A Kulturális Örökség Napjai - Vidéki programok
Francia ötletként indult útjára a mára már összeurópai mozgalommá vált örökségnapok.
Minden év szeptemberének harmadik hétvégéjén hazánkban is megnyílnak olyan épületek kapui, amelyek egyébként zártak a nagyközönség előtt, vagy csak elvétve lehet bejutni.
Az Európa Tanács javaslata az, hogy a bejutás legyen ingyenes, jelölje zászló a megnyitott épület bejáratát, a helyet jól ismerő vezető meséljen az épületről, a történetéről, a benne folyó tevékenységről, és legyen minden évben egy központi téma. Így kerültek az érdeklődés középpontjába az oktatás épületei, a szecesszió építészete, a várak és a várromok, a kertek, parkok, temetők.
Ebben az évben az 1956-os forradalom évfordulója tiszteletére a szocreál időszakát, 1945-59. állítottuk középpontba A fél(t)múlt építészete címmel.
A kiemelt téma mellett minden más épület is szerepel a programban a templomok, kastélyok, tájházak, múzeumok, ipari emlékek, mind-mind várják az építészet iránt érdeklődőket.
Az utóbbi évek jó szokásaként alakulnak a kulturális sétaútvonalak, amelyek helyi vezető segítségével, érdekes épületek bemutatásával egyre nagyobb sikert aratnak.
Nem titkolt célunk az, hogy a közvetlen közeli értékek megismerése után, keljenek útra az emberek, és járjanak be távolabbi, - sőt határon túli - helyeket is.
Érdemes hát alaposan áttanulmányozni az országos programfüzetet, és tervet készíteni a látogatandó épületekről.
Hasznos információkat szerezhetnek a www.oroksegnapok.hu honlapról is.
BARANYA MEGYE
KÁPOLNA
Babarcszőlős, Táncsics M. u.
Vezetés: lesz
Az 1911-ben épült haranglábhoz 1993-ban építettek kápolnát, ahol minden hónap első és második vasárnapján tartanak szentmisét.
sz.: 8.00 - 12.00, v.: 8.00 - 12.00
PUCHNER KASTÉLYSZÁLLÓ
Bikal, Rákóczi u. 22.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A kastély nevét Puchner Antal báróról kapta, aki a bikali uradalmat császári tábornokként elért katonai sikerei elismeréseként kapta az uralkodótól 1841-ben. A kastély épületét újklasszicista stílusban kezdte építeni a család, mely a ma is látható, kései historizáló formáját az 1889-re befejeződött átalakítások során nyerte el. Műemlékké 1979-ben nyilvánították, szállodaként pedig 1996 óta várja a vendégeket.
A szervezett séta során a a recepció, kastélyszobák, a szivarszalon, az étterem valamint az épület kívülről tekinthető meg.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
MAGYAR CEMENTLAP MÚZEUM
Erzsébet, Fő u. 40.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az egyetlen magyar Cementlap Múzeum egy 100 éves restaurált parasztház padlásán található. Az utolsó 100 év 100-féle lapja látható és vásárolható meg itt. Különlegessége, hogy a gyűjtés egy hazánkban élő holland művészettörténész munkája. A vendégeknek a gyűjtő mutatja be a múzeumot ékes magyar nyelven.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 16.00
VÁROSI HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM
Komló, Városház tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A komlói Városi Helytörténeti Múzeum jelenlegi épületét Zöldi Emil, a VÁTI egykori mérnöke tervezte. 1954-ben készült el, évtizedeken át az MSZMP székháza volt. Jelenleg a múzeumnak, a Természettudományi Gyűjteménynek és a könyvtárnak ad otthont. Felújításra szoruló, helyi védelem alatt álló szocreál épület.
16-án 17.00 órától Takács Péter komlói festőművész kiállításmegnyitója .
17-én 15.00 órától dr. Weiler Árpád előadása a szocreál építészetről. Az előadás után az épületben lévő intézmények megtekintése.
17-én 16.00 órakor séta indul a Városház tér - a Hotel Béke-sziget szállodát bemutatja Kispál László - Kossuth Lajos utca - Zrínyi tér útvonalon.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 10.00 - 17.00
NÁDOSY-KÚRIA
Nemeske, Görösgalpuszta
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A 6-os főút mellett áll a családi kúria, mely egy földszintes boltíves barokk műemléképület későbbi toldásokkal, részben helyreállítva. Eredeti bútorok, könyvek romos maradványai, 1945 előtti mezőgazdasági eszközök, szerszámok, 1918 előtti gyerekjátékok, régi úri és paraszt kézimunkák tekinthetők meg. Korlátozott számban szálláslehetőség. Erdélyi István vajdasági festő festménykiállítása.
sz.: 9.00 - 19.00, v.: 9.00 - 19.00
MALOMMÚZEUM
Orfű
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Hazánkban az orfűi az egyetlen vízimalom, amely napjainkban is tényleges bio- gabonaőrlést folytat egész évben kiegészítve bio-liszt értékesítéssel. A múzeum együttesben két malom tekinthető meg. Az egyik az Orfűi vízimalom, a másik a Mekényesről áttelepített kétszáz éves járgányos szárazmalom az olajpréssel. Az egykoron molnárlakásként szolgáló tornácos épület ma helyi kézművesek alkotó- és kiállítóhelye. A múzeum mellett találjuk az Orfűi-tavakat tápláló Vízfő-forráshoz vezető tanösvény indító tábláját, melyet követve a Mecsek legnagyobb karsztforrásához jutunk el.
10.00 - 14.00 óráig őrlési és kenyérsütési bemutató, fél óránként idegenvezető vezetésével a Malommúzeum szakszerű bemutatása.
14.00 - 15.30 óráig idegenvezetés a Malommúzeum - Vízfő forrás - Vízfő tanösvény útvonalon.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
KEMENCÉS UDVAR ÉS TÁJHÁZ
Orfű, Széchenyi tér 13.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Kemencés Udvar a régi magyar paraszti étkezési kultúra felelevenítésének színtere, ahol az ország egyes tájegységeinek kemencetípusait és a hagyományos sütés-főzés eszközeit láthatják, ráadásul mindezt a hagyományt sütési bemutatókon is el lehet sajátítani. A Kemencés Udvar közös udvarban található az Orfűi Tájházzal, mely a Baranya Megyei Néprajzi Múzeum kiállítási anyagával, illetve a Mecsek-Hegyhát tájegység múltjának használati tárgyaiból berendezett kiállításával várja a kedves érdeklődőket. Minden szezonban szabadtéri programokat és kiállításokat rendeznek a feledésbe merülő tárgyaink és a régi népi gasztronómia tárgykörében.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
DÓMMÚZEUM
Pécs, Káptalan u. 8.
Információs anyag: lesz
A XI. század elején alapított háromhajós, háromapszisos román kori székesegyházat a XIX. században nagy mértékben átépítették. A templom XII. századi kőanyagából több száz töredék maradt fenn: a nyugati kapu, az altemplomi lejárók és a népoltár faragványai páratlan értékű szoboranyagot képeznek a 2004. tavaszán megnyílt Dómmúzeumban.
sz.: 20.00 - 22.00
MECSEK TÁJEGYSÉGI SÉTA
Pécs, Tettye tér 9.
"A mecseki láthatatlanok nyomában - tisztelgés az 1956-os forradalom pécsi-baranyai hősei előtt" természeti és történeti örökségünk a Mecseken. Túra dr. Vargha Dezső főlevéltáros és Völgyi Sándor természetvédelmi őr (DDNPI) vezetésével.
A túra 16-án 10 órakor indul Pécs, Tettye térről, a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság épületétől. Tervezett útvonal: Tettye - Irma út - Dömörkapu - Kisrét - Kőlyuk/Misina - Mecsek kapu. Időtartam 4-5 óra.
FVM SZŐLÉSZETI ÉS BORÁSZATI KUTATÓINTÉZET
Pécs, Pázmány P. u. 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az Intézet központi telepén található Magyarország legnagyobb és a világ 6. legnagyobb szőlőfajta-gyűjteménye. Ősszel, a fajták érésekor különösen alkalmas azok bemutatása, ami lehetőséget nyújt tájépítészeti-tájesztétikai értékek, valamint az Intézet tevékenységének ismertetésére is. Továbbá lehetőség van Intézetünk pincéjének a megismerésére is, amely egy több, mint 200 éves, több ággal rendelkező rendkívül látványos "épület".
16-án 9.00 órától intézeti területbejárás, tevékenységismertetés és pincelátogatás.
sz.: 9. 00 - 15.00
KÖZPONTI BÁNYÁSZATI MÚZEUM
Pécs, Káptalan u. 3.
Információs anyag: lesz
A Vasarely Múzeum udvaráról induló pincerendszerben látogatható a mecseki szén- és uránércbányászat föld alatti kiállítása, mely egyike hazánk legizgalmasabb ipartörténeti bemutatóinak.
sz.: 20.00 - 22.00
NAGYEZERJÓFŰKERT - ACÉL KATALIN ÉS HARMATHA ISTVÁN GYŰJTEMÉNYE
Pécs, Szent Bertalan út 7. (Gyükés)
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A pécsi magánarborétumban több ezer évelő növény található, melyek közül mindig van éppen virágzó. A növények a helyszínen megvásárolhatóak vagy megrendelhetőek.
sz.: 9.00 - 19.30, v.: 9.00 - 19.30
PÉCSI TUDOMÁNYEGYETEM BOTANIKUS KERTJE
Pécs, Ifjúság útja 6.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Mecsek déli lábánál elterülő 3,6 hektáros terület a volt Tanárképző Főiskola területén fekszik. 1952 óta működik mint botanikus kert, mely sajátos szubmediterrán klímája miatt egyre több mediterrán növényt mutat be. Jellegzetességei a mediterrán sziklakert, a télálló kaktusz- és yukkagyűjtemény és a télálló bambuszok. A gyűjtemény kilenc üvegházában több mint 2000 trópusi növény található: kaktuszok, szukkulensek, orchideák, broméliák, virágzó dézsás növények.
sz.: 9.00 - 18.00
PÉTER-PÁL SÍRKAMRA
Pécs, Szent István tér
Információs anyag: lesz
A pécsi ókeresztény emlékek kiemelkedő tanúi az első évezred keresztény halotti kutuszának, egy új vallás ébredésének és a változó körülmények közötti utóéletének.
sz.: 20.00 - 22.00
PINCEHÁZBÓL LAKÓHÁZ - GYÜKÉSI SÉTA
Pécs-Gyükés
Gyalogtúra Gyükésen. Találkozó: 16-án 15.00 órakor a tettyei romoknál.
SZÉCHENYI ISTVÁN GIMNÁZIUM ÉS SZAKKÖZÉPISKOLA
Pécs, Király u. 44.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az épület a hódoltság előtt a pálos rend istentiszteleti helye voltt és itt működött a Szent Erzsébet ispotály is. 1694-ben ismét a pálosoké lett az épület. A mai Király utcai szárnyat, ahol a könyvtár, konyha és gyűlésterem található 1768-ban kezdték építeni. 1777-ben Klimó György püspök 400 forintot hagyott a rendre, ebből készült el a pálos címerrel díszített kovácsoltvas klauzúra kapu. 1857. 07. 27-vel három osztályos reáltanoda, 1925. 01. 26-tól pécsi Állami Gróf Széchenyi István Főreáliskola, majd tanítóképző, később általános gimnázium, azt követően gimnázium és szakközépiskola működik az épületben. Itt működött egykor diákként majd igazgatóként Dischka Győző, Virág Benedek, Kovács Kolos, Gyarmati Tihamér, Pandur József, Tillai Aurél és még sok híres ember.
sz.: 10.00 - 12.00, v.: 10.00 - 12.00
URÁNVÁROSI SÉTA - A SZOCREÁL NYOMÁBAN
Pécs
Az 50-es, 60-as években épült uránvárosi szocreál épületek, köztéri szobrok és egyéb érdekességek. A sétát Tillai Ernő és Dénesi Ödön Ybl-díjas építészek vezetik. Találkozó a Mecsek Áruház előtt, 2006. szeptember 17-én 15.00 órakor.
ZSOLNAY GYÁR
Pécs, Zsolnay Vilmos út 37.
Vezetés: lesz
Kreatív nyílt nap a Zsolnay gyárban, a majdani Zsolnay Kulturális Negyed helyszínén. 9.00 órától folyamatosan indulnak csoportok a gyárudvar megtekintésére idegenvezető kíséretében. A látogatók megtekinthetik a gyár belső területeit, a műemlékvédelem alatt álló gyárudvar pirogránittal díszített épületei, szökőkútjait, szobrait. A programot porcelánfestés bemutató gazdagítja. Lehetőség nyílik a porcelánfestés és a formázás kipróbálására is. A kiégetett, az alkotó nevével ellátott remekművek megvásárolhatók a gyár területén levő Zsolnay Márkaboltban.
sz.: 9.00 - 13.00
MÁZA-KOROMSZÓ DŰLŐ
Szászvár
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Régészeti kalandozás a koromszói Árpád-kori kolostor ásatásán. Ismeretterjesztő előadások az előkerült leletekről, a középkori életformáról (például lakás, öltözködés, étkezés). Látogatás a kolostorkertbe: a szerzetesek gyógyító tevékenysége; középkori hadijátékok, a fegyvereket a vendégek is kipróbálhatják.
17-én 16.00 órakor a "Csák Oroszlánja Történelmi Hagyományőrző és Bajvívókör" koreografált hadijáték bemutatója. Igény esetén Élő történelem óra gyermekcsoportok részére.
16-án 10.00, 14.00 és 16.00 órakor, 17-én 10.00 és 14.00 órakor romok közötti séták.
sz.: 9.00 - 20.00, v.: 9.00 - 20.00
ÁRPÁDKORI TEMPLOM
Túrony, Kossuth u. 21.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Túrony első írásos említése 1237-ből való. Ismert, hogy a római korban is út vezetett át rajta. Templomát 2000-ben kutatta Balázsik Tamás művészettörténész-régész. A templomhajó egy része a XIII.században már állt, mely több építési periódusban kapta mai formáját: a XIV. században bővítették a hajót, 1414-ben szentelték a mai szentélyrészt, építették a ma már nem álló sekrestyét. A pécsi káptalan birtokában volt, 1414-től tíz évig búcsújáró helyként ismerték. Reformátussá a török kiűzése után vált. Az 1706-os rácdúlás alatt felégették, erősen megrongálódott. Falmegerősítései, bútorzata, tetőszerkezeti munkálatai ekkortól ismertek. Barokk ablakait, karzatát ekkor építették. Tornyát 1827-ben emelték. A XX.század elejétől állapota folyamatosan romlott, festett kazettás menyezetét lebontották, stukatúr-nádasra cserélték. Hatalmas mérete, csúcsíves diadalíve, sokszögzáródású szentélye és annak falaiban nyitott csúcsíves ablakok, szokatlanul magas csúcsíves ülőfülke és egyedi megoldású ereklyetartói, középkori vakolatmaradványai óriási értéket képviselnek. Értékei megmentésére a KÖH finanszírozásában 2003-ban a felújítási munkálatok Freivogel Gábor tervei alapján megkezdődtek, melyek 2006 májusában befejeződtek. A település uniós pályázati segítséggel az előtte lévő főteret 2006-ban felújíttatta, így a megújult, gyülekezeti használatra átadott templom és a település főtere méltón egészíti ki egymást. A templom megtekintése különleges élményt nyújt az egyházi építészetet, vallástörténetet kedvelők számára. A felújítással az épület visszakapta középkori hangulatát, ugyanakkor az egyes építési periódusok is nyomon követhetők. Az épület egésze, udvara, kőfala, az előtte lévő főtér ódon és mégis mozgalmas hangulatot áraszt, tornya messziről hívogat. Ma a túronyi református gyülekezet büszkesége.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
MÍVES TOJÁS GYŰJTEMÉNY MÚZEUMI INTÉZMÉNY
Zengővárkony, Kossuth Lajos u. 6.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Míves Tojás Gyűjteményt bemutató múzeum egy 1856-ban épült műemlékké nyilvánított módos paraszti porta épület együttesében különálló, volt gazdasági épületben működik. A rendezvény napján a funkcionális mellék- és kiegészítő épületek is megtekinthetők. Az épület helyreállításáról, belső átépítéséről fényképes tablók tájékoztatnak.
16-án 14.00 - 16.00 óráig tojásdíszítő bemutató.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
BÁCS-KISKUN MEGYE
NAGY LAJOS FALUHÁZ (ZSINAGÓGA)
Apostag, Iskola u. 5.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az Európa-Nostra díjas zsinagóga 1822-ben épült. Az épület külseje egyszerű, belseje annál díszesebb. A négy oszlopra támaszkodó boltozat a szószéket, a bimát teszi meg az architektúra középpontjának. Az Áron-fülkét és a boltmezőket oszlopok, falfestmények és stukkók díszítik. Nagy Lajos Kossuth-díjas író életének és munkásságát bemutató emlékkiállítás és kézimunka kiállítás.
sz.: 10.00- 16.00, v.: 13.00 - 16.00
BODZAÜNNEP
Harta, Templom utca
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Kalocsai kistérség szívében, Budapesttől 100 km-re délre, az 51. sz. főútvonal mellett fekvő sváb település, mely a szocreál idején is számos érdekes emlékművel, épülettel gazdagodott. A nap központi témája a helyi hagyományokból merítő Bodzaünnep, mely közösségformáló szándékkal először kerül megrendezésre.
A Bodzaünnep keretében lekvárfőzés, nyílt nap lesz a Művészeti Iskolában és a Helytörténeti Gyűjteményben. Térzene, kézműves vásár, kiállítások és előadások várják a látogatókat.
Séta a település központjában, a szocreál építészeti emlékek, emlékművek megtekintése. Indulás: 16-án 14.00 órakor.
sz.: 6.00 - 24.00
VASÚTÁLLOMÁS, FELVÉTELI ÉPÜLET
Kalocsa, Kossuth u. 64.
Az állomásépület 1882-ben épült, 1985-ben újították fel. A nyeregtetős, középoromzatos épület homlokzati nyílászáróinak keretezése díszes, népi motívumokban gazdag. Az ajtók és az északi - az érseki - váró kalocsai népi (pingált) motívumokkal gazdagon díszített.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
VISKI KÁROLY MÚZEUM
Kalocsa, Szent István király út 25.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Haynald Lajos érsek 1884-ben kezdeményezte a jezsuita konviktus bővítését, amelynek akadálya az elemi iskola épülete volt. A régi épületért cserébe az érsek felépíttette a Fő utca túlsó oldalán az új római katolikus belvárosi elemi fiúiskolát, amelyet 1885. szeptember 27-én adtak át. Az államosítás után iskola, tanítói lakás és művelődési ház kapott helyet a romantikus stílusú épületben. 1970-ben költözött ide a Kalocsai Sárköz tájmúzeuma, mely 1989-ben az egész épületet birtokba vehette.
Kiállítás: A városvédő városszépítő, 100 éve született Bozsó Ferenc főmérnök (1906-1978).
16-án 10.00 órakor séta indul a Múzeum - Városháza - Paprika Malom - Porcelánfestő Kft. - Paprika-kísérleti állomás - Keresztény Munkás Egylet - Tino - Katolikus Kör - Múzeum útvonalon.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
BKMÖ KATONA JÓZSEF MEGYEI KÖNYVTÁR
Kecskemét, Piaristák tere 8.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Könyvtár épülete Mátrai Péter és Major György építészek tervei alapján 1996-ban épült. Az idén 10 éves épület mára már európai hírű kulturális létesítmény, melyet megnyitása óta közel 3 millió látogató keresett fel olvasás, tanulás, kutatás, illetve találkozás, rendezvényen való részvétel céljából.
Szeptember 12-16 között tekinthető meg "A hazai szocreál építészet" című kiállítás a könyvtár előcsarnokában. A Helyismereti Gyűjtemény dokumentum-kiállítása Bács-Kiskun megye szocreál épületeiből.
sz.: 10.00 - 19.00
BENKÓ ZOLTÁN SZABADIDŐ KÖZPONT
Kecskemét, Csabay G. krt. 7.
Információs anyag: lesz
A Benkó Zoltán Szabadidő Központ gyönyörű, fás, ligetes zöldterület, záportározó tóval a város lélegző tüdeje, futó-kocogó pálya, lábtenisz, tollaslabda, streetball, bmx pálya, labdarúgó kispályák, strandröplabda, főzőhelyek vannak kialakítva. Alkalmas a szabadidő hasznos eltöltésére, pihenésre, családi találkozókra, céges rendezvényekre.
17-én szüreti fesztivál és bál.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KODÁLY ZOLTÁN ZENEPEDAGÓGIAI INTÉZET (VOLT FERENCES KOLOSTOR)
Kecskemét, Kéttemplom köz 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1702 és 1736 között épült ferences kolostort Kerényi József tervei alapján újították fel a Kodály Intézet céljaira. Az érdeklődők számára bemutatjuk az épületet, a belső udvarokat, a nagytermet, valamint Kodály Zoltán életét és munkásságát bemutató emlékkiállítást.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
TERMÉSZET HÁZA
Kecskemét, Liszt F. u. 19.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Természet Háza a Kiskunsági Nemzeti Park látogatóközpontja. Az épületben a hazai természetvédelem történetét, a magyar nemzeti parkokat, a Duna-Tisza köze jellemző élőhelyeit, valamint a térségre jellemző múltbeli mesterségeket bemutató állandó kiállítás látható.
