak, amelyek helyi vezető segítségével, érdekes épületek bemutatásával egyre nagyobb sikert aratnak.
Nem titkolt célunk az, hogy a közvetlen közeli értékek megismerése után, keljenek útra az emberek, és járjanak be távolabbi, - sőt határon túli - helyeket is.
Érdemes hát alaposan áttanulmányozni az országos programfüzetet, és tervet készíteni a látogatandó épületekről.
Hasznos információkat szerezhetnek a www.oroksegnapok.hu honlapról is.
LENGYELORSZÁG
FATEMPLOM
Orawka
A lengyel határállomás Chyzne közelében áll a tipikus Árva megyei XIX. századi faépületek alkotta település, melynek későgótikus plébániatemploma egy 1650 körül emelt fatemplom, melynek a reneszánsz hagyomány szerint ábrázolt 40 magyar szentet megörökítő színes belső terét Antoni Tuszynski festette. Az ellenreformáció idején Árva vármegye és a helyi püspök az itteni területeket a reformáció terheitől felszabadította. Ezért hálából a hívek a szentek ábrázolásait készítették a püspöknek. Az egyhajós templom diadalívét a vidékre jellemző kálvária szoborcsoport díszíti. A fatorony a XX. században épült.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
STARY SACZ (ÓSZANDEC)
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A város a híres klarissza kolostor Kinga (Szemérmes Boleszáv felesége) által történt alapításakor már létezett. Várossá válásának 700 éves évfordulójára a főteret felújították. A középkorban a Magyarország felé vivő út kereskedelmi hely volt a Rynek (főtér) 6. számú háza. A kolostor a lengyel kultúra központja volt. Kinga, IV. Béla lánya apja segítségével megnyitott wieliczkai sóbánya jövedelmét Krakkónak az ószandeci kolostornak, és más lengyel városoknak adta. Kingát 1999-ben II. János Pál szentté avatta. Ebből az alkalomból a kolostor kapujában erdélyi mesterek díszes székelykaput állítottak. A klarisszák 2005 őszén a budapesti Lengyel templomnak csontereklyét adományoztak, hogy e templom legyen a magyarországi Szt. Kinga kultusz központja. A kolostorban állandó kiállítás mutatja be Szt. Kinga életét, a modern művészetet időszakos kiállítások képviselik.
Szervezett séta: klarissza kolostor és templom (1332), barokk belső, kolostor késő-reneszánsz, plébániatemplom - késő-gótikus, Rynek- és a város XVIII. sz. 2. fele és XIX. századi lakóépületek. A séta a kolostor kapujától indul Marian Kuczaj iskolaigazgató vezetésével mindkét nap 15.00 órakor.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
SANDOMIERZ (SZANDOMIR)
Lengyelország egyik legrégibb és legértékesebb városa. A helyi megyéspüspök és a magyar bíboros prímás 2004-es sandomierzi megállapodása értelmében a városban magyar intézet működik, és megindult a kispapok magyar nyelvre történő oktatása. A városban szenvedett Boldog Sadok magyar domonkos 40 magyar és lengyel társával vértanúhalált a XIII. században. A sandomierzi vértanúk tiszteletére emeltek a XIII. századi domonkos monostor és templom együttesében 1642-ben egy kápolnát. Nagy Kázmér lengyel király kedves városa, ahol társaskáptalani templomot és várat alapított. Az előbbi 1818-ban katedrális rangot kapott.
Szervezett séta útvonala: Jan Dtugosz háza (Ulica Mariacka 9.)- katedrális - Főtér a Városházával - Szentlélek templom - Opatuvi kapu - zsinagóga - királyi vár - domonkos monostor és Szt. János templom - Szt. Pál plébániatemplom - Bencés konvent és templom - a megreformált ferencesek monostora és temploma. A sétát Jan Zymny, a Magyar Intézet igazgatója vezeti mindkét nap 12.00 órától. A Jan Dtugosz házban, amely egyházmegyei múzeum állandó kiállítás tekinthető meg.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
SWIETY KRZYZ (SZENT KERESZT APÁTSÁG)
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Kielce és a Sandomierz között húzódó Szt. Kereszt hegység, mely az azonos nevű apátságban levő ereklyéről kapta nevét, természetvédelmi terület. Az 593 m magasan épült apátság a legősibb lengyel búcsújáró hely, amely ezév júniusában ünnepelte 1000 éves fennállását. A hagyomány szerint Szt. Imre adta a szerzeteseknek az ereklyét. Az apátságot a XI. században alapították és románkori, későgótikus és barokk kori átépítés is nyomon követhető. A templom barokk-klasszicista terében a baloldali második oltár Szt. Imre tiszteletére épült.