Időszaki kiállítás szeptember 12-től október 28-ig: Csodálatos vízivilág a Duna-Tisza közén - természetfotó kiállítás.
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
VASÚTÁLLOMÁS ÉS KESKENY NYOMKÖZŰ VASÚTI JÁRMŰSKANZEN
Kecskémet, Halasi út 19.
Az 1928-ban átadott Kecskeméti Gazdasági Vasút eredeti egyemeletes épülete ma is üzemel. A kisvasút egyetlen üzemi, állomásépülete forgalmi irodából, pénztárból, váróteremből és kiszolgáló helyiségekből áll. Mellette létesült 1996-ban - ipari műemlékként a Vasúttörténeti Alapítvány jóvoltából a keskeny Nyomközű Vasúti Járműskanzen.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
SZECESSZIÓS VÁROSHÁZA
Kiskunhalas, Hősök tere 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
1905-1906 között, azaz pontosan 100 éve épült meg Kiskunhalas "új" városházája, ahogyan nevezik a "szecessziós városháza" épülete. A terveket Hikisch Rezső készítette. Méltó eleme a Délvidékre több helyen is jellemző igazgatási és kulturális célokat szolgáló városi középületeknek. Polgármesteri Hivatal, igazságszolgáltatási hivatalegységek, színház és szálloda kapott helyet az impozáns épületegyüttesben. A magyarországi szecesszió gyakorlatában is különleges és egyedi városépítészeti megoldások jellemzik az épületet, mely az utóbbi évtizedekben a város egyik jelképévé magasztosult. A csodálatra méltó, de társaihoz - Hódmezővásárhely, Kiskunfélegyháza, Szabadka, Kecskemét - képest méltatlanul háttérbe szorult százéves épület bemutatásával, megismertetésével kívánja a város leróni tiszteletét a városépítő elődök előtt.
"A 100 éves városháza" - Fotó- és dokumentum-kiállítás - Városháza Folyosógalériája (megnyitó: szeptember 16. 12.30 órakor - látogatható: október 16-áig, hivatali időben)
"Fények, hangok, hangulatok" - zeneszó a díszkivilágítással rendelkező tűztoronyból (16-án 21.00 - 22.00 óra között).
Séta a Városháza épülettömbjében óránként a főbejárati portától indul.
Látogatás a toronyban (előzetes jelentkezés alapján, korlátozott számban a bemutató séta időtartama alatt, érdeklődni a 06-77-523-155-ös számon lehet).
sz.: 16.00 - 22.00, v.: 9.00 - 14.00
SZENT JÓZSEF KATOLIKUS ÁLT. ISK. KÁPOLNÁJA
Kiskunhalas, Achim A. u. 1.
Információs anyag: lesz
A Szent József Általános Iskola kápolnája azért épült, hogy gyermekeink szívéből őszintén szóljon a vallomás: otthonom az Isten háza, mindörökké, szünet nélkül. A kápolnát Dr. Bábel Balázs érsek úr szentelte fel 1999. augusztus 30-án. Az ablakon Holtság Károly, ólomüveges mester munkái. A réz domborműveket Szilágyi Pál ötvös iparművész készítette. Ebben a kis kápolnában osztálymisék vannak.
sz.: 8.00 - 11.00, v.: 9.00 - 12.00
56-OS MÚZEUM ÉS KÁPOLNA
Kiskunmajsa
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
1999. március 14-én avatták fel Kiskunmajsán az ország első és mindmáig egyetlen '56-os múzeumát. Alapítója Pongrátz Gergely, a Corvin köz legendás főparancsnoka, aki saját erőből állított emléket 1956 hőseinek. A múzeum a várostól mintegy 5 km-re, a Szegedre vezető főút mellett található. A kiállított relikviák, fotók, könyvek, dokumentumok, képzőművészeti alkotások jórészét az egykori bajtársak ajánlották fel. A Hadtörténeti Múzeum révén korabeli arzenál is megtekinthető a Molotov-koktéltól a T-55-ös harckocsiig, de a gyűjtemény állandóan bővül magánszemélyek által felajánlott újabb dokumentumokkal és tárgyakkal.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00
BÉKÉS MEGYE
BÉKÉS MEGYEI MUNKÁCSY MIHÁLY GIMNÁZIUM, SZAKKÉPZŐ ISKOLA ÉS KOLLÉGIUM
Gyula, Szent István út 38.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Intézményünk épületegyüttesét 1872-ben alapították. 1872-től 1897-ig adott helyet a 6. huszárszázadnak, őket követte a 101. honvéd gyalogezred, majd 1920-tól 1944-ig a 20-as határvadász zászlóalj. 1944-ben üresen állt. 1945-ben, Békés megye és Gyula városának 1600 fős német nemzetiségű lakóit ide gyűjtötték össze a deportálás előtt. 1945-től 1956-ig az épületeink üresen álltak. Ezt követően iskolánk elődje, az 1882-ben alapított Iparitanuló Intézet költözött ide. Ma a Békés Megyei Munkácsy Mihály Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium működik benne, melyben 1069 diák gimnáziumi, szakközépiskolai és szakiskolai képzése folyik.
Kiállítások az aulában: Német nemzetiségi fotókiállítás. Konczos Éva festőművész, Ütő Edit rajztanár festményeinek kiállítása.
Mindkét nap 15.00 órától egy a német nemzetiségű lakosság deportálását elbeszélő túlélő előadása a könyvtárban. Hagyományőrző íjászok bemutatója (a vállalkozó kedvűek ki is próbálhatják az íjakat) mindkét nap 13.00 órakor az alakulótéren.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KNER NYOMDAIPARI MÚZEUM
Gyomaendrőd, Kossuth u. 16.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Magyarország egyetlen nyomdaipari múzeuma a Gyomai Kner Nyomda Rt. szomszédságában, Kner Imre egykori lakóházában található. Az épületet Kozma Lajos tervei szerint építették 1925-ben népies barokk stílusban. 1970 óta működik benne múzeum, kiállításai a nyomda történetét és a Kner család munkásságát mutatják be, de Kozma által tervezett bútorok is láthatók az egyik teremben.
sz.: 9.00 - 15.00, v.: 9.00 - 15.00
ORLAI PETRICS SOMA GYŰJTEMÉNY
Mezőberény, Fő u. 1-3.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Wenkheim család uradalmi kastélya a XVIII. század végén copf stílusban épült. A kastély a XX. század második felében iskola, majd könyvtár volt. Jelenleg itt található az Orlai Petrics Soma muzeális gyűjtemény.
sz.: 10.00 - 18.00
JÓZSEF ATTILA ÁLTALÁNOS MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
Mezőhegyes, Béke park 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Mezőhegyes első épületei a XVIII. század végén épültek Jung József (késő barokk), majd Hild János (copf és empire) tervei szerint. Ebben a környezetben helyezkedik el az 1982-ben szocreál stílusban felépített dél-békési kistérség legnagyobb közművelődési intézménye a József Attila Általános Művelődési Központ.
sz.: 10.00 - 18.00, v.:10.00 - 18.00
BORSOD-ABAÚJ-ZEMPLÉN MEGYE
REFORMÁTUS TEMPLOM ÉS EGYHÁZKÖZSÉG
Alsódobsza, Rákóczi u. 37.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A régi Zemplén vármegye déli részén, a Hernád folyó mentén a Miskolc és Szerencs között levő település lassan 200 éves temploma éke és büszkesége a kicsiny falunak és a református gyülekezetnek. A templom mellett megtekinthető az Alsódobszai Református Egyházközség gyülekezettörténeti kiállítása is.
v.: 10.00 - 12.00
FALUMÚZEUM
Cigánd, Fő u. 54.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Cigánd több mint 700 éves település a Tisza partján. A falumúzeum a 20-as évek paraszti polgárosodási folyamatába bekapcsolódó falut jeleníti meg. A 100 éves ház bemutatja Cigánd népi építészetét, lakáskultúráját, népművészetét és helytörténetét. A falumúzeum mai formája rekonstrukció eredménye. Az udvar és építményei a hagyományok megelevenítésnek ideális színhelye.
16-án Kukoricafesztivál keretében néprajzi előadás, kiállítás, népművészeti bemutató és vásár, játszóház, sütés kemencében, színjátszás, néptáncbemutató várja az érdeklődőket. A táncház 21.00 óráig várja a vendégeket.
A szervezett séta útvonala: Nagy Dezső Művelődési Ház - iskola - óvoda - tájház - református templom - Városháza - Hősök tere - katolikus templom - Falumúzeum.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
BORSODI TÁJHÁZ
Edelény, Borsodi út 9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A tájház három porta, lakóház és gazdasági épületeinek együttese, Edelény kistérség regionális múzeuma. Gyűjtőkörébe a néprajz, az ipar- és gazdaságtörténet, a művelődéstörténet tartozik. Épületei, a Bódva-völgy népi építészetének reprezentánsai. Kiállításai gazdag anyagot mutatnak be, jelentős textilgyűjteménnyel is rendelkezik.
16-án 10.00 órától Edelény és környékének irodalmi emlékei című előadás.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
L'HUILLIER-COBURG-KASTÉLY
Edelény, Borsodi u. 7.
Információs anyag: lesz
Az edelényi L'Hullier-Coburg-kastély a keleti országrész legszebb barokk kastélya. 1714-30 között épült a Bódva által körülvett mesterséges szigetre. Emeleti helyiségeit a világi freskófestészet jelentős emlékei díszítik, melyek közül egy restaurálásra került 2004. folyamán.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
FÁY-KASTÉLY
Fáj, Bolt u. 1.
Információs anyag: lesz
A Fáj család kastélya az 1750-es években épült barokk stílusban, egy kb. 2 hektáros lejtős területen fekszik. 1840 körül átépítették, ekkor készítette dísztermének híres domborműveit Marco Casagrande. Néhány korhűen berendezett termével, és a közelmúltban felújított homlokzatával várja a vendégeket.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KÁROLYI-KASTÉLY
Füzérradvány, Kossuth u. 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Réthey család XVI. századi rezidenciájának helyén építtette a mai romantikus stílusú épületet gróf Károlyi Ede Ybl Miklós közreműködésével 1860 és 1870 között. Gróf Károlyi László és felesége gróf Apponyi Franciska reneszánsz szellemben rendezte be a kastélyt Firenzéből és más helyekről vásárolt régiségek, faragott kövek, bútorok segítségével. A kastélyban reprezentatív szálló működött az 1930-as évek végétől az államosításig.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
TÁJHÁZ
Jósvafő, Dózsa Gy. u. 3.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A világörökségi terület központjában lévő, 1890-ben épült parasztporta lakóházból, istállóból, csűrből, nyári konyhából és pinceházból áll. Az épületből 1994-ben alakítottak ki tájházat, mely a XX. századi lakásbelsőn kívül háziipari, mező- és erdőgazdálkodási eszközöket, a terület barlangjainak történetét és iskolatörténeti gyűjteményt mutat be. Itt működik a Magyarországi Tájházak Szövetségének központja.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
DERENKI EMLÉKHÁZ, SAFARCSIK TIBOR GYŰJTEMÉNYE
Ládbesenyő (Andrástanya), Fő u. 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Derenkről tömbben Andrástanyára, Istvánmajorba, és Büdöskútpusztára telepítették ki a lakosságot, akiknek le kellett saját házukat bontani, az építőanyagot (téglát, faszerkezeteket, nyílászárókat) magukkal vitték újonnan kijelölt lakóhelyükre. Az emlékházat a kitelepítéskor 1943-ban építették fel, két családnak szolgált élettérül. A lakóház 3. szobájában szövőszék és egy andrástanyai paraszti szoba látható. A 4. helyiségben helybéli lakberendezést és a gazdálkodás tárgyi anyagait mutatják be. A gyűjtő derenki származású, már Andrástanyán született. A kulcs a Fő u. 11. szám alatt Kusztván Józsefnétől vehető át.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
ZSIDÓ TEMETŐ
Mád
A falu határában található a hegyalja legnagyobb, kőkerítéssel védett felújított zsidó temetője, ahol 2-300 éves sírkövek állnak. Mád életét nagymértékben meghatározta a borkereskedelemmel foglalkozó zsidóság.
ZSINAGÓGA
Mád, Táncsics u. 38.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A barokk stílusú zsinagógát 1795-ben emelték. A krónikák feljegyezték, hogy építésénél asszonyok és gyermekek hordták a köveket, hogy idegen kezek ne érintsék a megszentelt darabokat. Bensőséges intimitás jellemzi a belső teret - míg kívülről- a barokk és a copf építészeti stílus harmonikus keveredése teszi egyikévé a legszebb magyarországi zsinagógának. Teljes restaurálása 2004-ben fejeződött be. Europa Nostra díjat kapott.
sz.: 9.00 - 19.00, v.: 9.00 - 19.00
SZENT LÁSZLÓ TEMPLOM
Mezőkövesd, Szent László tér 28.
Vezetés: lesz
A templom a XIV. században épült Szent László tiszteletére. Bordás boltozatú szentélye napjainkig fennmaradt, mint a jelenlegi templom oldalkápolnája. 1898-ban készült el a karcsú templomtorony. Ezt 1956-ban lövedékkel leromboltak. A megmaradt toronycsonkot 1960-ban újjáépítették. Takács István mezőkövesdi festőművész 1961-ben festette át freskóit.
sz.: 8.00 - 16.00
Séta: 16-án 10.00 óráig gyülekező a sétához a Szent László templom bejáratánál. Az épület bejárása és történeti ismertetése után kb. 11.00 órakor indulás a Városi Temető Kálvária épületéhez, itt Mezőkövesd nevezetes sírhelyeinek megtekintése, ismertetés után egyes sírhelyek felkeresése.
KERESZTES-BODNÁR HÁZ
Mezőzombor, Mátyás király út 27.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A XIX. század első felében épült módos paraszti lakóház melléképületeivel olyan korszakot mutat be, amikor a mezőgazdasági termelés, és az élet is modernizálódáson megy keresztül. Amikor a szabadkéményből húsfüstölő lesz, és a kemence kikerül a nyári konyhába. Időutazás a modernség fogalmában. Módos paraszti enteriőr a XIX. század végén - XX. század elején; Zombor az 1860-as években c. fotókiállítás; Szövés; Kenyérsütés.
Igény szerint séta a Kossuth út - Petőfi út - Kölcsey út népi épületeinek megtekintésére.
sz.: 9.00 - 19.00
DIÓSGYŐRI PAPÍRGYÁR ZRT.
Miskolc, Hegyalja u. 203/1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Papíripari Múzeum több mint 220 éves szakmai kultúrát és tárgyi emlékeket mutat be, egészen a papírgyártás kezdetétől napjainkig. A földszinten a XVIII. századi mintára berendezett papírmerítő műhelyt látva és az egykori kézi merítési technikát kipróbálva visszaemlékezhetünk a manufakturális keretek között működő vállalkozás mindennapjaira. Gyűjteményünk Európában egyedülálló szakipari kiállításnak számít.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
MISKOLCI EGYETEM
Miskolc-Egyetemváros
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Miskolci Egyetem jogelődjét a Bergschulet 1735-ben lapították Selmecbányán. Az intézmény 1762-ben akadémiai rangot kapott. A trianoni történelmi események miatt az egyetem 1919-ben Sopronba költözött. Ezt 1949-ben újabb költözés követte, amikor is a Bányász és a Kohász kart a Miskolcon található Dudajka-völgybe helyezték át. A bemutatandó épület 1949-53 között épült, végleges homlokzati kialakítását, a homokkőből burkolat 1959-re készült el. Az épületegyüttes nagy részét oktatási célra használják, de találhatunk itt laboratóriumokat, oktatói szobákat és a közétkeztetésre szolgáló helyiségeket is.
17-én 11.00 és 15.00 órakor vezetett séta indul a Galériától.
18-án, hétfőn10.00 órai kezdettel "A fél(t) múlt" címmel konferencia kezdődik a szocialista realizmus építészeti, vizuális, antropológiai és társadalomtörténeti aspektusairól. (Szervező: Paszternák István, 302792272, e-mail: paszternak.istvan@koh.hu)
sz.: 8.00 - 18.00, v.: 8.00 - 18.00
MISKOLC VÁROSI KÖZLEKEDÉSI ZRT KOCSISZÍN
Miskolc, Szondi György u. 1.
Vezetés: lesz
A Miskolci Városi Közlekedési Zrt és a Városi Tömegközlekedés Történeti Egyesület rendezésében nosztalgia járművek bemutatása: FVV 1100 (100-as), 1200-as (151-es) csuklós villamos, Ikarusz 31-es autóbusz az ország egyetlen old-timer minősítést megkapott autóbusza látható.
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
MISKOLCI VÁROSI KÖZLEKEDÉSI EMLÉKSZOBA
Miskolc, Baross G. u. 15.
Vezetés: lesz
A helyi tömegközlekedés történetét, eszközeit, emléktárgyait bemutató kiállítás.
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
VASGYÁR VOLT NAGYÜZEMEI
Miskolc-Diósgyőr
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Hazánk gazdag ipari örökségének másfél évszázadnyi építészeti emlékeinek bemutatása a volt diósgyőri nagyüzemek területen. Városnéző kisvonattal, szakszerű túravezetők kíséretében gyárismertető séta során a közönség elől eddig elzárt területen jelentős kultútörténeti építmények, üzemi csarnokok bemutatása.
A gyárbemutató séta mindkét nap 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 órakor indul az I. sz. hivatalház elől. 1. útvonal az 1870-ben épült épületek, 2. 1950-es szocreál épületek 3. Kortárs építészet.
sz.: 14.00 - 18.00, v.: 14.00 - 18.00
LÉZERPONT STÚDIÓ KFT.
Miskolc, Győri kapu 57.
Vezetés: lesz
Az 1945-68 közötti időszak (a szocializmus első szakasza) tárgy - szimbólum - munkavilága - művészetek - szórakozás - közlekedés - ifjúsági mozgalom - stb. helytörténeti és országos kitekintésű emlékei.
"Népszuper" című kiállítás.
Vezetést a felmerülő igény szerint folyamatosan biztosítunk.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
ÁMK GALÉRIA
Ózd, Brassói út 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az ÁMK (1987) részei: általános iskola, középiskola, szabadidő központ. Az ÁMK Galériában 17 év alatt számos képzőművészeti kiállítás (Macskássy, Péreli, Kass, Szász, Kunt Ernő, Agárdy Gábor, Ózdi Örökségvédelmi Festőtábor, ózdi, erdélyi, felvidéki alkotók stb.) és egyéb bemutató (vadászati, bányászati, babák, iskolatörténeti, stb.). volt látható.
III. Ózdi Örökségvédelmi Festőtábor kiállítása.
sz.: 10.00 - 15.00, v.: 10.00 - 15.00
KASZINÓ
Ózd, Gyár út 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Kaszinót a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. építtette 1884-ben a vezető tisztviselőinek. Később Technika házaként működött, majd az Ózdi Kohászati Üzemek bezárása után pár évvel - 1998-ban - bezárták. Az elmúlt évben az épület hátsó szárnyát felújították, ma ott működik a város zeneiskolája. Az első szárny felújítása az idén kezdődik.
Projektoros előadás a Tükörteremben.
sz.: 9.00 - 13.00, v.: 9.00 - 13.00
OLVASÓ
Ózd, Gyár út 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az Olvasó épületét 1924-ben adták át. Az építtető, a Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt., a dolgozók kulturális, művelődési igényeinek kielégítésére hozta létre. Az Ózdi Kohászati Üzemek bezárása után még egyesületként működött néhány évig, majd 1998-ban bezárták. Jelenleg a felújításának tervezése folyik. A felújítás költségeit a kormány címzett támogatásából és az önkormányzat saját erőből finanszírozza. A tervek szerint 2008-tól újra ebben az épületben lesz Ózd kulturális, közművelődési központja.
Projektoros kivetítés az Olvasó történetéről.
sz.: 9.00 - 13.00, v.: 9.00 - 13.00
VÁROSI KÖNYVTÁR
Ózd, Petőfi tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A mai Városi Könyvtár kétszintes épülete Községházának épült 1926-ban. A tanácsok megalakulását követően is a közigazgatást szolgálta, majd annak elköltözésével, 1988-tól a könyvtárnak ad otthont a patinás épület. Az eklektikus stílusú épület előterében márvány emléktábla hirdeti az építés körülményeit, 1999-ben Ózd várossá nyilvánításának 50. évfordulóján pedig emléktábla került az épület külső falára. Az utóbbi években megújult a külső arculat éppúgy, mint az akadálymentesítés révén a belső terek és a belső udvar is.
Épületlátogató séta.
sz.: 8.00 - 12.00
VÁROSI MÚZEUM
Ózd, Gyár út 10.
Információs anyag: lesz
A több mint 100 éves épületben működő múzeum erre az alkalomra készült kiállítással várja látogatóit. A kiállítás 15-én 15.00 órakor nyílik.
Bemutatjuk a jellegzetes szocreál stílusjegyeket viselő ózdi épületek és köztéri alkotások fotóit - Az ózdi szocreál értékei és emlékei címmel. A tárlatvezetések során ismertetjük a bemutatott objektumok történetét és funkcióját. A fotókon látható épületek jelenlegi állapotukban is megtekinthetők a városban.
sz.: 10.00 - 15.00, v.: 10.00 - 15.00
VÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
Ózd, Árpád vezér út 29.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
18-án 17.00 órától "A Városi Művelődési Központ a Hely, ahol élünk..." című honismereti előadássorozatában az Örökség Napokhoz kapcsolódva "Ózdi műemlékek" címmel programot szervez az intézmény konferenciatermében, ahol Csontos Györgyi építész, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Műszaki Főiskolai Kar tanára tart képekkel illusztrált előadást az ózdi műemlék épületekről és műemléki helyekről. Az építésznő emellett beszél a szocreál építészeti stílusról, illusztrálva ezt néhány ózdi épülettel.
PALLAVICINI KASTÉLYSZÁLLODA
Pusztaradvány, Kossuth u. 11.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az épületben a XIX. század hangulatát idézi a belső terek kialakítása. Korhű berendezési tárgyak, köztük számos értékes másfél évszázados biedermeier bútor eleveníti fel a fényes diplomáciai pályát befutott Pallavicini János őrgróf korát. Külön érdekessége, hogy a szobáiban és más közösségi helyiségeiben nem tömegtermékek, hanem a tulajdonos által felújított 100-120 éves ipartörténeti és stílustörténeti érdekességű lámpatestek világítanak, így mintegy lámpamúzeumként is szolgál a kastély.
Vezetés: igény szerinti időpontban a recepciótól indul.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 11.00 - 17.00
REGÉC VÁRA
Regéc
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az 1300 körül épült, 1676-ban lerombolt regéci vár az ország egyik legnagyobb és legfestőibb vármaradványa. Építtetője az Aba nemzetség tagjai között kereshető. A 14. században királyi vár volt, majd Zsigmond király a szerb despotáknak adományozta. A 15. század második felétől a Szapolyai család birtokában volt János király haláláig. Jelentősebb kiépítése a 16. században kezdődött, amikor egymást váltó birtokosai - a Serédyek, Alaghyak, Mágochyak - már rezidenciaként használták. 1635-ben Esterházy Miklós szerezte meg, akitől I. Rákóczi György, Erdély fejedelme, ostrommal vette el. Ettől kezdve - egészen pusztulásáig - a Rákóczi család egyik mellékrezidenciájaként szolgált, ennek megfelelően díszes, reprezentatív részletekkel (pl. Bokályos szoba). Itt töltötte gyermekéveinek egy részét II. Rákóczi Ferenc. A vár a Thököly-felkelésben is jelentős szerepet játszott, végső soron ez okozta elpusztítását is.
sz.: 9.00 - 18.00, v.: 9.00 - 18.00
MNM RÁKÓCZI MÚZEUMA
Sárospatak, Szent Erzsébet u. 19.
Információs anyag: lesz
A várat Perényi Péter építette a XVI. században. Koronaőrként szerezte meg a sárospataki birtokot a mohácsi vész után. A várban 1950-től a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma működik, termeiben jelenleg kiállítások látogathatók. A Vörös-toronyban a XV-XVII. századi főúri életet bemutató enteriőr kiállítás tekinthető meg. A palotaszárnyban a Vörös-torony építéstörténetét bemutató kiállítás: "Beszélő kövek" címen kapott helyet, s az állandó Rákóczi kiállítás: "Rákócziak dicső kora" címen. A volt Borostyán Szálloda és Étterem épületében, melyet 2003-ban adtak át a felújítást követően, s a Múzsák Temploma nevet kapta, két állandó tárlat: az épület építéstörténete, és a Farkas Ferenc Emlékszoba látogatható, valamint az időszaki képzőművészeti tárlatok. 2006-ban Aknay János és Urbán György festőművész, illetve Lőrincz Zsuzsanna kerámikus tárlatát tekinthetik meg az érdeklődők.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10-00 - 18.00
RÓMAI KATOLIKUS EGYHÁZI GYŰJTEMÉNY
Sárospatak, Szent Erzsébet u. 15.
Vezetés: lesz
Sárospatak Szent Erzsébet születési helye, 2007-ben ünnepeljük születésének 800. évfordulóját. Vallási-kulturális-szellemi örökségét ápoló intézményünk bemutatja továbbá a kapcsolódó épületeket, a Vártemplomot, a Képtárat és a Szent Erzsébet Házat. Ez utóbbit erre az alkalomra nyitjuk meg, ahol a Magyar Történeti Filmalapítvánnyal közösen 1956-hoz kapcsolódó dokumentumfilmeket vetítünk. A vetítés kezdete 15.00 óra, a filmvetítés folyamatos.
A szervezett séta 16-án 10.00 órakor, majd mindkét nap 12.00, 14.00 és 16.00 órakor indulnak.
Látogatóink vendégünk lesznek egy pohár finom tokaji borra.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 12.00 - 18.00
VÁRTEMPLOM
Sárospatak, Szent Erzsébet u. 15.
Vezetés: lesz
Észak-Magyarország egyik legnagyobb gótikus csarnoktemploma, 1537-ben épült. Az átalakításkor elhelyezett barokk főoltára - a templom berendezésének legszebb darabja - a karmelita rend budavári templomából került ide. A Szeplőtelen Fogantatás tiszteletére szentelt templom több neves pataki történelmi személyiség - a Rákócziak, a Dobó családok - temetkezési helyéül szolgált. A templom körül az eredeti szintre süllyesztett terepet a középkori templomkert, illetve a temető falának maradványai szegélyezik. Itt találhatók az ásatások során előkerült XII. századi körtemplom romfalai is. Ebben az ősi templomban keresztelték meg feltehetően Árpád-házi Szent Erzsébetet, aki valószínűleg Patakon született. A templom alatti kriptába temették el Lorántffy Zsuzsannát és fiát, II. Rákóczi Györgyöt.
Vezetés kétóránként indul.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 12.00 - 18.00
NAGYBOLDOGASSZONY PIARISTA TEMPLOM
Sátoraljaújhely, Deák u. 12.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A XIV. századból a gótikus toronyablakok egy része és a restaurált folyosó tátható, az 1501-es kőóralappal. A XVI. századi templomban a lőcsei faragók 3 oltára és szószéke, a Rákóczi-kápolnában a XVIII. századi freskók láthatók. Pálosoké a XIII. századtól 1786-ig, utána a piaristáké. Az Országh Sándor és Fia készítette (Bp. 1893) orgona villanyfújtatós. A helyszín a 9.00 és 11.00 órakor kezdődő szentmisék ideje alatt (30-30 perc) nem látogatható.
sz.: 8.00 - 18.00, v.: 8.00 - 18.00
PIARISTA KOLOSTOR
Sátoraljaújhely, Deák u. 14.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A pálosok, az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend tagjai már a XIII. század második felében megkezdték itt Szent Egyed kolostoruk építését. A korábban kétszintes rendház második emeletét 1698-ban építették. Nyugati homlokzata 10, a templom bejárata melletti déli homlokzata 1 tengelyes, kora barokk díszítő falfestéssel. Az egykori ebédlő - refektórium - mennyezetén gazdag, festett stukkódísz látható. Amikor 1786-ban II. József császár feloszlatta a pálosok rendjét, a kolostort a piaristáknak juttatta.
sz.: 8.00 - 12.00
UNGVÁRI PINCEKERT
Sátoraljaújhely, Ungvári Pinceköz 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az Ungvári Pincekert Sátoraljaújhely Világörökségi helyszíne, melyet az UNESCO 2002-ben kultúrtáj kategóriában ítélt oda és a Tokaj Történelmi Borvidékhez tartozik.
Nyitott pince mindkét nap, pincelátogatás, borkóstolás, "Nagy melegben lehűlés, nagy hidegben felmelegítés!"
sz.: 9.00 - 18.00, v.: 9.00 - 18.00
DERENK
Szögliget közelében
A leghűségesebb település, a magyarországi lengyelek történelmi emlékhelye (a település 1942-43-ban megszűnt) megközelíthető Szögligettől erdei úton (kék jelzés), kb. 5 km-re.
Az Esterházy herceg birtokán a XVIII. sz. végén a Szepességből érkezett gurálok (hegyi lakók) telepedtek le. A szénégetők, favágók 320-360-an lehettek. Egyutcás falujukban az utca középvonalán húzták meg a trianoni határt. Emiatt fatemplomuk és iskolájuk is a határ túlsó oldalára került. Az ezt követő népszavazáson a derenkiek a Magyarországhoz tartozásról döntöttek. A lengyel falu így nyerte el a leghűségesebb település címet. A környező vadászterületre való tekintettel egy 1934-es kormányrendelettel megszüntette az itteni közösséget.
Az Aggteleki Nemzeti parkban található egykori falu helyét az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat a közelmúltban bérbe vette. Időkorlát nélkül megtekinthetők az iskola romjai, a temető és az 1994-ben emelt kápolna.
www.derenk.hu
SZÁDVÁR (BEBEK-VÁR)
Szögliget
Jósvafőtől néhány km-re, a szlovák határ mellett, Derenk felett, a környező völgyekből kb. 150m-re, a 463 m tengerszint feletti meredek mészkőszikla hegy tetején állnak az ország egyik legnagyobb, mégis talán legkevésbé ismert várának romjai. Az 1250-es években IV. Béla király rendelkezésre épült külső-belső-középső várra tagozódó szabálytalan alaprajzú kővár, melynek alig 15 km-es körzetében több jelentős vár létesült, közöttük Szendrő, Torna és Krasznahorka. További bővítései: XV. századi gótikus, XVI. századi. Az 1700-as évek elején felrobbantották.
sz.: 8.00 - 19.00, v.: 8.00 - 19.00
PATAY-KASTÉLY
Taktabáj, Alkotmány u. 39.
Információs anyag: lesz
A barokk kastélyt Patay Sámuel és felesége építtette 1723-ban. A község központjában elhelyezkedő kastélyt lovarda és csodálatos park veszi körül. A park őshonos fáival természetvédelmi terület.
sz.: 10.00 - 16.00
REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG TEMPLOMA
Taktabáj, Kossuth u. 13.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Itt található az ország egyetlen olyan református barokk temploma, amelynek falképei secco technikával készültek. Felújított orgonája hátuljátszós.
sz.: 10.00 - 12.00
MAILLOTH KASTÉLY
Tállya, Rákóczi út
Vezetés: lesz
A XVIII. századi L alakú épület Mailloth báró családjának lakhelye volt. Egyes források szerint eredetileg Rákóczi kastély. Ma kiállításoknak, kulturális rendezvényeknek ad otthont.
Megtekinthetők a községbe másfél visszatérő Közép-Európai Művészeti Szabadiskola és Műhely alkotóinak munkái.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 19.00
SÉTA TÁLLYÁN
Útvonal: Mailloth kastély - katolikus templom - Európa közepe emlékmű - református templom - Balogh kúria - evangélikus templom - görögkeleti kápolna - Mailloth kastély. A csoportok 2 óránként a kastélytól (Rákóczi út) indulnak, az első 10.00, az utolsó 18.00 órakor.
ELEFELEDETT KASTÉLY
Tarcal-külterület
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A kastély a Kengyel-tó partján, a Tokaji-heggyel szemben, az alföld és a hegyvidék találkozásánál, festői környezetben fekszik. Az elhagyatott épület varázsa éppen állapotából ered, romantikus időutazásra hív mindenkit, aki szeret letűnt korok hangulatában bolyongani.
v.: 10.00 - 19.00
TÁJHÁZAK
Tard
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A tájházak a múlt őrzői, melyek alkalmasak hagyományőrző rendezvények megtartására. A paraszti életmód, a 30-as évek bútorai, mezőgazdasági eszközök, a tardi matyó népviselet, szőttesek színes, gazdag darabjait láthatja az idelátogató.
"Örökségünk" - kiállítás.
Mindkét nap 15.00 órától Vendégség - Hagyományőrző bemutató.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 11.00 - 18.00
BAZ MEGYEI MÚZEUMI IGAZGATÓSÁG - TOKAJI MÚZEUM
Tokaj, Bethlen G. út. 7.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Tegyenek velünk egy sétát a Tokaji Múzeum gyönyörű épületében a padlástól a pincéig, megismerve Tokaj-Hegyalja páratlan értékeit. Hajtsunk fejet együtt a világszerte méltán híres Tokaji és megalkotói előtt. Az impozáns épület három szinten, három különböző témájú kiállítással várja a látogatókat.
Vezetés igény szerint indul.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
GÖRÖG KELETI TEMPLOM
Tokaj, Bethlen Gábor út 17.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A ma már nem használt copf stílusú görög keleti templom egykori ortodox hitű kereskedők emlékét őrzi Tokajban. Különlegessége abból adódik, hogy egyedülálló a zempléni régióban. Monumentális, ugyanakkor mégis emberléptékű belső tere ma kiállításoknak, rendezvényeknek ad otthont.
Nemzetiségi fesztivál és népművészeti kiállítás.
sz.: 8.00 - 18.00, v.: 8.00 - 18.00
GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Tornabarakony
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A XIX. században épült hagyományos falusi görög katolikus templom ikonosztázát Kárpáti László festette, a korábbi templom királyi ajtójának felhasználásával.
16-án 17.00 órakor Kárpáti László ikonfestő muzeológus tart vetítettképes előadást a Kárpát vidék templom-építészetéről és ikonfestészetéről.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 14.00
CSONGRÁD MEGYE
EMLÉKPONT MÚZEUM
Hódmezővásárhely, Andrássy út 34.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az Emlékpont épületét Hajdú Bálint, mintagazda építette 1924-ben. Az államosítást követően a Városi Tanács használta, majd 1974-től iskolaként használták. 2005-ben kezdődött F. Kovács Attila, Kossuth-díjas építész tervei alapján a múzeummá való átépítés. Az épület egyesíti az eklektika és a XXI. század stílusjegyeit, így meghatározó, és friss színfoltot jelent a városban.
2006. júliusában nyitotta meg kapuit az Emlékpont Múzeum, mely Vásárhely 1944 és 1990 közötti történelmét mutatja be személyes interjúkon keresztül, a legmodernebb multimédiás eszközökkel. A kiállításon a korszak relikviái modern környezetben jelennek meg.
Kvízjáték az Emlékpont Múzeum kiállítótermeiben.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 19.00
HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
Kiszombor, Nagyszentmiklósi út 9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A gyűjtemény néprajzi tárgyainak gyűjtését szakköri munkával kezdték meg a gyerekek, majd a község lakóinak adakozásából egyre bővült az anyag. Az épület, amelyben elhelyezést nyertek a tárgyak műemlék, a régi Rónay családi magtár. A községi önkormányzat tartja karban az épületet, és a Kiss Mária Hortensia Honismereti Kör gondozza Endrész Erzsébet vezetésével.
Falunapi rendezvények.
sz.: 13.00 - 18.00, v.: 13.00 - 18.00
ROTUNDA
Kiszombor, Szent István tér
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A hatkaréjos kiszombori rotunda jelentős építészeti emlék, hisz ezen kívül csak Karcsán, Gerényben és Kolozsmonostoron található hasonló. Építési idejére nézve nincs teljes egyetértés a kutatók között, de nyilvánvalóan Árpád-kori építmény. A körtemplom gyönyörű freskóit 1939-ben fedezték fel.
"Ani, az ősi örmény főváros és magyar vonatkozásai" című fotókiállítás.
Falunapi rendezvények.
sz.: 13.00 - 18.00, v.: 13.00 - 18.00
KASTÉLYISKOLA
Sándorfalva, Szabadság tér 6.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A kastélyt gróf Pallavicini Sándor (1853-1933) építtette neoempire stílusban. A kastély az ópusztaszeri Pallavicini főkastély mellett a birtokos család és meghívott vendégei részére biztosított elsősorban étkezési és szálláslehetőséget vadászat, vagy kilovaglás alkalmával. Az épület nagyobb vendég-sereg elszállásolására nem alkalmas, de lehetőséget biztosított az őrgrófi család elvonuló, nagypolgári, csak a családnak élő szándékát szolgálni.
sz.: 8.00 - 12.00, v.: 13.00 - 17.00
ALSÓVÁROSI FERENCES TEMPLOM ÉS KOLOSTOR
Szeged, Mátyás tér 26.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az obszerváns ferencesek 1444-ben telepedtek le Szegeden, az alsóvárosi ispotály közelében. A rendalapító Assisi Szt. Ferenc szellemében foglalkoztak itt a társadalom peremére szorultakkal, illetve hirdették Krisztus evangéliumát. A jelenlegi rendház építését kb. 1480-ban, a templomot pedig 1503-ban fejezték be. A török idők alatt nagyrészt csak ők végeztek lelkipásztori munkát. Az épületet 1730 körül átépítették, jelenleg a ferences rend növendékháza és plébánia.
Félóránként vezetés a templomban és a kolostor bizonyos részein.
sz.: 9.00 - 12.00, v.: 15.00 - 17.00
MÁV SZEGEDI IGAZGATÓSÁG SZÉKHÁZA
Szeged, Tisza Lajos krt. 28-30.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
1894-ben épült az állomásépület Pfaff Ferenc neves MÁV építész tervei szerint az első két szint. 1943-ban épült meg a harmadik szint, oly módon, hogy a tetőszerkezetet nem kellett elbontani. Az épület francia neo-reneszánsz stílusú, városkép-jelentőségű építmény.
Az érdeklődőket kiállítással várják a szervezők. Az épületet bemutató séta folyamatosan indul.
sz.: 9.00 - 16.00, v.: 9.00 - 12.00
RÉGI ZSINAGÓGA
Szeged, Hajnóczy u. 12.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A klasszicista stílusú kis zsinagóga 1843-ban épült, 1977-től raktárépületként pusztult. Az egyébként használaton kívüli, fűtés, szociális és kiszolgáló helységek nélküli, évente újra felszerelt épület 1993 óta nyári nemzetközi színházi fesztiválunk fő helyszíne. 1998 óta májustól októberig - Magyarországon egyedüli vidéki befogadó centrumként - kortárs előadóművészeti központként működtetjük, s tartjuk a figyelem középpontjában. Meggyőződésünk, hogy épített örökség és művelt kultúra nagy találkozása lehet a Régi Zsinagóga teljes felújítása és életre keltése.
16-án "A régi zsinagóga története" - előadások meghívott szakértőkkel a tervezett felújítás építészeti és tartalmi ismertetése - építészek és az önkormányzat illetékeseinek részvételével bemutatkozik a BESZT - Befogadó Színházak Társulása vasárnap - az épület működés közben: délelőtt bábelőadás gyermekeknek, este koncert.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SOMOGYI KÁROLY VÁROSI ÉS MEGYEI KÖNYVTÁR
Szeged, Dóm tér 1-4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A 125 éves szegedi Somogyi-könyvtár 1984-ban átadott, új épülete a nemes anyagokból készült szocreál építészet egyik jelentős darabja. Különösen aktuális ez ebben az évben, amikor az alfödémek-fedte csövek elöregedése miatt többször is be- és elázott a könyvtár, az ebből visszamaradt, csövekből és az 1983/84-ben beépített anyagokból egy kis kiállítást lesz.
Diavetítés az építkezés stádiumairól, séta a nem nyilvános terek látogatására: raktárak, gépház bemutatása.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SZENT ISTVÁN TÉRI VÍZTORONY
Szeged, Szent István tér
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Szent István téri víztorony Szeged meghatározó, városképi jelentőségű, szecessziós stílusú ipartörténeti emléke. Az építmény az ország egyik első vasbetonból készült víztornya. 1902 és 1904 között épült Dr. Zielinszki Szilárd mérnök tervei alapján. Építészei Korb Flóris és Giergl Kálmán voltak. Az építők, Freund Henrik és fiai munkáját dicséri, hogy az 1000 köbméteres víztorony még ma is működik. A szegediek által Öreg Hölgynek nevezett víztorony kívül-belül megújult, s a felújítást követően most először nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt. A felújítási terveket a Funkció és Szerkezet Mérnöki Iroda készítette, kivitelező a Sade Magyarország Kft. volt.
Kiállítás.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
KÁROLYI-KASTÉLY, VOLT MEGYEHÁZA
Szegvár, Kossuth tér 1.
Információs anyag: lesz
A Károlyiak kastélya, majd megyeháza a települést átszelő Kurca patak partján, az egykori Dóczi udvarház romjának szomszédságában, hangulatos környezetben helyezkedik el. 1723-27 között épült barokk stílusban.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
FEJÉR MEGYE
ALCSÚTI ARBORÉTUM
Alcsútdoboz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
József nádor egykori kastélykertje 40 hektár területű, fő épülete a klasszicista kastély, Pollack Mihály munkája. Mára csak a homlokzat és a kastélykápolna maradt meg belőle. Az arborétum óriási fái több korabeli épületet és építményt rejtenek: szép hidakat, kilátó-zenepavilont, babaházat, medveházat, csörgedezőt, és Lourdes-i-barlangot.