A kolostorban állandó kiállítás tekinthető meg az épületegyüttes történetéről.
sz.: 9.00 - 20.00, v.: 9.00 - 20.00
AUSZTRIA
FRAKNÓ VÁRA
Forchtenstein, Melinda-Esterházyplatz 5.
Információs anyag: lesz
Az épület megtekintéséhez előzetes bejelentkezés szükséges a burg-forchtenstein@esterhazy.at e-mail címen. A látogatók megtekinthetik az Esterházy ősgalériát (Valós és kitalált ősök - pl. Drakula gróf, az Esterházy kincstár legértékesebb darabjai és a kiállítás fénypontja: az Európában egyedülálló ezüstszoba). A várat (a vár és az Esterházy család története c. kiállítás, Ausztria legnagyobb magánkézben lévő fegyvergyűjteménye) és az Esterházy kincstárat csak vezetéssel tekinthetik meg a látogatók.
A vármúzeum munkatársai a magyar állampolgárságukat igazolók számára (pl. útlevél, személyi igazolvány) ingyenesen biztosítják a látogatást!
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KASTÉLYMÚZEUM
Lackenbach
Információs anyag: lesz
A természet nyomában - ez a mottója a reneszánsz stílusú Lackenbach kastélynak. Az itt bemutatott kiállítás az erdő, a vad és a természet értékeinek innovatív bemutatásán alapszik. A modern természeti élménymúzeumban minden a természet körül forog. A különböző életterek, mint az erdő vagy a folyó, az összes érzék bevonásával, különféle szempontok alapján kerülnek szemrevételezésre.
sz.: 9.00 - 16.00, v.: 9.00 - 16.00
RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIATEMPLOM
Mariasdorf
A későgótikus, Mária mennybevétele tiszteletére szentelt római katolikus plébániatemplom feltehetően 1400 és 1490 között épült. A XVII. és XVIII. századi barokk átépítések után 1882 és 1899 között Steindl Imre művészeti vezetése alatt került sor az épület felújítására. A templom ekkor neogótikus berendezést kapott. Zsolnay kerámiából készült ereklyetartóra emlékeztető a főoltár, a szószék, valamint a keresztelő medence. A máriafalvi templom egészében magas kultúrtörténeti értéket képvisel és különleges szépségével méltán ámulatba ejti a látogatót. A Zsolnay kerámiák közelről kizárólag vezetéssel (előzetes bejelentkezés) tekinthetők meg.
Vezetés a plébánián kérhető.
sz.: 8.00 - 19.00, v.: 8.00 - 19.00
SZLOVÁKIA
II. RÁKÓCZI FERENC KASTÉLY
Borsi, Rákóczi u.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
II. Rákóczi Ferenc szülőháza, 1676. III.27. látta meg itt a napvilágot a későbbi fejedelem. Legkorábbi részét az 1570-es években Zeleméry Kamarás Miklós építtette. A Lorántffy-vagyon részeként kerül a Rákóczi-család tulajdonába 1616-ban. Nagyobb bővítésre I. Rákóczi György idejében került sor, az 1620-30-as években. Gazdagon faragott reneszánsz ajtó- és ablakkeretei, kandallói megmaradtak. A kastély 1990-ben ténylegesen a Borsi Önkormányzat tulajdonába került. A kastély északi és északnyugati szárnyának felújítása 1999-ben kezdődött el. Az 1999-2006-os periódusban megtörtént a kutatás, az állagmegóvás, a tetőszerkezet felújítása, a tervezés és az engedélyeztetés. Az említett időszakban megújult a kastély hét földszinti, két emeleti helyisége, két további helyiség felújítás alatt áll. Az eddig elvégzett munkák lehetővé tették, hogy II. Rákóczi Ferenc szülőháza a látogatók számára megtekinthető. A tervek szerint az épületben konferenciaközpont, múzeum, könyvtár és iroda (üzemeltetési helyiségek), valamint vendéglátó funkció kap helyet.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
ROMÁNIA
TÁJHÁZ
Lövéte, Hargita megye
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Lövétei Tájházat 2002-ben avatták fel. Létrehozása közös összefogás eredménye (Hargita Megyei Kulturális Központ, Lövéte Polgármesteri Hivatala, Felsőhomoródmente Kistérség). Az épületben, amely a XIX. században épült két szoba van berendezve. Egyik Lövéte tárgyi, néprajzi értékeinek (festett bútor, szedettes, stb.), a másikban Ádám Gyula állandó fotókiállítása látható Lövéte népi építészetéről. Itt van felállítva egy szövőszék, amelyen a tájház oktatója az iskolás gyerekeknek a szövésre oktatja. A Tájháznak jelenleg egy részfizetéses (Fazakas Ágnes, oktató) és két nem fizetéses alkalmazottja (Mihály János, szakirányító, András József gondnok) van.