Mindkét nap 11.00 órai kezdettel ingyenes szakvezetés lesz az arborétumban. A túra időtartama 2 óra, indulás az arborétum pénztárától.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
FESTETICS-KASTÉLY
Dég, Hunyadi út 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Mezőföld délkeleti részén, a magyar tengerhez közel található az egyik legszebb klasszicista kastélyunk. A Pollack Mihály által tervezett épület idillikus környezetben, több patak találkozásánál, enyhe lankán, csodás tájképi kertben fekszik. Érdekessége a parkban létesített tó szigetén álló, németalföldi stílusban épült vörös téglás hollandi ház, aminek környékét tavirózsák és hattyúk színesítik ma is.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
DUNAÚJVÁROSI ÉPÍTÉSZETI EMLÉKEK TANÚTJA - SZOCREÁL
Dunaújváros egységes, szocialista-realista építészeti stílusú belvárosa egyedülálló Európában. Az Építészeti Emlékek Tanútján végigsétálva az érdeklődők megismerkedhetnek a neves tervezők által megálmodott és kivitelezett építészeti remekművekkel, és a kellemes mintegy 2 órás séta során bepillantást nyerhetnek Dunaújváros múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Indulás: a Kortárs Művészeti Intézet (Vasmű út 12.) elől, a séták időpontjáról érdeklődni lehet az Intézet telefonszámán: 06/25-412-220.
Amennyiben egyénileg kívánja valaki megtekinteni a tanösvény épületeit, arról tájékoztatást és prospektust a Tourinform irodában kaphat (Vasmű út 10/a.)
A séta állomáshelyei:
1. Vasmű tér 1-3.: épült: 1955;, tervező: Lauber László, Szendrői Jenő, részt vett még Salamon István; építészeti stílus: korai szocreál, amely még magán viseli a modern építészet célszerű racionalitását, a belső kapuk fölötti mezőkben Domanovszky-freskó,
2. Fabó Éva Sportuszoda: épült: 1977, tervező: Péchy Imre; építészeti stílus: modern;
3. Görbe u. 2/a: épült: 1953; tervező: Schall József; építészeti stílus: modern 1. periódus szocreál átalakítással;
4. Május 1. u. 1.: épült: 1950; tervező: Schall József, építészeti stílus: modern 1. periódus; a város 1. végleges épülete; a korabeli elnevezése: kocka
5. Május 1. u. 2.: épült: 1950; tervező: Schall József; építészeti stílus: modern 1. periódus; a korabeli elnevezése: nagybivaly
6. Május 1. u. 7.: épült: 1950; tervező: Schall József; építészeti stílus: modern 1. periódus; a korabeli elnevezése: kisbivaly
7. Vasvári Pál Általános Iskola: épült: 1950-53; tervező: Zilahy István; építészeti stílus: a modern 1. periódus és a szocreál közötti átmenet;
8. BBMK: épült: 1952-53; tervező: Kiss Dezső, átépítés és bővítés: 2000; tervező: Rombauer Gábor; építészeti stílus: szocreál; itt található még a kupolában elhelyezett V. Gács György által tervezett János vitéz című üvegmozaik;
9. Üzletház: épült: 1952; tervező: Vági Oszkár; építészeti stílus: átmenet a modern 1. periódus és a szocreál között; művészettörténeti jelentőségű még az Iván Szilárd által tervezett színes mozaik;
10. Babits u. 9.: épült: 1950-51, tervező: Schall József; építészeti stílus: modern 1. periódus; a korabeli elnevezése: csontház;
11. Vasmű út 23.: épült: 1953; tervezők: Weiner Tibor, Bakos Béla, Tiefenbeck József; építészeti stílus: szocreál; kultúrtörténeti érdekesség kovácsoltvas erkélykorlátok népi építészeti jegyekkel;
12. Gagarin tér 15.: épült: épült: 1953; tervezők: Weiner Tibor, Bakos Béla, Tiefenbeck József; építészeti stílus: szocreál;
13. Óvoda: épült: 1953; tervezők: Csorba Dezső, Medvedt László; építészeti stílus: szocreál;
14. Móricz Zs. Ált. Isk.: épült: 1953; tervező: Zilahy István; építészeti stílus: szocreál;
15. Duna-part
16. 1. sz. rendelőintézet: épület: 1952; tervező: Ivánka András; építészeti stílus: átmenet a modern 1. periódus és a szocreál között
17. és 21-22. Vasmű út 37 - 41: épült: 1952-53;. a Vasmű úti épületeket Zilahy István tervezte, építészeti stílus: szocreál;
18. Dózsa Mozi: épült: 1952-53; tervező: Szrogh György; építészeti stílus: átmenet a modern 1. periódus és a szocreál között
19. Vasmű út 10/a: épült: 1960-as évek; tervező: Baranyai Ferenc; építészeti stílus: modern 2. periódus; átépítés bővítést tervezte: Juhász Péter; 1995-ben
20. Intercisa Múzeum: épült: 1951; tervező: Weiner Tibor és Malecz Erika, építészeti stílus: szocreál;
23. Városháza: épült: 1960-as évek 2. fele; tervező: Baranyai Ferenc; építészeti stílus: modern 2. periódus;
24. Széchenyi park 6.: épült: 1950-es évek végén; tervező: Balla József; építészeti stílus: modern 2. periódus; kísérleti panelépület; Magyarország 1. panelépülete;
25. Tanács u. 3.: épült: 1951-53; tervező: Vajda Andor; építészeti stílus: szocreál
26. Dózsa Gy. út 2.: javasoljuk kihagyni,
27. Táncsics M. u. 3/a: épült: 1951-53; építészeti stílus: szocreál
28. Táncsics M. u. 1/a: 1951-53; építészeti stílus: szocreál
29. Dózsa Gy. út 33. épült: 60-as évek; építészeti stílus: modern 2. periódus;
30. Semmelweis u. 5. épült: 1950-53; építészeti stílus: szocreál
31. Bocskai u. 2.: épült: 1950-55; építészeti stílus: szocreál; kultúrtörténeti értéke: Farkasvölgyi István által tervezett többszintes sarok-zárterkély;
32. Esze T. u. 13/d:
33. Bocskai u. 1/a: épült. 60-as évek; építészeti stílus: modern 2. periódus; a korabeli elnevezése: papagájház
BARTÓK KAMARASZÍNHÁZ ÉS MŰVÉSZETEK HÁZA
Dunaújváros, Bartók tér 1.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza 1952-53-ban épült Kis Dezső tervei alapján.. A szocreál stílusú épület kupolájában látható a V. Gács György által tervezett János vitéz című üvegmozaik. 2000-ben Rombauer Gábor tervei alapján átépítették és bővítették. 16-án 15.00 és 19.00 órai kezdettel: Bartók útjain - a Honvéd Táncszínház vendégjátéka.
sz.: 10.00 - 22.00, v.: 10.00 - 22.00
DÓZSA MOZI
Dunaújváros, Dózsa György tér 1.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A rendelőintézettel szemközti téren található a tér legmeghatározóbb építménye, a Dózsa Mozicentrum, mely Szrogh György alkotása. Ez az impozáns méretű, arányos épület az átmeneti periódus jellegzetes és fontos példája. Tiszta tömege, racionális elrendezése, előcsarnokának magas üvegfala a modern építészethez áll a legközelebb, de az előcsarnok keresztbordákkal tagolt mennyezete, gazdagabb rajzolatú korlátai már közelednek a szocreál igényekhez. Ezt az alkotást is örömmel fogadták a modern építészet hívei, hiszen ebben a korban például a skandináv építészet is él hasonló eszközökkel, ugyanakkor építészeti értékei alapján a szocreál hívei is képesek voltak elfogadni.
INTERCISA MÚZEUM
Dunaújváros, Városháza tér 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A város főterén áll az Intercisa Múzeum épülete. 1951-ben épült. Eredetileg pártház volt, szerepénél fogva központi jelentőséggel bírt. Vezető tervezője Weiner Tibor, aki hosszú ideig dolgozott a város meghatározó építészeként. Az épület tervezésében Malecz Erika építész is részt vett. Az épületben - a pártház funkciót követően - működött könyvtár, levéltár. Jelenleg az Intercisa Múzeum állandó kiállításának (Dunaújváros története az őskortól az 1970-es évek közepéig), időszaki kiállításoknak, a régészeti és várostörténeti szakmai tevékenységnek valamint múzeumpedagógiai és közművelődési programoknak ad otthont.
16-án 14.00 órakor: Otthon őrzött történelem című kiállítás megnyitója. 15.00 órakor A szocreál építészet Dunaújvárosban c. előadás vezetéssel. 17.00 órakor Ez a divat - divatbemutató és divattörténeti vetélkedő az 50-es évek hangulatát idézve. 17-én 14.00 órakor Sztálinvárosi emlékek címmel dokumentumfilmek a városépítésről, 15.00 órakor retro játszóház, 17.00 órakor Ötórai tea Bambival és 50 filléres fagyival (táncbemutató, ének-zene, divatbemutató).
sz.: 14.00 - 20.00, v.: 14.00 - 20.00
KORTÁRS MŰVÉSZETI INTÉZET
Dunaújváros, Vasmű u. 12.
Dunaújvárosban kiemelt szerepet játszik az épített környezet és a képzőművészet viszonya, valamint a szocreál a helyi művészet fogalomra gyakorolt hatása. Az örökség napok alatt építészet- és művészettörténeti sétákat tartunk ennek bemutatására.
Indulás: szombaton és vasárnap 16.00 órakor.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 16.00 - 18.00
SZENT PANTALEON KÓRHÁZ KHT. I. SZÁMÚ RENDELŐINTÉZETE
Dunaújváros, Vasmű út 10.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1952-ben átadott Rendelőintézet szocreál épület, melynek tervezését modern szellemben kezdték, de közben szocreálosítani kellett. Megépülte után úgy ítélték, hogy a nyugati irányzat került túlsúlyba, ezért a főútvonal felől takarni akarták. Kor- és várostörténeti szempontból is védelmet érdemel.
Fotókiállítás.
sz.: 8.00 - 12.00, v.: 8.00 - 12.00
USZODA
Dunaújváros, Építők útja 9.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az uszoda épülete a második állomást képviseli a dunaújvárosi szocreál sétában, 1977-ben épült, a tervező Péchy Imre, az építészeti stílusa modern.
ÜZLETHÁZ
Dunaújváros, Bartók tér
Az épület tervezője a fiatal Vági Oszkár, aki 56-ban az USA-ba került, ahol azóta ismert építészként dolgozik. Az Üzletház felfogásában rokon az Intercisa Múzeum épületével: arányaival, tömegformálásával, szegmensíves bejáratával és ablaksorával az egyszerűségre törekszik. Nincs rajta se oszlop, se párkány, se balusztersor, mégis egyéni, hangsúlyos. A főbejáratát körülölelő színes mozaikot 1952-ben Iván Szilárd alkotta. Témája, címe: Kalocsai virágok Oldalhomlokzatán sokfigurás, pátosszal megkomponált, igazi szocreál jelenetsor kapott helyet.
VASMŰ FŐKAPU
Dunaújváros, Vasmű tér 1-3.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Városszerkezetileg a város és a Vasmű szoros kapcsolatban áll. A korszerű városrendezés alapgondolataként a gyáróriást egy telepített erdősáv választja el a várostól. Ha ezen az erdősávon áthaladunk a vasmű bejárati főterére érkezünk. Lauber László és Szendrői Jenő tervei alapján épült a teret lezáró hosszú irodaépület és főbejárat. A korai szocreál épület magán viseli a modern építészet célszerű racionalitását, de kiemelt monumentális oszlopokkal tagolt kőburkolatú főbejárata hangsúlyozza a gyár fontosságát. Ezt erősíti a Domanovszky-freskó is. Ez a munkásság és a parasztság olyan csoportokra bontott, mégis egységes összhatású bemutatására vállalkozik, amely az oszlopközök adta tagoláshoz mesteri módon alkalmazkodik. Ez a freskó méltán tartozik a kor legjelesebb alkotásai közé.
VASVÁRI PÁL ÁLTALÁNOS ISKOLA
Dunaújváros, Petőfi Sándor liget 1-2.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza mögötti park déli oldalán találjuk a Vasvárit: Zilahy István 20 tantermes iskolaépületét. Ez az udvar köré épített, szimmetrikus, egyemeletes iskola átmenet a szocreál felé. Az ablaksor keretezése, a tömeg, a domborművekkel és képzőművészeti alkotásokkal hangsúlyossá tett bejáratok idegenek a modern stílustól. Leginkább az iskola hátsó frontja, a tornaterem kialakítása árulkodik a modernnek induló, menetközben felöltöztetett épület átformálódásáról.
CZIRÁKY-KASTÉLY
Lovasberény, Fehérvári u.
Információs anyag: lesz
A magyarországi klasszicista kastélyépítészet egyik legelegánsabb épülete volt, melyet szintén országos hírű kastélypark vett körül. A kápolnával, és gazdasági épületekkel kiegészülő együttes mai leromlott formájában is képes felidézni hajdani gazdagságát.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
NÁDASDY-KASTÉLY
Nádasdladány, Kastélypark 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Székesfehérvár és a Balaton között fekszik az ország talán legszebb neogótikus kastélyát rejtő település. Magyarország egyik legősibb arisztokrata családja, a Nádasdyak itt építettek maguknak otthont a XIX. század utolsó harmadában. A Tudor stílusú kastély építésében a tervező Linzbauer István mellet olyan kiváló mesterek is részt vettek, mint Hauszmann Alajos és Jungfer Gyula, ennek eredményeként a korszak kiemelkedő belsőépítészeti remekművei születtek meg a könyvtár és az ősök csarnoka képében.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
JANKOVICH-KÚRIA
Rácalmás
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Jankovich kúriát az 1750-es években Jankovich Miklós építtette barokk stílusban. Később fia, 1800 körül későbarokk stílusban átépítette. A kúria festői környezetben a Duna partján épült. Az erőt sugárzó tornyos kapu íve alatt áthaladva figyelmünket a főépület hétnyílású udvari árkádsora ragadja meg, íveivel, erőteljes oszlopaival. A kúriát 2006 évben felújították, most konferenciaközpontként funkcionál.
Mindkét nap 10.00 órától Jankovich-történelem.
Mindkét nap 11.00 és 15.00 órakor vezetés a kúriában.
sz.: 9.00 - 16.00, v.: 9.00 - 16.00
GYŐR-MOSON-SOPRON MEGYE
MUZEÁLIS GYŰJTEMÉNY A PREMONTREI RENDHÁZBAN
Csorna, Szent István tér 34.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Premontrei Rendház műemléképületében a Csornai Múzeum történeti-néprajzi-egyházművészeti állandó kiállítása prépostportrékkal. A "Csornai vásárok és mesterségek" című kiállítás bemutatja a Rábaköz városi és népi kultúrájának évszázadait. Premontrei templom, Préposti díszterem, Mécs László Emlékszoba, Préposti Kápolna, Hertay Mária grafikusművész kiállítása.
Séta a Premontrei Rendházban 16-án 10.00 órakor "Rábaközről-Rábaköznek" című történeti-néprajzi kiállítás és "A Hónap műtárgya: 1956-ra emlékezünk" c. kiállítás bemutatása 16-án 14.00 órakor.
Kézműves foglalkozás: Rábaközi hímzés öltéstechnikai bemutatója 16-án 15.00 órakor. Videofilm vetítés Csorna népviseletéről 17-én 10.00 órakor.
Kézművesfoglalkozás: Csipkeverés 17-én 11.00 órakor.
Séta a Premontrei Rendházban: Csornai Múzeum - Premontrei rendház - Premontrei templom útvonalon 16-án 10.00 órától.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
PÜSPÖKI PALOTA
Fertőrákos, Fő u. 153.
Információs anyag: lesz
A győri püspökök palotája a XVI- XVIII. században, több periódusban épült. Jelenlegi barokk formáját a XVIII. században nyerte el. Reprezentatív helyiségeit és kápolnáját freskók díszítik. Barátságos kert övezi.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SZEREDI KÁPOLNA
Fertőszentmiklós, Kápolna tér
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1903-ban épült köralakú kápolnában található az 1590-es évekből való Fájdalmas Szűzanya kegyszobra. A hagyomány szerint nem sokkal a felállítást követően egy csodás esemény irányította a hívők figyelmét a szoborra. A XVII-XVIII. század fordulóján a máriacelli búcsúba induló gyalogos zarándokok innen, a szobortól indultak a búcsújáróhelyre és ide is tértek vissza.
16-án 17.00 órakor séta indul a Szeredi kápolnától a stációk - világháborús emlékművek - kápolna útvonalon, találkozó a Kápolna téren.
16-án 19.00 órától szentmise.
sz.: 17.00 - 23.00, v.: 8.00 - 16.00
SZÉPLAKI HÁRMASHALOM
Fertőszéplak, Hősök tere 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Helyszínünkön a magyarországi barokk építészet egyedülálló remekműveit tekinthetik meg az idelátogatók. A Széchényi Zsigmond által 1736-ban építetett, kéttornyú, egyhajós, elválasztott szentélyű templom igazi művészeti és spirituális élményt nyújt a látogatóknak. A templom mellett található két kálvária-együttesen olyan Krisztus ábrázolásokban gyönyörködhetnek vendégeink, amelyek egyedülállóak a művészet-történelemben. A "Széplaki Hármashalom"-ként ismert épületegyüttest a Fertőszéplaki Községszépítő Egyesület Ifjúsági Tagozatának tagjai segítségével ismerhetik meg a látogatók.
Séták a Mindenszentek templom elől indulnak.
sz.: 9.30 - 16.00, v.: 13.00 - 18.00
BISINGER SÉTÁNY
Győr
Emlékmű a város és a megye 1956-os mártírjai emlékére.
Deim Pál: Golgota. Az 1956-os emlékművet Nyárádi Anna-Mária művészettörténész mutatja be 16-án, 14.00 órakor.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
BORSOS MIKLÓS ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁS
Győr, Apor Vilmos püspök tere 2.
Információs anyag: lesz
A példásan felújított káptalandombi műemléképületben 1979-től a művész életművének javával ismerkedhet a látogató.
Pincerendszere 2001-től művészeti és múzeumpedegógiai gyermekprogramoknak ad otthont. A családi vasárnap képzőművészeti foglakozásait képző és iparművészek vezetik.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
LUKÁCS SÁNDOR SZAKKÖZÉPISKOLA, SZAKISKOLA ÉS KOLLÉGIUM
Győr, Mártírok u. 13-15.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Rimanóczy Gyula tervei alapján készült épülete 1952-ben avatták fel. A korban elvárt historizáló építészeti formákat a tervező a skandináv téglaépületek sajátos motívumaival helyettesítette. Színvonalas alkotása az akkori idők bármelyik nyugat-európai városában megállta volna a helyét.
Az épületet vasárnap 15.00 órakor "A szocreál, mint álarc" címmel Gunther Zsolt építész mutatja be. Találkozás az épület előtt.
v.: 15.00 - 16.00
XANTUS JÁNOS MÚZEUM
Győr, Széchenyi tér 5.
Információs anyag: lesz
A múzeumban Győr és környékének története elevenedik meg az őskortól napjainkig. A régészeti leletek, tárgyi emlékek mellett jelentős az orvos-történeti, valamint a képző- és iparművészeti anyag.
Kiállítás: A szocreál építészet emlékei bélyegeken és a kort megidéző plakátokon.
Tárlatvezetés 16-án 10.00 - 11.00 óra között.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
VÁROSI MŰVÉSZETI MÚZEUM ÉS KÉPTÁR
Győr, Király u. 17.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A barokk stílusú egykori Esterházy-palota 1997 novemberétől a Városi Művészeti Múzeum központi épülete. Termeiben a Radnai-gyűjteményhez tartozó alkotások, elsősorban a két világháború között született kitűnő magyar festmények, szobrok és grafikák láthatók állandó kiállításként. A múzeum kortárs művészeti kiállításokat is rendez, 2003-tól résztvevője egy közép-európai járdaplasztika-projektnek. Ennek keretében a résztvevő városok (Pozsony, Graz, Győr) művészeti múzeumai előtti járdaburkolatban közép-európai művészek alkotásit helyezik el. Az ezévi járdaplasztika avatása 16-án 17.30-kor lesz.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
ZICHY-PALOTA CSALÁDI INTÉZET
Győr, Liszt Ferenc u. 20.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Zichy-palota Győr egyik legjellegzetesebb barokk épülete, a francia stílus magyarországi reprezentánsa. 1745-ben alakították át a kor szellemének megfelelően. Ekkor építették a pompás kaput, az elegáns lépcsőházat. A termekfalait bibliai jelenetek és a korabeli arisztokrácia életét bemutató freskók díszítik. 1982-ben a felújítás után itt kapott helyet Győr város házasságkötő terme. A palotában egész évben látogatható Wiedra-Berzsenyi Mónika állandó babakiállítása, amely textilbabákon mutatja be divattörténetet és kedves hangulatú életképeket.
A babakiállításra tárlatvezetés 17-én 10.00 és 15.00 órakor indul. A gyermekeket babakészítő foglalkozás várja 17-én 10.00 - 12.00, és 14.00 - 16.00 óra között.
v.: 10.00 - 16.00
ZSINAGÓGA
Győr, Kossuth Lajos u. 5.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Benkó Károly tervei alapján megvalósult, 1870-ben átadott neológ zsinagóga mintája volt az Európában épülő nagy befogadóképességű zsinagógáknak. A II. világháborút követően hosszú ideig romos állapotú szakrális funkcióját elvesztett épületet az 1990-es évektől kisebb-nagyobb állagmegóvó munkálatok mentették meg a pusztulástól. A teljes felújítás a 2005-2006-os években realizálódott. A régi fényében pompázó, új kulturális funkciót kapott pompás épület 2006 nyarától látogatható ismét.