Helytörténeti előadás az iskolás gyerekeknek.
sz.: 10.00 - 13.00, v.: 10.00 - 13.00
SZERBIA
ETNO HÁZ, MAGYAR-SZERB-SZLOVÁK SZOBÁKKAL
Bajsa, Sár u. 21.
Bajsa 255 éves település a Délvidéken, Szerbia északi részén a Vajdaságban Szabadkától 40 km-re délre. Az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre elnevezésű civil szervezet tevékenységének köszönve létrejött a többnemzetiségű faluban összegyűjtött tárgyi emlékek bemutatása a magyar, szerb és szlovák szobákban. A kiállítás anyaga szeptember kerül állandó helyére a Sár u. 21. számból a 40-es számú, a XX. sz. első felében épült épületbe.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 19.00
HORGOS NEVEZETESSÉGEI
Horgos, amelyet I. Géza adománylevele a XI. században már említ, a Vajdaság legészakibb települése. A tatárjárás után kunok lakják, majd a török hódoltság után hosszú ideig lakatlan. 1795-ben Kárász II. Miklós szegedi főjegyző által épített barokk stílusú kastély, a hozzá tartozó majorsági épületekkel együtt a város egyik jelképe. Horgos külterületén Árpás-kori templomrom, valamint a Kishorgosi majorság is megtekinthető.
A nagy múltra visszatekintő Horgosi Szüreti napok rendezvénye szeptember 22-24-én lesz.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
TÁJHÁZ
Temerin, J. N. A. 126.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A tájház és annak környéke Temerin magyar lakosságának népi építészeti emlékeit, a hagyományos paraszti életmódot, családi életteret és gazdálkodást hivatott bemutatni.
Mindkét nap 13.00 órától kézművesség a tájház udvarában (szövés, nemezelés, agyagozás).
sz.: 9.00 - 19.00, v.: 9.00 - 19.00
TOPOLYAI KARNEVÁL
16-án 16.00 órától a topolyai Művelődési Ház és az ETNO Hagyományőrző Kézművesek Köre Bajsa közös programja, melynek helyszíne a Fő utca, ill. a város központja. A program részét képezi a tájház megtekintése (az épület 1843-ban épült), valamint a 100 éves, az országban a legnagyobb katolikus templom megtekintése. A falu épületeinek, parkjának bemutatására 12.00 - 14.00 óra között történik Indulás helye: Sár u. 21.
sz.: 10.00 - 22.00, v.: 10.00 - 12.00
RÉGI MESTERSÉGEK HÁZA, MAGÁNGYŰJTEMÉNY
Zenta, Zmaj j.j 16/b
Információs anyag: lesz
A gyűjtő saját házában mutatja be a letűnt tanyavilág tárgyi hagyatékát, valamint húsz régi műhely teljes felszerelését, több mint tízezer tárgyat. A gyűjtemény egész évben díjmentesen megtekinthető. A látogatást kérjük az előző napon a 00-381-24-814-261 vagy a 00-381-63-8964-780-as telefonszámon jelezni. Az épületvezetés minden páros órában max. 15 fővel indul.
sz.: 8.00 - 18.00, v.: 8.00 - 18.00