A felújított épületet szombaton 16.00 órakor Cserhalmy Győző építész mutatja be. Indulás a főbejárattól.
Az épületben helyezték el a Vasilescu-gyűjteményt, amelynek magvát Ország Lili művei alkotják. Mellette az Európai Iskola legnagyobb mestereinek és szellemi követőinek: Anna Margit, Korniss Dezső, Bálint Endre, Gyarmathy Tihamér, Martyn Ferenc, Deim Pál alkotásaival, valamint a 60-as évek végén indult nemzedék egyéniségeinek: Hencze Tamás, Keserü Ilona és Nádler István műveivel találkozhat a látogató.
16-án 15.00 órakor "Az Európai Iskola művészeinek alkotásai a Vasilescu-gyűjteményben" címmel kollekciót mutat be N. Mészáros Júlia művészettörténész.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KASTÉLYSZÁLLODA
Hédervár, Fő u. 47.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A kastélyszálloda Győr és Mosonmagyaróvár között található, Bécs-Schwechattól 85 km-re, Budapesttől 160 km-re. A féltő gonddal helyreállított reneszánsz várkastély Magyarország egyik legimpozánsabb, történelmi hangulatot idéző kastélyszállodája.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 11.00 - 18.00
ÁLTALÁNOS ISKOLA
Mihályi, Árpád u. 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az egykori nagybirtokosi család cselédházában alapította meg 1887-ben az első iskolát Barthodeiszky Klementina, első tanítói apácák voltak. 1910-ben építették át a jelenlegi formájában az iskolát. Homlokzatán jelentős, katolikus témájú domborműveket láthatunk. Udvarán találhatók az építtetés idején ültetett koros fák: tiszafák, gesztenyefa, és platán. 1910-ben szentelték fel az új zárdát és kezdődött meg a tanítás, 1919-óta állami iskola.
sz.: 14.00 - 18.00, v.: 14.00 - 17.00
DŐRY-KASTÉLY
Mihályi, Korona u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A kastély falai az 1400-as évek elejéről származó erődítményen nyugszanak. Mai formájában 1560-ban építette Ládonyi Demeter. A következő századokban áradás, törökdúlás és tűzvész pusztította, tulajdonosai részenként állították helyre.1860-tól a Dőry-család tulajdonába került. A Kis - Rába folyó által kettészelt védett parkkal övezett kastély napjainkban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kezelésében áll.
16-án 13.00 órától falunap: helyi és vendég előadók fellépéseivel, gyümölcsök kiállításával.
sz.: 13.00 - 18.00, v.: 13.00 - 18.00
KISFALUDY IMRE TÁJJELLEGŰ CSALÁDI HÁZA
Mihályi, Árpád u. 49.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
1913-ban épült tornácos családi ház, gazdasági épületekkel. Egykori állapotában megőrzött, korabeli berendezési tárgyakkal, valamennyi helyiségben: szoba, konyha, kamra. Istálló és disznóölő-konyha a régi állattartás szerszámaival, edényeivel. Állattartás: disznók és baromfi tartásával is foglalkoznak. Gerendás mennyezetű helyiségek, a Rábaközre jellemző hímzések, díszítések, egykori fényképek a falakon.
sz.: 13.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00
MIHÁLYI VÉDETT TERMÉSZETI ÉRTÉKEI - KÖRSÉTA
A mihályi Dőry-kastély parkjából induló körséta érinti a falu valamennyi természetvédelmi szempontból kiemelkedő értékét. Maga a park is védettséget élvez, koros fái és különleges fekvése miatt. Mihályi büszkeségei a fasorok: Platánfasor, eperfasor és hársfasor húzódik a falu három utcája mentén, ezek több évtizedesek. Híresek a mihályi százados platánfák is : a legidősebb az óvoda udvarán magasodó 200 éves, az iskola udvarán található 160 éves, és a sportpálya melletti kb. száz éves platánóriás. Csodálatos és a hazai viszonylatban is egyedülálló a temetőben álló, hatalmas vérbükk, amely szintén évszázados.
Indulás: szombaton, 13.00, 14.00, 15.00 és 16.00 órától a Dőry-kastély parkjától: Rába-parti eperfasor - Hársfasor - Temetői vérbükk - Platánok - Platánsor - Kastélypark.
Lehetőség lesz lovaskocsival is bejárni az utat.
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Mihályi, Korona u. 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A római katolikus templomot 1712- ben építették, ma műemlék jellegű épület. Háromajtós, egytornyos templom. A gazdag templombelső sok látnivalót kínál. A rokokó keretes főoltár szobrok sorával és a kilenc barokk szoborral díszített mellékoltár 1750-60 között készültek. A templom kertjében értékes szobrok állnak: az 1691-ből származó Szentháromság oszlop három domborművel, és az 1700- ban készült barokk Mária - szobor.
sz.: 13.00 - 16.00, v.: 14.00 - 17.00
TEMETŐ
Mihályi, Kisfaludi u. 19.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A mihályi temető védett vérbükk fája alatt figyelmet érdemlő sírokat találhatunk. 1712-ből való Tóth István síremléke: meanderes keretben címeres szarkofág melllett egy gyászoló nő áll, a párkányon buborékot fújó fiút a feszület választja el az egyik kezében koponyát, a másikban kaszát tartó halál alakjától. E sír mellett több, XVII - XVIII. századi nemesi síremlék és egy barokk feszület található.
sz.: 13.00 - 16.00
FLEISCH KÁROLY KULTURÁLIS KÖZPONT
Mosonmagyaróvár, Engels F. u. 14.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
16-án 10.00 órai kezdettel előadás lesz: A kor építészete címmel. Kiállítás: fotók, rajzok, tablók.
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
16-án 11.00 órakor séta indul a városközpontba, útvonala: Kulturális Központ - Rendőrség - Pártok Háza - Posta - Minerva Szálloda - 10emeletesek - Kisalföld Áruház - Magyar u. - Szép Otthon Áruház.
HELYTÖRTÉNETI KIÁLLÍTÁS
Osli, Rákóczi u. 7.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A helytörténeti kiállítás 1998. óta működik a községben. Bemutatja a falu múltjának emlékeit, különböző kismesterségek eszközeit, háztartási és mezőgazdasági szerszámokat, iskolai taneszközöket, fényképeket, iratokat. Az iskola helyi tantervébe beépültek a múzeumi órák.
16-án 16.00 órától és 17-én 15.00 órától iskolások irodalmi műsora.
17-én 14.00 órától séta indul az iskola - világháborús emlékmű - temető útvonalon.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 9.00 - 16.00
SZIDÓNIA KASTÉLYSZÁLLÓ
Röjtökmuzsaj, Röjtöki u. 37.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Aki felkeresi a Szidónia Kastélyszállodát találkozik egy lassan feledésbe merülő korszak különleges világával, de már élvezheti a jelen kényelmét is. Testi-lelki-szellemi megtisztulást, felfrissülést, angyali értékeket, különleges erőteret és kényeztetést ígérünk minden kedves vendégünknek.
16-án és 17-én 11.00 és 14.00 órakor kastély-túra, a kastély részletes bemutatása.
sz.: 8.00 - 18.00, v.: 8.00 - 18.00
SÉTA A SOPRONI BELVÁROSBAN
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
1945-46 telén számos bombatalálat érte Sopront, a támadás során sok belvárosi ház is elpusztult. Helyükre a 20. század második felében emeltek új épületeket. A séta során a már eltűnt épületek történetét és a ma állók építésének idejét, tervezőjének nevét ismerhetik meg a séta résztvevői.
Mindkét nap 11.00 és 15.00 órakor, útvonal: Templom u. - Orsolya tér - Szt. György u. - Várkerület.
Találkozó a Liszt Ferenc Kulturális és Konferencia Központ előtt (Liszt Ferenc u. 1.)
STORNO MŰTEREM
Sopron, Bécsi út 25.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A XIX. század végéről fennmaradt eredeti állapotú, Makart stílusú műterem, amelyet id. és ifj. Storno Ferenc használt. Elsősorban bemutatóteremként funkcionált és a család műemlékvédő tevékenységét volt hivatott reprezentálni. Ma már kuriózum értékű, csak Kulturális Örökség Napjai alkalmával látogatható.
Vezetés minden egész órában indul.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
HAJDÚ-BIHAR MEGYE
BIHARI MÚZEUM
Berettyóújfalu, Kálvin tér 1.
A Bihari Múzeum új épülete a felújított volt Községháza a Kálvin tér 1. szám alatt található. Ez az épület volt Berettyóújfalu első emeletes középülete, 1874-ben épült. A második világháborúig az emeleten a községháza, a földszinten úri kaszinó, a Debreceni Takarékpénztár fiókja és különböző üzletek (könyvesbolt, cukrászda) működött benne. A II. világháború után középiskolai fiú kollégium volt az épületben. 1956-tól egészen a rendszerváltásig a Rendőrkapitányság működött itt. 1990-től az épület üresen állt. Több mint 10 év után sikerült felújítani, így kerülhettek 2001. május 23-án a Város napján ebbe az épületbe a város közgyűjteményei, a földszintre a Sinka István Városi Könyvtár, az emeletre a Bihari Múzeum.
sz.: 10.00 - 16.00
16-án 14.00 órakor városnéző séta indul "A szocreál építészet Berettyóújfaluban" címmel a Múzeumtól a Városháza - Autóbusz állomás - Eötvös József Szakképző Intézet - Bessenyei lakótelep - Gimnázium útvonalon. A sétát vezeti Kállai Irén muzeológus, múzeumvezető.
ZENEPALOTA, A KODÁLY ZOLTÁN ZENEMŰVÉSZETI SZKI
Debrecen,Vár u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Kodály Zoltán Zeneművészeti SZKI épülete, a Zenepalota az első hazánkban, amely célzatosan zenei célokra épült, 1894-ben. A Zenede Egylet 1862-ben alapított, zenészképzést elindító szerveződésének adott végleges otthont, akkor még Debreczeni Zenede néven. Építésekor neo-reneszánsz stílusban tartva, később eklektikus arculatot felvéve áll a Vár utca és Csapó utca sarkán, igen érdekes várostörténeti környezetben. Az épületben csodálatos hangversenytermet és lépcsőházat tekinthetünk meg. Figyelemre méltó, a koncertterem kiváló akusztikája és mennyezetfreskója. A lépcsőházban elhelyezett emléktábla Kodály Zoltán élő szellemét sugározza a látogatónak, hírül adva az 1957-ben a "Mester" a világon egyedüli módon intézményünknek adományozott névadását. A könyvtár százados dokumentumokat őriz, a magyar nyelvű zeneoktatást és a magyar zenét úttörő módon felkaroló zenészképzésről. Védett muzeális kottái és zenei szakkönyvei közül nem egy igen nagy értéket képvisel a zenetudomány, a zenetörténet számára. Debrecen, s hazánk zenekultúrájának magas színvonalát messze földön hirdető létesítmény, a Zenepalota.
16-án 15.00 órai kezdettel: Francia reneszánsz táncok, előadja iskolánk Rézfúvós Együttese, vezényel: Kovács János.
Némethy András trombita, Zavilla Arnold zongora előadásában Handel c-moll concerto I-II. műve hangzik el.
17-én Sőrés Ildikó zongoraművész, művésztanár előadásában, elhangzanak: Liszt, Bihari-Erkel, Mosonyi, Bartók, Kocsár és Kodály művek.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
ZSINAGÓGA
Debrecen, Pásti u. 6. - Kápolnás u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A műemlék zsinagóga 1909-ben épült László Richárd tervei alapján. A zsinagóga megtekintése, óránkénti tájékoztató a Debreceni Zsidó Hitközség székházának dísztermében.
v.: 10.00 - 16.00
GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Hajdúszoboszló, Szilfákalja u. 4/a
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A templom alapkövét 1992-ben helyezték el. Lengyel István Ybl-díjas tervei alapján épült. 1994-ben történt a bizánci stílusban épült új templom felszentelése . A ikonosztázion képeit Latorcai Jánosné Újházi Aranka készítette.
16-án 8.00 és 10.00 órakor görög katolikus szertartású liturgia.
sz.: 8.00 - 19.00, v.: 8.00 - 19.00
HORTOBÁGYI NEMZETI PARK IGAZGATÓSÁG LÁTOGATÓ ÉS OKTATÓKÖZPONT
Hortobágy, Petőfi tér 13.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Látogató- és Oktatóközpontjában ingyenes vetítésekkel várjuk az érdeklődőket. Kiegészítő programok széles skálája színesíti az itt eltöltött napot-napokat (Pásztormúzeum, pusztai szekerezés, kisvasút, kézműves bemutató foglalkozás).
Mindkét nap 10.00 és 14.00 órától a Hortobágyi Nemzeti Parkról, a pásztorkultúráról filmvetítés lesz.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
IRINYI ARBORÉTUM
Létavértes, Kassai u. 8.
Vezetés: lesz
1200 féle fa és cserje, sétányokkal és csobogókkal.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
LÉDIG-KÚRIA
Létavértes, Irinyi u. 11.
Vezetés: lesz
A Szeretetotthon a Vértesi Református Egyház tulajdonában van.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
MOSONTAKERT 100-150 ÉVES MŰEMLÉK PAJTAÉPÜLETEI
Létavértes, Öregkert és Mosonta szőlőskert
Vezetés: lesz
Az épület ipartörténeti műemlék, 1896-ból származik.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
NAGYLÉTAI GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Létavértes, Károlyi u. 1.
Vezetés: lesz
A nagylétai görög katolikus templom a XIX. század elején épült a görög katolikus templomoknál szokatlan, mélyen átélt klasszicista stílusban, copf jellegű toronysisakkal. A templomhajó hosszanti oldalának építészeti megoldása és tagolása különösen kellemes benyomást kelt.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
NAGYLÉTAI REFORMÁTUS TEMPLOM
Létavértes, Árpád tér 2.
Vezetés: lesz
A nagylétai műemlék jellegű református templom korábbi alapokon 1807 és 1813 között épült késő barokk stílusban, átépítették 1858 és 1862 között, valamint 1886-ban.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
NAGYLÉTAI RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Létavértes, Kossuth u. 27.
Vezetés: lesz
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
NAGYLÉTAI VÍZIVÁGÓHÍD
Létavértes, Petőfi u. 68.
Vezetés: lesz
Az ország egyetlen vízi vágóhídja Nagyléta és Vértes között, a Konyári-Kálló nevű vízfolyás felett található. Ennek célszerű oka volt, hogy a vágóhíd "melléktermékét" az élő vízfolyás takarította el. A párját ritkító agráripari jellegű, műemlék épületben a hentes és mészáros mesterség emlékei is megtekinthetők.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
NÉPI ÉPÍTÉSZET HAGYOMÁNYAIT ŐRZŐ LAKÓHÁZAK
Létavértes, Petőfi u. 78.
Vezetés: lesz
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
PIREMON KISVÁLLALAT PIHENŐKÖZPONTJA
Létavértes, Romorét
Vezetés: lesz
Szép ligetes táj, a Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó védett természeti terület.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
TÁJHÁZ
Létavértes, Kossuth szőlőskert
Vezetés: lesz
A szőlőművelésnek több évszázados hagyománya van a térségben. A tárgyi emlékek bemutatását szolgálja az 1994-ben kialakított tájház, amelyben a szőlőművelés és a borászat régi eszközei láthatók.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
VÉRTESI GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Létavértes, Bács u. 2.
Vezetés: lesz
A XIX. században épült vértesi templom legjelentősebb értéke a Debrecenben és környékén a reformátusoknak is dolgozó Dozsnyai Károly oltárképe, amely Tiziano után 1840-ben készült. Családok adományából 1940-ben készült Veress Géza három nagyméretű és több kisebb freskója. Az üvegablakokat, a mennyezet és az oldalfalak freskóit 1958-ban a templomfestészettel foglalkozó Benke László készítette.
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
VÉRTESI REFORMÁTUS TEMPLOM
Létavértes, Kassai u. 7.
Vezetés: lesz
Nyitva tartás: bejelentkezés szükséges (52)376-101.
KÖZSÉGI KÖNYVTÁR
Nyíracsád, Kassai u. 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Vécsey-kúria a XVIII. század végén épült, 1958-ban átalakították. Ma könyvtár és kiállítások céljára is használják. Itt látható Prokop Péter gyűjteményének egy része, valamint az "Acsádi fotók" állandó kiállítása. A községi könyvtár 2000-ben költözött a Vécsey-kúria épületébe. 15.000 kötetes gyűjteményével és 6 számítógépen internet elérhetőséggel várja látogatóit.
10.00 órától vetélkedő gyerekeknek.
sz.: 9.00 - 12.00
REFORMÁTUS MŰEMLÉKTEMPLOM
Nyíracsád, Petőfi tér
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Hajdú-Bihar megye legrégebbi használatban lévő Árpád-kori műemléktemploma, mely a XIII. században épült. A templombelső három réteg értékes falképet rejt a XIV., XV. és a XVII. századból. A templom szószéke 300 éves. A templom ma is működik, minden vasárnap istentiszteletet tartanak.
Mindkét nap 10.00 órakor vetélkedő gyerekeknek.
sz.: 9.00 - 12.00, v.: 10.00 - 14.00
HEVES MEGYE
BARTAKOVICS BÉLA MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
Eger, Knézich Károly u. 8.
Vezetés: lesz
A mai művelődési központ alapjait 1774-ben rakták le, Eszterházy Károly püspök építtette a Kolping Legényegyletnek. 1930-ra kapta meg mai, többszintes formáját. A háborús évek alatt a műszakilag leromlott épületet 1953-ban tatarozták, és legutóbbi teljes körű felújítását, korszerűsítését 1983-85-ig végezték el. Szervezett séta óránként indul az épületen belül.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
BRÓDY SÁNDOR MEGYEI ÉS VÁROSI KÖNYVTÁR (NAGYPRÉPOSTI PALOTA)
Eger, Kossuth L. u. 16.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A volt Nagypréposti Palota 1774 és 1776 között épült Fellner Jakab tervei szerint. A barokk stílusú palota emeleti erkélyrácsát és a földszinti ablakok kovácsoltvas rácsozatát Fazola Henrik készítette. 1849. február 25-26-án itt tartott haditanácsot Dembinszky Henrik, Görgey Artúr, Klapka György és itt beszélték meg a kápolnai csata tervét. 1970 óta ebben az épületben működik a megyei könyvtár.
Az épület és a könyvtári szolgáltatások bemutatása, középpontba helyezve a helyismereti gyűjteményt.
sz.: 10.00 - 16.00
A program Eger nyilvános könyvtárai által közösen szervezett könyvtártúra egyik állomása, ide 11.00 órakor ér a több könyvtárt érintő könyvtártúra.
16-án 9.00 órakor indul a séta, a teljes útvonal: Líceum épülete (benne az Eszterházy Károly Főiskola és a Főegyházmegyei Könyvtár) -Nagypréposti Palota (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár) - Megyeháza épülete (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Közigazgatási Szakkönyvtára).
BRÓDY SÁNDOR MEGYEI ÉS VÁROSI KÖNYVTÁR KÖZIGAZGATÁSI SZAKKÖNYVTÁR
(A MEGYEHÁZA ÉPÜLETÉBEN)
Eger, Kossuth L. u. 9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A közigazgatási szakkönyvtár nyilvános könyvtár. A Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár szakrészlegeként és Heves Megyei Önkormányzati Hivatal munkahelyi szakkönyvtáraként működik a Megyeháza épületében A két helyiségből álló könyvtár helyben használható közel 15.000 kötetes állománnyal rendelkezik. A belső terem muzeális értékű korabeli tölgyfa berendezése könyvtári célokon kívül reprezentatív rendezvények megtartására is szolgál.
Az épület és a könyvtári szolgáltatások bemutatása, középpontba helyezve a muzeális értékű berendezést.
sz.: 11.00 - 14.00
A program Eger nyilvános könyvtárai által közösen szervezett könyvtártúra végső állomása, ide 12.00 órakor ér a több könyvtárt érintő könyvtártúra.
16-án 9.00 órakor indul a séta, a teljes útvonal: Líceum épülete (benne az Eszterházy Károly Főiskola és a Főegyházmegyei Könyvtár) -Nagypréposti Palota (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár) - Megyeháza épülete (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Közigazgatási Szakkönyvtára).
ESZTERHÁZY KÁROLY FŐISKOLA KÖNYVTÁRA
Eger, Eszterházy tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az Eszterházy Károly Főiskola Könyvtára az egri Líceum műemlék épületében található. A Líceum 1765-től 1785-ig épült Az eredeti terveket J.I. Gerl készítette, melyeket némileg módosított Fellner Jakab építész. Az építtető Eszterházy Károly püspök volt, aki szívügyének tekintette az oktatást. Az épület falai között jelenleg is főiskola működik, melynek könyvtára nyilvános könyvtár. Egyaránt szolgálja a tanulók, az oktatók és a lakosság könyvtári ellátását. A könyvtárban nagyszabású átalakítás folyik így a KÖN napok ideje alatt is zárva lesz. A könyvtárosok vállalták az épület bemutatatását, és szóban ismertetik a könyvtári szolgáltatásokat. Az épület bemutatásának érdekessége az egyébként nem látogatható díszterem megtekintése lesz.
sz.: 9.00 - 10.00
A program Eger nyilvános könyvtárai által közösen szervezett könyvtártúra első állomása, innen 9.00 órakor indul a több könyvtárt érintő könyvtártúra.
16-án 9.00 órakor indul a séta, a teljes útvonal: Líceum épülete (benne az Eszterházy Károly Főiskola és a Főegyházmegyei Könyvtár) -Nagypréposti Palota (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár) - Megyeháza épülete (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Közigazgatási Szakkönyvtára).
FORRÁS GYERMEK ÉS IFJÚSÁGI KÖZPONT
Eger, Bartók Béla tér 6.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Forrás Gyermek és Ifjúsági Központ meghatározó szerepet tölt be a kultúraközvetítésben, a tehetségek felkarolásában, a művészeti nevelésben, a gyermek- és ifjúsági korosztály játék és szórakozási igényének kielégítésében és értékorientálásában. 2006. márciusa óta - egy közel félmilliárd forintos állami-önkormányzati beruházással - az ország legújabb, legkorszerűbb ifjúságot szolgáló kulturális intézménye.10.00 - 12.00 óráig játszóházba, 14.00 - 17.00 óráig épületlátogatásra várják az érdeklődőket, mindkét nap.
sz.: 10.00 - 12.00, 14.00 - 17.00, v.: 10.00 - 12.00, 14.00 - 17.00
FŐEGYHÁZMEGYEI KÖNYVTÁR
Eger, Eszterházy tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az Egri Főegyházmegyei Könyvtár 1793-ban nyílt meg. A barokk könyvtárteremben az alapító, Eszterházy Károly püspök húszezres könyvállománya az eredeti könyvállványzaton van elhelyezve. A mennyezeti freskó Kracker János és Zach József munkája. A barokk terem mellett működő olvasóterem nyilvános könyvtárként szolgálja a lakosság könyvtári ellátását.
A barokk terem építészeti és könyvészeti értékeinek bemutatása. Az olvasóterem könyvgyűjteményének és szolgáltatásainak bemutatása.
Barokk terem: sz.: 9.30 - 13.30, v.: 9.30 - 13.30
Olvasóterem: sz.: 9.30 - 15.30
A program Eger nyilvános könyvtárai által közösen szervezett könyvtártúra második állomása, ide 9.30 órakor érkezik a több könyvtárt érintő könyvtártúra.
16-án 9.00 órakor indul a séta, a teljes útvonal: Líceum épülete (benne az Eszterházy Károly Főiskola és a Főegyházmegyei Könyvtár) -Nagypréposti Palota (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár) - Megyeháza épülete (benne a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtár Közigazgatási Szakkönyvtára).
KEPES GYÖRGY VIZUÁLIS KÖZPONT
Eger, Széchenyi út 55.
Vezetés: lesz
A Kepes György Vizuális Központnak helyet adó Vitkovics ház a XVIII. században épült barokk stílusú, volt görögkeleti plébánia. Itt látható Kepes György (1906-2001) kinetikus festőművész életmű kiállítása, és látogatható Vitkovics Mihály (1778-1829) reformkori költő emlékszobája.
17-én 10.00 - 18.00 óráig óránként tárlatvezetés a 100 éve született Kepes György c. kiállításon, a Fény-műhelyben kemogram és fotogram készítés, valamint animációs dokumentumfilmek és főiskolai vizsgafilmek (1966-1989) vetítése várja az érdeklődőket.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 18.00
MARKHOT FERENC KÓRHÁZ
Eger, Knézich Károly u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A ma is működő, 280 évvel ezelőtt, 1726. október 8-án alapított kórház bemutatásra kerülő épületrészét 1728-ban kezdték el működtetni az Irgalmasrend szerzetesei. Ezen az épületen belül a refektórium (azaz a szerzetesrend ebédlője) kerül bemutatásra. A refektórium jelenleg restaurálás alatt áll, de bemutathatók a már elkészült freskók, valamint láthatóak lesznek a kórház történetéhez tartozó egyéb tárgyak, eszközök, dokumentumok.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
TÖRÖKKERT (A VÁR TÖRÖK KAPUVÉDŐ BÁSTYÁJA)
Eger, Vár 1.
Információs anyag: lesz
A török építkezések között a legjelentősebbnek számít az egri várban az alsó várkapu mellett megépített ún. kapuvédő bástya, a barbakán. Ezt a szögletes fülépítményt a hagyomány csak törökkert néven ismeri. A falak mellett fából ácsolt gyilokjárók voltak, amelyeket később különböző méretű töltésekre cseréltek. A bástyán belül csak az őrség kisebb épülete állt. Az északkeleti szögletben lejárat vezetett a kazamata alagútrendszerébe.
sz.: 10.00 - 13.00, v.: 10.00 - 13.00
TÖRTÉNETI TÁRHÁZ
Eger, Dobó u. 9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Eger műemlékekben gazdag környezetében található hangulatos kiállító terem, melyben Z. Tóth Sándor magángyűjteménye látható. A kiállítás elődeink fegyvereit hivatott bemutatni, az őskortól a szabadságharcig. A lő- és szálfegyverek, szablyák, kardok és egyéb kiegészítők 20 vitrinben tekinthetők meg. A bemutatott fegyverek egyedisége és eredete minden gyermek és felnőtt figyelmét felkelti.
A Történeti Tárházban előzetes egyeztetés esetén lehetőség adódik történelem órák megtartására, szakszerű tájékoztatásra, szükség esetén jeltolmács közreműködésével. A Történeti Tárház különtermében időszakos kiállítások kapnak helyet. Jelenleg "Egri album" címmel Molnár István Géza fotókiállítása látható.
sz.: 10.00 - 17.00
TŰZOLTÓ MÚZEUM
Eger, Tűzoltó tér 5.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A tűzoltók történetével és a lánglovagok mindennapi munkájával ismerkedhetnek meg a látogatók. A kiállítási tárgyak között szerepelnek a múlt századi tűzoltójárművek, korabeli képek és egyenruhák.
sz.: 10.00 - 17.00
CSILLAGVIZSGÁLÓ
Mátraszentimre, Piszkéstető
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati Kutató Intézetének külső állomása a Piszkéstetői Csillagvizsgáló. Az építmény Mátraszentimre közigazgatási területén helyezkedik el. A csillagvizsgáló 1958-61 között épült. Előzetes engedéllyel látogatható. Az obszervatórium három kupolája közül a legnagyobb a Felső-Mátra több pontjáról is jól látható. Érdekesség még az 1989-ben felállított napóra, amely a főépülettől ÉK-re egy oszlopon áll.
A 11.00 órakor kezdődő program keretében az érdeklődők megismerkedhetnek az itt folyó munkával, megtekinthetik a speciális eszközöket, műszereket.
A szervezett séta 11.30-tól óránként indul.
sz.: 11.00 - 17.00, v.: 11.00 - 17.00
JÁSZ-NAGYKUN-SZOLNOK MEGYE
CSETE BALÁZS HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
Jászkisér, Bocskai u. 26.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1981-ben létrehozott helytörténeti gyűjtemény több mint 2000 darab népi kismesterségekhez kapcsolódó tárgyat mutat be. Tárgyaink 6 helyiségben tekinthetők meg. Nagytermünkben népviselet, cukrász, cipész, kőműves, dohánytermesztés eszközei valamint településünk őstörténetének bizonyítékai láthatók. Az udvaron borház, kovácsműhelyek, szabadtéri kemence és cselédház található. Az udvaron kopjafák, régi mezőgazdasági eszközök tekinthetők meg.
Játszóház, népi gyermekjátékok készítése, néptánc.
sz.: 9.00 - 18.00, v.: 9.00 - 18.00
ALKOTÓHÁZ
Kisújszállás, Nyár u. 8.
Információs anyag: lesz
Az Alkotóház Papi Lajos (1921-1987) szobrászművész szellemi műhelye volt, ebben az épületben élt és alkotott. Itt található műveinek hagyatéka és képzőművészeti gyűjteménye, melynek egy része állandóan megtekinthető az Alkotóház udvarán, valamint a kiállítótermekben. Ugyancsak itt található az a három kiállító-helyiség is, melyek kortárs képzőművészek alkotásai számára biztosítanak időszakos kiállítási lehetőséget. Papi Lajos alkotásai szerte az országban és külföldön is megtalálhatók.
A Nagykunság szobrásza Papi Lajos emlékkiállítás a képzőművész születésének 85. évfordulója alkalmából.
sz.: 8.00 - 12.00
VÁROSI VÍZTORONY
Kisújszállás, Vásár u. 9.
Vezetés: lesz
A városi víztorony az 1970-es években épült, a piactéren áll. Csigalépcsőkön haladva tekintjük meg az épület belsejét, egyszerre maximum 5 fő.
sz.: 9. 00 - 15.00, v.: 9.00 - 15.00
Kerékpárosoknak bemutatjuk a Nagykun 2000 Rt. mezőgazdasági épületeit: állattartó telep, kombájn-szérű az Igarinó nevű határrészen. Autóval érkezők a Túrkeve felé vezető úton figyeljék a zászlót.
Séta indul mindkét nap 9.00 órától 15.00 óráig kétóránként a Városháza (Szabadság tér) - Szabadság téri ltp. - Vásárcsarnok - Arany János Ált. Isk. - Illéssy Sándor Szakközépiskola - Városháza útvonalon.
A rendezvényeket a Kisújszállási Városvédő és -Szépítő Egyesület szervezi.
ZENEI KÖNYVTÁR
Kisújszállás, Szabadság tér 1.
Információs anyag: lesz
A pincehelyiség kiállítások rendezvények megtartására van kialakítva.
Szocreál építészet Kisújszálláson c. kamarakiállítás.
sz.: 8.00 - 12.00
SÉTA KUNSZENTMÁRTONBAN
16-án 9.00 órától körséta a város központjában a résztvevő helyszínek megtekintésével a "pincétől a padlásig", 15-20 fős csoportokban. A csoportok óránként váltják egymást. A rendezvényen mindenki elmondhatja emlékeit az épületekről, hogyan nézett ki régebben, mennyire sikerült a helyreállításuk, vagy éppen eredeti funkciójukban működnek-e ...? Fűzik-e hozzájuk személyes emlékek? Stb. Az első csoport megtekinti a volt Zsinagógát, majd séta a Városházára. A Városháza megtekintése után kisebb előadás a Nagytemplomról, majd a rk. Plébánia következik. Ezután egy rövid séta a Kerületiház utcába, ahol a volt nagykun kerületi börtön következik, mely ma már Múzeumként működik. Az épületekben tárlatvezetést tartunk.
HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM
Kunszentmárton, Kerületiház u. 8.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Nagykun kerület egykori börtönét 1780-82 között, Jung József pesti és Rabl Károly kerületi építész közreműködésével építették a mellette álló Kerületi házzal (ma földhivatal) együtt. Kisebb kihagyással egészen az 1950-es évek végéig börtönként funkcionált. Az 1956-os forradalom helyi eseményei kapcsán sok embert tartottak itt fogva. A Helytörténeti Múzeum anyaga a két emeleten található régi cellákban került kiállításra. Az alsó folyosóról nyíló kápolna külön érdekessége az épületnek.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 12.00
RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIA
Kunszentmárton, Köztársaság tér
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A rk. nagytemplom mellett álló barokk épületet 1768-ban emelték. Évszázadokon át a kunszentmártoni plébánosok szállásaként szolgált, és szolgál ma is. Kunszentmárton legöregebb épülete.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 12.00
VÁROSHÁZA
Kunszentmárton, Köztársaság tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az egykori községházát 1813-ban építtette a város tanácsa, így lassan kétszáz éve meghatározó épülete a főtérnek. A boltíves főkaputól jobbra eső földszinti részen valaha Garay György üzlete, majd Vincze Miklós gyógyszerész patikája működött. A város történetének jelentősebb eseményei kötődnek az épülethez ( pl.:1881-es néplázadás, 1956-os forradalom eseményei). A város irányítása ma is ezen falak között zajlik.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 12.00
ZSINAGÓGA
Kunszentmárton, Deák Ferenc u.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Zsinagógát a város zsidó közössége építtette 1911-12-ben. Tervezője, Doborovszky József szentesi építész. A stílusát tekintve a szecesszió jegyeit hordozza magán. A második világháború idején a helyi zsidó lakosságot ebbe az épületbe gyűjtötték össze, a deportálás előtt. Ma Bartók Béla terem néven kulturális rendezvények, kiállítások színhelye.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 12.00
VÁROSI MŰVELŐDÉSI KÖZPONT ÉS KÖNYVTÁR
Martfű, Mártírok út 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A martfűi Városi Művelődési Központ és Könyvtár 1960 óta működik, kezdetben a Tisza Cipőgyár Művelődési Házaként. 1991 óta önkormányzati fenntartású intézményben 20 művészeti csoport, illetve klub működik, és itt biztosítunk helyet a városi civil szervezeteknek is. 500 fős színház- és moziterem, 300 fős táncterem, klubtermek találhatók az épületben. Könyvtár, helyi sajtó és Helytörténeti Gyűjtemény része még intézményünknek. Az épület a szocreál kor jellemző példája, lényegi változtatás építése óta nem történt rajta.
Retro kávézó, kiállítás korszak tárgyi emlékeiből, szombaton este koncert és retro bál lesz. A korhű divatbemutatóra korhű ruhában érkezőket koktéllal várják a szervezők.
sz.: 10.00 - 24.00, v.: 10.00 - 16.00
BADÁR-EMLÉKHÁZ
Mezőtúr, Sugár út 28.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Badár-Emlékház Mezőtúr leghíresebb fazekasának Badár Balázsnak és családjának, az egész Badár dinasztiának állít emléket. Badár Balázs (1855-1939) munkásságát országosan és Európa-szerte is nagyra értékelik. Műhelyében ma is alkotómunka folyik. Megtekinthető az emlékszoba, a fazekasműhelyben korongozás lesz.
sz.: 8.00 - 20.00, v.: 8.00 - 20.00
VASÚTÁLLOMÁS, FELVÉTELI ÉPÜLET
Mezőtúr, Bem u. 14.
1858-ban a Tiszavidéki Vasúttársaság építtette az állomást. Mára már a Társaság típusépületének számít, melynek jellegzetessége a gazdagon díszített homlokzat. Mivel nagyforgalmú vonalakon épültek ezért többségüket átépítették, kibővítették. Ez az egyik azon épületek közül, melyek eredeti állapotban megmaradtak.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
DAMJANICH JÁNOS MÚZEUM
Szolnok, Kossuth tér 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Damjanich János Múzeumnak helyet adó Kossuth téri műemlék épület 1860-ban eredetileg bérháznak épült, később Magyar Király szállóként működött. A klasszicista épületet 1952-ben vette birtokba a múzeum. Lehetőség nyílik a restaurátorműhely megtekintésére, lesz vezetés a kiállításokon, és kézművesfoglalkozások várják az érdeklődőket.
Szolnok szocreál építészetének bemutatására séta indul: mindkét nap 10.00 és 14.00 órakor a múzeum épülete elől.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
HM HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM SZOLNOKI HADKIEGÉSZÍTÉSI SZAKGYŰJTEMÉNY
Szolnok, Táncsics M. u. 5-7.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A JNSZ megyei Hadkiegészítő Parancsnokság épületében 2005 júliusában nyílt meg a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Szolnoki Hadkiegészítési Szakgyűjteménye, amely az 1715-2004 közötti hadkötelezettségről szóló "csak az jöjjön katonának" című állandó kiállításnak és művészeti kiállításoknak ad helyet.
16-án 10.00 órakor séta indul az épületen belül.
sz.: 10.00 - 16.00
GYÖNGYÖSHÁZ
Túrkeve, Kálmán király utca 18.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A több mint 100 éves parasztház a XIX. század végi, XX. század eleji szegényparaszti életet eleveníti fel. A háromosztatú épület muzeális jellegű bútorokkal, és használati tárgyakkal van berendezve. A tiszta szobában eredeti állapotában áll a ma is működőképes padkás kemence. A melléképület előtt vannak bemutatva a növénytermesztésben és állattenyésztésben használatos eszközök. A vendég leülhet a kemence szélére, kipróbálhatja az eszközöket. A helyszínen a tulajdonos gyöngy-alkotásaiból kiállítás tekinthető meg.
16-án 15.00 órától Túrkevei népdalcsokor - Farkas Rozália népdalénekes és a Madarász Károly Népdalkör túrkevei népdalokat énekel.
Mozaikok a kunok életéből - színjátékmondák, forrásfeldolgozások alapján -, előadják a Református Általános Iskola tanulói. 17-én 15.00 órától Hagyományőrző kézműves foglalkozások: gyöngyfűzés, szalmafonás, bőrözés.
Mindkét nap 11.00 órától séta indul a Gyöngyösház - Finta Múzeum - Kun emlékmű - Petőfi tér - Strandfürdő - Győrffy tanya útvonalon. Időtartam: kb. 2 óra.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KOMÁROM-ESZTERGOM MEGYE
LOVASMÚZEUM
Bábolna, Mészáros u. 1.
Információs anyag: lesz
A lovasmúzeumban a bábolnai lótenyésztés emlékeit állították ki. Láthatók itt iratok, térképek, könyvek, festmények, fotók, szerszámok és különböző használati tárgyak, oklevelek. Ezek az emlékek mesélnek az eseményekről, a híres lovakról és lovasokról, mindazokról, akik munkájukkal, tevékenységükkel és teljesítményükkel hírnevet, megbecsülést szereztek Bábolnának. A vitrinekben a lótenyésztés akkoriban használatos eszközei, valamint a bábolnai lovak adatait tartalmazó 120-130 éves törzskönyvek is itt vannak elhelyezve.
Szeptember 14-17-ig Bábolnai nemzetközi gazdanapok.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
ÉDV RT. DOROGI VÍZMŰ ÜZEM - SCHMIDT VILLA
Dorog, Esztergomi út 42.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Dorogi Vízmű Üzem központi épülete az 1920-as években épült, és annak a Schmidt Sándornak szolgált nyári lakhelyéül, aki a Dorogi Szénbányák főtanácsosa, később igazgatója volt. Előzetes időpontegyeztetés után látogatható: 06-34-311-766.
sz.: 9.00 - 15.00
Ó-SZEMINÁRIUM
Esztergom, Szent István tér 10.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1821-ben megkezdett építkezést Hild József tervei alapján 1861-65 között fejezték be. A II. világháború után először magyar katonai kézbe került, majd orosz katonai kórházat rendeztek be az épületben. 1989-ben került vissza a Budapest-Esztergom megyei Főegyházmegyéhez. 2003-ban döntötte el az főegyházmegye, hogy az épülete oktatási, kulturális és kutató központtá alakítja át. Ide költözik a teológiai Főiskola, az Érseki Levéltár, egy 80 ezer kötetes könyvtár, valamint kialakításra került egy 320 férőhelyes konferenciaközpont. Az épület ünnepélyes magnyitásra 2006 szeptemberében lesz.
Az épület bemutatására 16-án 10.00 órakor séta indul az épület felújításának tervezőivel.
sz.: 10.00 - 14.00
KLAPKA GYÖRGY MÚZEUM
Komárom, Kelemen L. u. 22.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Klapka György Múzeum főépületében szeptember 15-én 17.00 órakor nyílik a világhírű lengyel származású operaénekes, Jan Kiepura halálának 40. évfordulójának emlékére rendezett dokumentum-kiállítás a Sosnowieci Városi Múzeum anyagából. A két múzeum 2005-ben, Komárom és Sosnowiec testvérvárossá válásának évében kötött együttműködési megállapodást. Ennek keretében kerül megrendezésre a város neves szülöttének emlékkiállítása.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
MONOSTORI ERŐD
Komárom, Dunapart 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Monostori Erőd Közép-Európa legnagyobb újkori erődítménye. Elkészültekor bevehetetlennek számított, azonban a tüzérségi technika gyors fejlődése hamar meghaladta védelmi képességeit. Ennek köszönhetően az Erőd hadszíntérként történelmünkben nem szerepel. Az épületegyüttest a két világháború között a Magyar Királyi Honvédség laktanyaként és kiképzőközpontként hasznosította, 1945-től pedig a szovjetek Déli Hadsereg csoportjának legnagyobb lőszerraktára volt.
A nyitvatartási idő alatt a látogatók élő történelemóraként hadtörténeti és katonai hagyományőrző programokon vehetnek részt. 15.00 órakor kezdődik, és 18.00 órakor tombola sorsolással fejeződik be a "Híres Komárom..." című történelmi hétpróba. A látogatók bekapcsolódhatnak az élő történelmi helyszíneken folyó tevékenységekbe, próbára tehetik magukat, hogyan állták volna meg a helyüket a régi korokban. A vállalkozó kedvű időutazóknak a sok-sok próba közül legalább hetet kell teljesíteni ahhoz, hogy részt vehessenek az esti tombolán, mely után, 20.30 órától hetedik alkalommal mutatjuk be a Komárom történelmét megelevenítő történelmi színjátékot 150 helyi és környékbeli szereplő részvételével.
9.00 és 16.00 óra között óránként tartanak vezetett sétát a szervezők.
sz.: 9.00 - 23.00, v.: 9.00 - 16.00
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Komárom-Szőny, Széchenyi u. 3.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A szőnyi rk. templom karancsberényi Berényi Erzsébet grófnő támogatásával 1774-77 között épült, barokk stílusban. Tervét és egységesen megmaradt XVIII. századi belső berendezését, szószékét fő- és mellékoltárait jelentős mesterek készítették.
sz.: 15.30 - 16.00, v.: 15.30 - 16.00
SELYE JÁNOS KÓRHÁZ
Komárom-Szőny, Széchenyi u. 2.
Vezetés: lesz
A szőnyi Gyürky-Solymossy-kastély 1912-13-ban épült a bécsi Fellner és Hellmer építész iroda tervei alapján. Angolparkjában a barokk Szentháromság-szoborral a hazai neobarokk építészet egyik legszebb emléke.
Mindkét nap 14.00 és 15.00 óra között 2 alkalommal vezetéses séta indul az angolpark - szentháromság szobor - kastélyépület - díszterem - lépcsőház útvonalon.
sz.: 14.00 - 15.00, v.: 14.00 - 15.00
MAJKPUSZTAI KAMALDULI REMETESÉG
Oroszlány, Majki út
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A majki premontrei prépostság más 1252 előtt is fennállt, 1727-ben gróf galánthai Eszterházy József a tulajdonát képező majki birtokot felajánlotta a Nepomuki Szent János tiszteletére szentelt kamalduli szerzetesrend számára. A XVIII. század első harmadában Eszterházy István és számos patrónus segítségével, Pilgram tervei alapján felépült a 17 cellaházból álló remeteség, a kastély és a templom épületegyüttese.
v.: 10.0 - 18.00
VÍZTORONY - ÉDV ZRT.
Oroszlány, Haraszthegy
Információs anyag: lesz
A város kiemelkedő pontján, a Haraszthegyen létesült a 12 pillérre támaszkodó 25 méter magas víztorony. Felső részében 2000 köbméteres víztározó medence van, amely biztonságosan látja el a várost ivóvízzel. A víztorony látképe minden irányból látható a városban. A 60-as években épült monolit vasbetonszerkezetű víztorony a megszűnt bányászati jelképek méltó utóda. Előzetes időopontegyeztetés után látogatható: 06-34-311-766.
sz.: 9.00 - 15.00
ESZTERHÁZY-KASTÉLY
Tata, Hősök tere 6-8.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A műemlék-együttes 1765 után épült, Fellner tervei alapján, barokk stílusban. A kastély számos gyönyörű terme közül kiemelendő az emeleti díszebédlő, supraportáiban a fertődi kastélyról készült G. B. Pesci féle veduták másolataival, a könyvtár, a márványfürdő és a hollandi csempés fürdőszoba.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
KUNY DOMONKOS MEGYEI MÚZEUM
Tata, Váralja u. 3.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A vár a XIV. század második felében épült a Lackfy család birtokközpontjaként, majd Zsigmond és Mátyás király királyi birtokává vált. Bástyarendszere a török uralom alatt épült ki, majd 1727-ben az Eszterházy család tulajdonába került. A Fellner Jakab által épített bejáró a mai napig a vár meg megközelítésének fő útvonala. Az épület a Kuny Domonkos Megyei Múzeum központi kiállítótere, melyben 12 teremből álló kiállítás látható. Kézműves foglalkozás: viaszkép készítés, szocreál épületekről készül képek keretezése és díszítése.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
TERVEZETT "TATA TÓPART ÉS KÁLVÁRIA DOMB TANÖSVÉNY"
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Gyülekezés: 17-én 14.00 órakor a Bordó Házban (Tata, Fazekas u. 4.), a séta állomásai: 1. Esterházy kastély park, 2. gimnázium alatti mésztufa képződmények, 3. őskori lelőhely, 4. őshonos fafajok telepítési helye, 5. csillagvizsgáló, 6. izraelita temető, 7. Geológiai park, 8. Kálváriadomb és kápolna, barokk szoborcsoport.
VÍZTORONY
Tata, Kálvária köz
A hatvanas évek elején épült műemlék, műszaki létesítmény. A torony téglából épült, remek akusztikája miatt belső tere hangversenyek, irodalmi rendezvények színtere, különböző kiállítások otthona. A torony tetejében található az 500 köbméteres víztározó, amely biztosítja a 25.000 lakosú város karsztvízzel történő gravitációs vízellátását. Előzetes időpontegyeztetés után látogatható: 06-34-311-766.
sz.: 9.00 - 15.00
XIV/A VÍZBÁNYA - ÉDV ZRT.
Tatabánya, Felsőtanya
Információs anyag: lesz
A XIV/a és a XV/c vízakna a tatabányai regionális rendszer vízbázisai, melyeket a Tatabányai Szénbányák Vállalat alapított a 60-as évek végén, a 70-es évek elején. Az ivóvízellátás és a bányászat története szorosan összekapcsolódik a tatai szénmedencében ill. Tatabánya térségében. A mélyszint mindkét vízaknán több száz méter vízszintes vágatból áll. A 90-es évek elejétől a vízaknák kizárólag ivóvíztermelő funkciót látnak el. Előzetes időpontegyeztetés után látogatható: 06-34-311-766.
sz.: 9.00 - 15.00
TATABÁNYAI MÚZEUM
Tatabánya, Szent Borbála tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A múzeum egy XIX. század végén, XX. század elején alakult ipari városban található. Törzsgyűjteményének kialakítása még Tatán kezdődött, mint a megyei múzeumi szervezet újkori és legújabbkori gyűjteménye. A többségében tatabányai eredetű gyűjteménynek több különböző épület ad otthont az évtizedek alatt. Jelenlegi helyére 1985-ben költözött, azóta gyűjteménye és kiállító tere jelentősen bővült és fontos feladata a bányász hagyományok ápolása lett.
Tanösvény: az 1950-es, 60-as évek építészeti emlékeinek megtekintése. Indulás 16-án 14.00 órakor a Közművelődés Háza (Szent Borbála tér) előtt térről.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
NÓGRÁD MEGYE
PALÓC MÚZEUM
Balassagyarmat, Palóc liget 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Palóc Múzeum állandó kiállításai: A bölcsőtől a sírig. Paraszti ünnepek és hétköznapok Nógrád megyében. - Tudós köznemesi könyvtár - nemzeti történelmünk tüköre. Nagy Iván emlékkiállítás. - Madách és Mikszáth relikviák.
Időszaki kiállítások: Fejezetek a 115 éves balassagyarmati múzeum történetéből I. Nógrád vármegye múzeuma (1891-1944). - Népi iparművészeti kisgaléria v. "hevesi szőttesek".
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
GYÜRKY-SOLYMOSSY KASTÉLY ÉS KASTÉLYPARK
Bátonyterenye, Népkert u. 7-9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Régi nagy angolparkban áll a barokk kastély, melyet a XVIII. század vége felé a Gyürky család emeltetett, azaz alakíttatta át a korábbi építményt. Középen rizalittal és magas manzardtetővel épült meg a kastély, a sarkain kiugró oldaltornyok kecses hagymasisakot kaptak.
16-án 12.00 órakor tárlatvezetés a kastélyban id. Szabó István Kossuth-díjas szobrászművész munkáiból készült állandó kiállításon. 13.00 órakor Barokk zenei hangverseny, 14.00 órakor előadás a barokk kor művészetéről, 15.00 órakor tárlatvezetés a kastélyban, 16.00 óra a barokk kor ruháinak bemutatása. A kastélypark bemutatására séta indul 16-án 10.00 órakor a kastély bejáratától.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
MACONKAI SZENT ISTVÁN TEMPLOM
Bátonyterenye, Ózdi út 153.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az épület XIII. századi eredetű, egyhajós, egyeneszáródású szentéllyel épület falusi plébániatemplom. Nyugati homlokzata felett kis fatorony emelkedik. Ugyanitt nyílik a kő szalagkeretezéses bejárati kapu. A diadalív hajó felőli oldalán két egymás feletti freskóréteg is napfényre került 1971-ben.
16-án 10.00 órakor a Városi Közművelődési Központ és Könyvtár elől, a Molnár S. út 1-3. elől séta indul Maconkán át a templomig. 11.00 órakor előadás a templom történetéről, a műemléktemplom megtekintése. 12.30 Séta Kisterenyére a temetőkertbe, a római katolikus templom megtekintése. 14.00 órakor előadás a templom történetéről.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
PALÓC TÁJHÁZ
Bátonyterenye, Árpád út 20.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Kastély dél-keleti oldalbejárata mellett található a közelmúltban felavatott tájház. A múlt században épült palóc stílusú ház eredeti szépségében helyreállítva, a konyha, a tisztaszoba és a kamra berendezéseivel együtt látható.
16-án 11.00 órakor Palóc viselet bemutatása, 13.00 órakor játszóház, mézeskalács készítése, és árusítása, csuhébaba készítése, fonástechnikák bemutatatása a tájház udvarán. 16.00 órakor a palóc Népdalkör énekel.
16.30 órakor találkozás a palóc mesemondóval, Nagy Zoltánnal.
sz.: 11.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM, KISTERENYE
Bátonyterenye, Szent István u.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Középkori alapokon épült, 1798-ban egységes barokk stílusban átépített templom. Benne kőbaluszteren nyugvó faragott, kőmellvédes szószék, klasszicista stílusú főoltár található.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SZENT ANTAL KÁPOLNA ÉS KÖRNYÉKE
Bátonyterenye, Iskola u. 6.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az Ipari Szakmunkásképző Iskola, mint volt Vájáriskola mellett jutunk a Bartók Béla Ált. Iskola és a bányaváros modern stílusú lakóházak övezte térre, melynek folytatásaként az épületsor végén található a pártházból átalakított kápolna. A funkcióváltásra a belső kialakítás ad példát.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
MADÁCH IMRE EMLÉKMÚZEUM
Csesztve, Kossuth út 76.
Információs anyag: lesz
A csesztvei Emlékmúzeum Magyarország egyetlen Madách emlékhelye. Természetvédelmi területű park közepén álló későklasszicista épület, egy emeletes, egyszobasoros, két előreugró szárnnyal, üveges tornáccal. Madách Imre itt élt feleségével, Fráter Erzsébettel 1844-l853 között és itt fogadta Az ember tragédiája felfedezőjét, Arany Jánost is 1962-ben. A kúria 1964-től múzeumként fogadja vendégeit.
Állandó kiállítása: Madách és az ember tragédiája színpadi bemutatónak története, Fejér László Madách hagyatéka, mely bejelentkezés alapján kutatható is. Bejelentkezés esetén nyitvatartási időn túl is fogadjuk a látogatókat: 06-20-423-21-88.
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
DRÉGELYVÁR-TÚRA
Drégelyvár állomás
Az 1274-85 között épült kicsiny vár Szondi György vezette maroknyi védőjével 1552 nyarán három napig állta Ali budai pasa több mint tízezres seregének ostromát. A napjainkra megmaradt alig pár régi falszakasz és omladozó bástyamaradvány helyreállítása a Drégelyvár alapítvány évek óta tartó s mára már látványosnak mondható munkájának köszönhető. A várromtól szép kilátás nyílik az Ipoly-völgyre, a Cserhátra s a szlovákiai hegyek felé.
Találkozás Drégelyvár állomáson, szombaton, 12.45 órakor. A vonat Bp. Nyugati pályaudvarról 10.55-kor indul. A várhoz 1,5 órás sétával érünk túravezetőnkkel, ahol kb. 1 órás ismertetőt hallgathatunk meg a várról és történetéről.. A program teljes időtartama kb. 4 óra.
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Egyházasdengeleg
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A dengelegi templom a XI-XII. század fordulóján, a Szent Imre kultusz idején épülhetett román stílusban. A középkorban gótikus bővítést kapott. 1710-ben átalakították. Homlokzati fala felett elhelyezkedő kis tornyocskája már 1722-ben létezett, orgonáját 1760 körül készítették. Harangjai a legutóbbi évtizedekben a tetőtérben voltak elhelyezve, a legutóbbi helyreállításkor a templom előtt felállított, modern haraglábra kerültek. Kis huszártornyát és a fakarzatot a legutóbbi helyreállításkor elbontották. Ekkor kapta mai zsindelyes fedését is. A templom egyhajós, megközelítően keletelt, torony nélküli. A román stílusú részhez tartozik az eredeti egyenes záródású szentély, illetve a ma szentélynek használt, régebbi templomhajó.
17-én 11.00 órakor szentmise.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
HOLLÓKŐ ÓFALU - VILÁGÖRÖKSÉG
A település 1987 óta a világ kulturális örökségei közé tartozik. Magyarország egyetlen világörökségi faluja, mely megőrizte eredeti képét. A látogatók megcsodálhatják Hollókő jellegzetes parasztházait, melyek fehérre meszelt tornáccal, deszkamellvédes, kontyos nyeregtetővel még ma is a XIX. század hangulatát idézik. A fatornyos, zsindellyel fedett rk. templom 1889-ben épült, és harmonikusan illeszkedik a védett faluképhez. A település lakói máig megőrizték díszes népviseletüket, melyet az idelátogató vendégek megcsodálhatnak, és ha kedvük van, fel is próbálhatják.
A község fölött magasodik Hollókő Vára. Az erődítmény ötszögletű öregtornyát a tatárjárást követően kezdték építeni. 1313-ban Károly Róbert Szécsényi Tamásnak adományozta a várat és több birtokot is. 1552-ben került török kézre, és végleges felszabadítására 1683-ban került sor. A szinte teljes egészében felújított vár 1996-ban nyitotta meg kapuit, és azóta várjátékokkal, fegyveres bemutatókkal, koncertekkel, rendhagyó történelemórákkal és kiállításokkal várja látogatóit.
A séták mindkét nap 10.30-kor és 14.30-kor indulnak a Tourinform irodától. Útvonal: Ember és Erdő kiállítás - templom - Posta Múzeum - Falumúzeum - Szövőház - Babamúzeum - Tájház - vár. Időtartama 2 és fél óra.
MIKSZÁTH KÁLMÁN EMLÉKHÁZ
Horpács, Kossuth út 2.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Hazánk egyetlen Mikszáth Emlékmúzeuma. 1904-ben vásárolta meg a birtokot, és a földszintes öreg Szontagh kúria mellé 1906-ban új kastélyt építtetett fia tervei alapján. Az épület homlokzatán Jókai Mórt ábrázoló dombormű látható, ami arra utal, hogy az író Jókai Mór élete és kora c. regényének tiszteletdíjából fedezte az építkezés költségeit. Mikszáthnak Horpács valóságos menedék volt. Az épület 1954 óta múzeumként funkcionál, múzeumi kezelésben áll, parkja természetvédelmi terület. A birtok magánkézbe került.
A MIKSZÁTH címmel látható állandó kiállításban az író életútjának legteljesebb szellemi és tárgyi hagyatéka látható. Bejelentkezés esetén nyitvatartási időn túl is fogadjuk a látogatókat: 06-20-423-21-88.
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
NAGYBOLDOGASSZONY PLÉBÁNIATEMPLOM
Mátraverebély, Dózsa Gy. út
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A XII. századi román stílusú templomot a XIV. században háromhajós gótikus templommá alakították át. A szentélyben ülőfülkék, 1403-ból származó Verebi Péter sírköve, valamint egy rózsaablak, az ún. Katalin-ablak látható.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
NÓGRÁDI TÖRTÉNETI MÚZEUM
Salgótarján, Múzeum tér 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A II. világháború utáni időszak első múzeumnak tervezett épületét 1980-ban adták át Magyar Géza tervei alapján. Állandó történeti kiállítása a Nógrád az új korban a XIX. század végétől kíséri végig a város és a megye közigazgatási, ipari, kereskedelmi és művelődési változásait a rendszerváltásig.
Időszaki kiállításai: Czinke Ferenc emlékkiállítás, Salgótarján-Cered Nemzetközi Művésztelep alkotásai, Japán papírsárkányok és pörgetyűk. 15-én a Megyeháza épületében 10.00 órától vetítettképes előadás "Az 1950-es évek építészete Salgótarjánban" címmel, majd séta a Régi Vásártérre (December 8-a térre).
sz.: 9.00 - 13.00
NÓGRÁDI TÖRTÉNETI MÚZEUM BÁNYÁSZATI KIÁLLÍTÓHELYE
Salgótarján, Zemlinszky R. út 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A kiállítóhely több egységből áll. 1965-ben nyílt meg hazánk első FÖLDALATTI bányászati múzeuma az 1951-ben megszűnt József lejtősakna eredeti állapotában megmaradt részében. A történeti kiállításnak helyet adó kolóniaépület 1985-től, míg a külszíni skanzen 1986-tól látogatható. 2005-től a nagyméretű felújítás alkalmával emlékhellyel egészült ki. A nógrádi szénbányászat története, tárgyi emlékei /termelőeszközök, műszaki berendezések, szállító- és biztosító rendszerek, dokumentációs anyagok/ hangulati elemekkel színesítve teszik egyedivé a múzeum hangulatát.
sz.: 9.00 - 15.00, v.: 9.00 - 15.00
PEST MEGYE
ABONYI LAJOS MÚZEUM
Abony, Vasút u. 16.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az épület az 1750-es években épült magtárnak. Az 1959-ben alapított új múzeum ide költözött be és felvette a rég elfeledett író Abonyi Lajos nevét. Az ő nevéhez fűződik a híres katona kesergő nóta: Nagy-Abonyban csak két torony látszik... Emlékére szobrot állított Abony, melyet 1993-ban várossá nyilvánítottak. Itt található a híres cigányprímásról, Bihari Jánosról elnevezett zeneiskola, amely az ország első falusi zeneiskolája.
Kiállítás: az 1950-es évek hétköznapjai (Vigyázó-kúria, Tószegi út. 51.)
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
BUDAKALÁSZI HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM
Budakalász, Budai u. 31.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Budakalász központjában egy régi paraszti portán nyílik meg a település történetét, az itt élő magyar, szerb és német nemzetiségű lakosság életét bemutató kiállítás. A Kulturális Örökség Napján az először idelátogatókat a múzeum anyagának megismertetésén túl végigvezetjük a gazdasági épületeken, bemutatva a hagyományos paraszti gazdaság eszközeit, munkafolyamatait.
16-án 15.00 kiállítás megnyitó, 17-én Sváb Búcsú.
sz.: 15.00 - 19.00, v.: 15.00 - 19.00
MAGYAR FÖLDRAJZI MÚZEUM
Érd, Budai út 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Érd város jelentős műemléképülete a volt Wimpffen-kúria. Klasszicista stílusban épült 1840-ben Hild József tervei alapján. Az egykor fogadóként funkcionáló kúria ma a Magyar Földrajzi Múzeumnak ad otthont, az épület 2001-ben nyerte vissza régi fényét a felújításnak köszönhetően.
Filmvetítés: Cséke Zsolt: Életem-utazásaim című, Balázs Dénes életét és munkásságát bemutató filmjének vetítése.
16-án 14.00 órakor tárlatvezetés, az épület történetének bemutatása.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
BEZSILLA-VILLA
Gödöllő, Szabadság út 9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Rákos Pál építész által tervezett villa, mely ma a SZIE Továbbképző Intézetének ad otthont, a két világháború közötti progresszív építészet egyik legmarkánsabb megjelenésű épülete, s mint ilyen a város építészeti örökségének egyik igen értékes eleme. Épületbemutató séta 10.00 órakor lesz.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
GÖDÖLLŐI IPARMŰVÉSZETI MŰHELY ALKOTÓHÁZA
Gödöllő, Körösfői u. 15-17.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Gödöllői Iparművészeti Műhely Alkotóházában (GIM-ház) a 100 éves gödöllői művésztelep szellemiségének, iparművészeti hagyományainak megőrzésével, rendszeres kortársművészeti kiállítások, alkotóműhelyek, műtermek és színre komponált művészkertjében szabadtéri kiállítások látogathatók. Az Alkotóházban hagyományokra épülő oktatási program valósul meg. (szövés, kerámia, rajz és festészet) Az épület 10.00 - 18.00 óráig látogatható.
"Fotók, karikatúrák, emlékek, előzmények" című dokumentatív kiállítás a GIM-ház múltjáról, Gödöllő 40 éves város című rendezvénysorozat részeként. A kiállítás látogatható: 09. 09. és 09. 30. között.
sz.: 14.00 - 18.00, v.: 14.00 - 18.00
MÁRIABESNYŐI RÓMAI KATOLIKUS KEGYTEMPLOM
Gödöllő, Kapucinusok tere 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Máriabesnyő ma már Gödöllő része. A besnyői kápolnát, az alsó- és felsőtemplomot, valamint a kapucinus szerzetesek részére épített kolostort gr. Grassalkovich I. Antal és felesége alapította 1761-1771 között. Itt helyezték el és ma is itt látható a Loretoi Mária-szobor cédrusfából faragott másolata. Az ország legkisebb kegyszobra Máriabesnyőt híres búcsújáró hellyé tette.
Látnivalók: kétszintes barokk kegytemplom, faragott székelykapu 1942-ből, altemplom és Grassalkovich kripta, az ország legkisebb kegyszobra, Loretoi cédrusfa - a kegyszobor hiteles mása, 250 éves kolostor, szabadtéri keresztúti stációk, kapucinus kereszt, miseruha kiállítás, Mária-kút, Szent Konrád-kút, 250 éves borospince - borkóstoló, gr. Teleki Pál sírja.
Igény esetén vezetés az udvar - felső templom - alsó templom - kripta útvonalon.
sz.: 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00
PALOTAKERTI LAKÓTELEP
Gödöllő, Palotakert
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A tervszerű településfejlesztés jegyében a 60-as, 70-es években megépült Palotakerti lakótelep a szocreál stílusban megépült lakótelepek egyik jellegzetes példája. A lakótelep bemutatása 10.30 órakor lesz.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
SÉTA AZ EGYETEMI VÁROSBAN
Gödöllő, Szabadság út 9.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az egyetemi város több épületét bemutató séta: 10.00 óra Bezsilla-villa, 10.30 óra Palotakerti lakótelep, 11.00 óra Egyetemi aula, 11.30 Egyetemi lakótelep, 12.00 óra víztorony.
SZENT ISTVÁN EGYETEM AULÁJA
Gödöllő, Páter K. u.1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az egyetem aulájában 1983-tól látható Amerigo Tot, magyar származású szobrászművész "A mag apoteózisa" című monumentális bronz domborműve. 11.00 órakor lesz az aula bemutatása.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
SZIE EGYETEMI LAKÓTELEP
Gödöllő, Páter K. u.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A korai szocialista realista építészet jellemzi a gödöllői egyetemi lakótelep épületeit. Zömök formájú téglaépületei, homlokzatukon jellegzetes kis domborművekkel sajátos hangulatot kölcsönöznek a telepnek. 11.30 a lakótelep bemutatása.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
SZIE EGYETEMI VÍZTORONY
Gödöllő, Kísérleti tér
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A víztorony Jánossy György és Czebe István tervei alapján az 1950-es években épült. Az ördöglépcső, a zodiákus jegyeit ábrázoló szobrok méltán teszik a város egyik építészeti gyöngyszemévé. Az építmény bemutatása 12.00 órakor lesz.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
ARADI VÉRTANÚK EMLÉKMŰVE
Gyömrő, Eskü tér
A tér a város telepi részén az ötvenes évekig a futballpályának, majd keddenként a piacnak adott otthont. Amikor elkészült a szánkódomb, amelynek déli oldalán kegyeleti helyet alakítottak ki. Az első ütemben egy 4 m magas kopjafát állítottak fel, itt voltak a település központi rendezvényei is. Később az Aradi Vértanúk tiszteletére emelt emlékművel elkészült az emlékhely. 1999. október 6-án korhű történelmi játék kíséretében felavatták az új, több mint 3 m szélességű tablót, amelyen az Aradon kivégzettek és Batthyány Lajos fából faragott domborműportréja látható, némán hirdetve a magyarság szabadságvágyát és hazaszeretetét. A tér a történelemkönyvben nem említett magyar vezérről, Esküről nevezte el az Eskütériek Baráti Köre civil szervezetet.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
GYÖMRŐ ÉRTÉKEI
Gyömrő településszerkezetileg két nagy részre osztható. A régi, falusi rész volt eredetileg a település központja. Itt található a legtöbb műemlék és látványosság. A másik, ún. telepi rész, amely több mint száz éve átvette a központ szerepét, itt találhatók a különböző intézmények, hivatalok, üzletek.
A falunéző séta minden órában indul a kápolnától, és kb. egy óra hosszú.
Útvonala: Nepomuki Szt. János kápolna - Teleki kastély - Református templom - Tájház.
Parkolási lehetőség a kápolnánál javasolt. Az idegenvezetés magyar és német nyelven is biztosítva lesz.
JÉZUS SZÍVE R.K. TEMPLOM
Gyömrő, Frangepán u. 32.
Információs anyag: lesz
A terveket Lechner Lóránt 1929-30-ban készítette. 1934 elejére érett meg a helyzet a templom kivitelezésére, gr. Széchenyi Gyula építési vállalkozó dolgozta ki a részletterveket. 1938. augusztus 20-ára már állt az épület, az ünnepélyes felszentelésre szeptember 11-én került sor. Kiváló akusztikájának köszönhetően számos komolyzenei rendezvénynek ad otthont.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 16.00
NEPOMUKI SZT. JÁNOS KÁPOLNA
Gyömrő, Bajcsy Zsilinszky út
Információs anyag: lesz
Az 1777-ben felszentelt kápolna Fellner Jakab tervei szerint épült. A belső tér kialakítása Killian Ignaz Dietzenhofer nevéhez fűződik. Az olajfestés technikával készült Nepomuki Szt. Jánost ábrázoló oltárkép ismeretlen festő műve. 2000-ben a teljes épület helyreállítása után visszanyerte régi pompáját.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 16.00
PETŐFI SÁNDOR MŰVELŐDÉSI HÁZ
Gyömrő, Szent István út 65-67.
16-án 19.00 órakor Őszi sokadalom: Moldvai Táncház a miskolci Esztenás Együttessel.
17-én 17.00 órától Pataky Emőke: Világszép örökségünk - alföldi falvak rejtőzködő építészete című fotókiállításának megnyitója. A megnyitón énekel: Bárdos Ildikó népdalénekes, hangszeren kíséri: Juhász Zoltán népzenész.
A rendezvény ideje alatt Info-sátor működik.
sz.: 19.00 - 21.00, v.: 17.00 - 19.00
RÁKÓCZI EMLÉKMŰ, MÁNYA-RÉT
Gyömrő-Üllő, összekötő út
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Gyömrő történtét leginkább II. Rákóczi Ferenc gyömrői toborzása kapcsolja össze a nemzet történelmével. A Mánya-réten 1705. július 3-án elmondott híres beszéde kor- és irodalomtörténeti ritkaság. Az emlékoszlop 1955. július 3-án került felállításra ünnepélyes keretek között. A toborzásról 1941 óta minden év július elején színes kulturális rendezvénysorozattal emlékezik meg a város.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
REFORMÁTUS TEMPLOM
Gyömrő, Teleki u.1.
Jelenlegi sudártornyú formáját - többszöri átépítés után - 1928-ban kapta. Egyhajós, középtornyos, klasszicista jellegű épület, bejáratánál oszlopos portikusszal. A templomban található Antonio Canova "Búsuló géniusz" című carrarai márványból készült domborműve, mely a Teleki- és a Wartensleben családok emlékét őrzi.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 1000 - 16.00
SZABADSÁG TÉR
Gyömrő, Szabadság tér
Polgármesteri Hivatal: 1933-ig a Községháza a település falusi részén működött. Az 1904-es parcellázás következtében a központ átkerült erre a helyre. Imrényi Imre tervezte e romantikus-szecessziós stílusú épületet, főhomlokzatán széles lépcsősor és tágas oszlopcsarnok hangsúlyozza a bejáratot. A kivitelezés Juhász Pál nevéhez köthető.
Díszkút: A polgármesteri Hivatal előtt álló kút a telepek összetartozását szimbolizáló kompozíció ifj. Pál Mihály Munkácsy-díjas helyi szobrászművész munkája. A köztéri alkotás a Millennium évében Gyömrő várossá válását is hirdeti. ifj. Pál Mihály alkotása.
II. Rákóczi Ferenc mellszobra: a Mánya-réten 1705. július 3-án tartott beszédének emlékét idézi. Felavatására a IX. Országos Rákóczi Napok keretében az elmúlt évben került sor.
Főszolgabírói Hivatal: a jelenleg iskolaként működő épület Imrényi Imre tervezésében és Juhász Pál kivitelezésében épült meg.
sz.: 0.00 - 24.00, v.: 0.00 - 24.00
TÁJHÁZ
Gyömrő, Bajcsy-Zsilinszky út 46.
Információs anyag: lesz
A "főszögi" falurészen álló épület múzeumi jelleggel mutatja be a XIX-XX. század fordulójának jellegzetes gyömrői házát. Az 1983. október 15-én felavatott Tájház széleskörű összefogás eredményeként jött létre. Az 5 helyiségből álló épületben konyha - pitvar, valamint első és hátsó szoba található. Külön bejárattal a kamra és az istálló. A második hátsó helyiség a helytörténeti kiállításnak ad otthont.
sz.: 10.00 - 18.00, 10.0 - 16.00
TELEKI KASTÉLY
Gyömrő, Üllői út 3.
Információs anyag: lesz
A ma is látható Teleki-kastély helyén már palota állt Mayerhoffer János tervei szerint, ami 1835-ben leégett. Teleki Sámuel a megmaradt alapokon új épületet terveztetett Hild Józseffel. A klasszicista stílusban emelt épület 1847-ben készült el, ami napjainkban a Pest megyei Gyógypedagógiai Intézetnek ad otthont.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 16.00
TÓ-STRAND
Gyömrő, Tó-strand
1890-ben felépült a már régebben elhatározott téglagyártáshoz szükséges épületegyüttes. Az itt gyártott tégla az ország mindén részébe eljutott. A gyáralapító dr. Gyömrői Aurél 1914-ben bekövetkezett halála után a gyárat bérbeadták és bővítették, korszerűsítették. Az agyag megnövekedett mennyiségben történő bányászása vízfeltöréshez vezetett, s ekkor 1914-15 körül a gyárat be is zárták. 10-12 évvel később a bánya helyén keletkezett tó kellemes üdülési lehetőséget biztosított. A mélyből feltört vizet dr. Okulicsányi-Kuthy Dezső tüdőgyógyász megvizsgáltatta. A rádium-, magnézium-, ammónia- és salétromtartalmú víz a reumatikus panaszokat enyhíti. A strand 1925-ben nyílt meg, és Gyömrő-Tófürdő néven külön vasútállomást létesítettek. Az ún. "filléres" vonatok szállították a fürdőzőket a fővárosból és a környékről. Az utóbbi 2 évben a teljes strandot felújították, éjszakai kivilágítást kapott, a tavon felépült egy cölöpökön álló koktélbár is.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 16.00
FALUMÚZEUM
Isaszeg, Madách Imre u. 15.
Információs anyag: lesz
Az Isaszegi Helytörténeti Gyűjtemény (Falumúzeum) 1967-ben nyílt meg. A múzeum épülete a hagyományos falusi építkezés formavilágát idézi. Gazdag régészeti, néprajzi, történeti anyagot tartalmaz. Az állandó kiállításában tematikus sorrendben tekinthető meg a község története az őskortól - 1944-ig.
Külön kiállítási részben láthatók az 1849. április 6-i győztes isaszegi csata emlékei. A szabadtéri kiállítási területen harangláb, lőcsös kocsi, szőlőprés, XIX. századi sírkövek, stb. tekinthetők meg.
16-án 16.00 órakor időszaki kiállítás nyílik az első magyar gyógyszerésznő Thinagl Szerafin (1880-1956) halálának 50. évfordulójára. A kiállítást Frentzi Mónika, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógyszerésztörténeti Szakosztály elnöke nyitja meg.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
IZRAELITA TEMETŐ
Isaszeg, Jászberényi u. vége
A ma már szépen karbantartott temetőben (Tóth Ottó úr munkája erdeményeképp) az első temetkezések időpontja az 1700-as évek közepére tehető, az utolsó temetkezés 1943-ban volt. Említésre méltó Link Henrik 1848/1849-es szabadságharcban részt vett szanitécének sírköve (akit 1934-ben 104. éves korában temettek el), valamint Haas Béla I. világháborúban hősi halált halt 19 éves katona díszes síremléke.
17-én 14.00 órakor séta indul vezetéssel a Szent István kúttól (Rákóczi u.) a Községháza - Párbajfa - Műemléktemplom - Kálvária - Izraelita temető - Honvédszobor útvonalon, végül a Falumúzeum helytörténeti kiállításának megtekintésével.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
KÖZÉPKORI RÓMAI KATOLIKUS PLÉBÁNIATEMPLOM
Isaszeg, községi temető területén
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A feltárt leletek alapján a templom a XII. század végén épülhetett. Többször átépítették a XV. században gótikus, majd a XVIII. században barokk stílusban. A Szent Márton tiszteletére felszentelt templom régészeti feltárását és az épület restaurálását az Országos Műemlékvédelmi Hivatal 1968-1971 között végezte. A gyönyörűen helyreállított, fazsindellyel fedett templom műemlék.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
SZT. ERZSÉBET TEMPLOM
Kosd, Eőszi Lőrinc tér 2.
Vezetés: lesz
A templom XIII. századi, az Árpád-korból való. A XV. században történt gótikus átépítést követően Migazzi Kristóf váci püspök építtette át 1786-ban barokk stílusban. A főoltár képét Pesky Jószef pesti akadémiai festő készítette 1843-ban. A templomkertben található kálvária 1796-ból való. A templom helyreállítása 1974-ben Dr. Visnyei János plébános kezdeményezésre történt. Az OMF támogatásával végzett helyreállítás régészeti kutatását Jankovich-Bésán Dénes végezte.
16-án 10.00 órától a római katolikus templom, a Petőfi Sándor Művelődési Ház, a református templom és gyűjteményének megtekintése - Milleniumi emlékpark.
19.00 órakor kulturális rendezvény keretében helyi költők és alkotók műveit mutatjuk be a Petőfi Sándor Művelődési Házban.
sz.: 9.00 - 18.00, v.: 12.00 - 18.00
BÁNYÁSZ TEMPLOM
Nagybörzsöny, József Attila u. 1.
Vezetés: lesz
A Nagybörzsönybe telepített német bányászok építették a XIII. század első felében: eredetileg kisebb hajóval és egyenes záródású szentéllyel. Ez utóbbit a XV. században elbontották, és nagyobb, sokszögzáródású, csillagboltozatos szentélyt építettek, amelyhez a sekrestyét kapcsolták. A reneszánsz átépítés is nyomot hagyott a déli oldalon: egy ablakmaradvány formájában. A XVII. században evangélikusok használták. Orgonája is XVII. századi. A főhomlokzat csúcsíves bejárata felett látható a kőből faragott bányászcímer 1417-ből.
16-án 14.30 órakor mise.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
SZENT ISTVÁN TEMPLOM
Nagybörzsöny, külterület
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az egyhajós, félköríves szentélyű templom a falu határában áll., a bevezető úttól jobbra. A XIII. században épült román stílusban - két ütemben a tatárjárás előtt a hajó és a szentély , majd utána a megrongált templomot újjáéítették - ekkor készült a torony és a díszes főpárkány.. Már a XV. században fallal vették körül. A templom körül volt a temető is, így az 1700-as évektől temetőkápolnaként szolgált. Nagyobb felújítások 1960-ban és 1990-ben történtek.
Vezetésre jelentkezés: Gyócsiné Kölig Éva: 06-30-494-8428
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
SZENT MIKLÓS TEMPLOM
Nagybörzsöny, Templomtér
Információs anyag: lesz
A község délnyugati részén, magas dombon áll az egyhajós, homlokzati tornyos templom: 1782-88 között épült, későbarokk stílusban. Tágas, világos belső tere 3 csehsüveg boltozatos hajóból és egy hasonló, egyboltszakaszos szentélyből áll. Az oltár copf stílusú, felette a XVIII. század végi főoltárképpel: Szent Miklós megdicsőülését ábrázolja. A templomot további értékes képek díszítik.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
TÁJHÁZ
Nagybörzsöny, József A. u.
Vezetés: lesz
A XVII. századból származó, alápincézett épület az egykori bányagazda háza - jelenleg a község helytörténeti kiállításának ad otthont. A középső helyiségben látható a szabadkéményes konyha, kemencével rakott tűzhellyel és vízmelegítő katlannal. Az utcai szobába bányászati emlékek, a hátsó szobában eredeti bútorok, berendezési tárgyak, a kamrában korabeli használati eszközök láthatók.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
EVANGÉLIKUS TEMPLOM
Nagybörzsöny, Kossuth u.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható. Az 1784-es türelmi rendelet után épült a község első lutheránus temploma - ez azonban leégett. A mai templom 1847-52 között épült Belcsák Károly tervei szerint, klasszicista stílusban. A színes ablaküvegek 1942-ből származnak. Oltárkép: Pesky József alkotása: Jézus megjelenése Mária Magdolnának. A templom a II. világháborúban több belövést kapott, 1947-re állították helyre.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 13.00 - 18.00
VIZIMALOM
Nagybörzsöny, Hunyadi tér
Vezetés: lesz
A XIX. század közepén épült, a Börzsöny patak vizét használja. Eredetileg lakóház-malom-istálló volt egyben. A vizet duzzasztó- és csatornarendszer vezette a malomárokba. A felülcsapott vizikerék forgatta a tengelyt, ami szíj áttétellel hajtotta meg a hengerszéket. (Ez utóbbi az 1930-as évekből való). A malom jelenleg malomiari kiállításnak ad otthont. A duzzasztógátat az1998-as nagy árvíz elmosta, így a malom azóta nem üzemel.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
PÁTY FALUKÖZÖSSÉGÉRT ALAPÍTVÁNY
Páty, Rákóczi u.13.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A volt provisori lak 1820-ban épült a bécsi bencések birtokán. 1870-től közalapítványi birtok lett. A kúriát a gazdaságot irányító tiszttartók lakták 1945-ig. Ezen időszak alatt a műegyetem tangazdasága, ahol a mezőgazda gyakornokok képzése folyt. Az elmúlt évtizedekben az épület funkciója többször változott, de szépsége, külső megjelenése és részben a kertje megmaradt. 1994-től kulturális célokat szolgál. Állandó és időszaki kiállítások, zenei-irodalmi rendezvények színhelye a Páty Faluközösségért Alapítvány szervezésében. Helytörténeti kiállítás, állandó tárlat.
Koncz Eta festőművész kiállítása további három hétvégén 15.00 - 18.00 óra között tekinthető meg.
16-án 14.00 órától szüreti felvonulás lesz.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
FÁY-KASTÉLY - FÁY ANDRÁS SZAKKÖZÉPISKOLA
Pécel, Maglódi út 57.
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Fáy-kastély 3 hektáros parkjában árnyas fák között kerül megrendezésre a II. Péceli Autó- és Motorszalon. Mottó: Fókuszban az ötvenes-hatvanas évek.
56-os emlékkiállítás mellett játékkiállítás és egyéb színes programok várják az érdeklődőket a családbarát rendezvényen.
sz.: 10.00 - 17.00
16-án 14.00 órakor séta indul a Fáy-kastély - Szemere Pál Művelődési Ház - Ráday-kastély - Erdey -Grúz villa - Szemere Pál szülőháza útvonalon.
RÁDAY-KASTÉLY
Pécel, Kálvin tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mayerhoffer András és fia, János tervei alapján felépített barokk kastély építtetői I. Ráday Pál és fia, I. Ráday Gedeon régi református középnemesek voltak. Ráday Gedeon életét a nemzeti művelődésnek áldozta, a kastélyban híres könyvtárat hozott létre. Az épület belső tereit, valamint az emeleti dísztermet kvalitásos falképek díszítik. A kastély tudósok és írók találkozóhelye volt. az utóbbi évek művészeti rendezvényei igyekeznek a péceli Parnasszus fénykorát felidézni.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
FÖLDVÁRY-BOÉR ELEMÉR MŰVELŐDÉSI HÁZ
Péteri, Földváry-Boér park 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A XIX. sz. elején épült szépen felújított Földváry kúria ma művelődési ház. Az épületben állandó helytörténeti kiállítás tekinthető meg. Toronyszobájában létesült a Földváry-Boér Elemér emlékszoba. Az itt található dokumentumok, relikviák az 1956-os forradalomban elesett fiatal mártír-költő emlékek őrzik.
16-án 10.00 órától művészeti foglalkozás gyermekeknek, az üllői Mecénás Klub kézműveseinek közreműködésével.
sz.:10.00 - 18.00, v.:14.00 - 17.00
PUSZTAVACS FŐBB LÁTNIVALÓI
Mindkét nap 10.00 órakor séta indul a Hunyadi tér (középkori templomrom, székelykapu az aradi vértanúk kopjafáival) - a tanítók emlékoszlopa a Béke téren - ősparkban római katolikus templom (látogatható) - uradalmi épületek - ország közepét jelző jeltorony - Rákóczi-telepen a kápolna (látogatható) útvonalon.
TEMPLOMROM
Pusztavacs, Hunyadi tér
A falu közepén egy nagy téren áll az 1440 körül épült gótikus templom tornyának maradványa. A 12 méter magas falazatok anyaga kő és tégla.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
BIO-HÁZ
Pusztazámor, Mentler u. 3.
Vezetés: lesz
Különleges formájú, földtéglából, BIOECO rendszer alapján, 1998-ban épült hangulatos, kényelmes lakóház.
v.: 14.00 - 18.00
BUSZOS KÖRÚT PUSZTAZÁMORON
Útvonal: Halmai vendégház - Regionális Hulladékkezelő Központ - Öreg Tölgy kastélyfogadó (az eklektikus Barcza kastély 3 hektáros ősparkban áll) - Zámorhegyi Remeteség - Lázár-tanya - Konrád gyűjtemény - Bioház.
Találkozó 17-én 13.00 órakor a Halmai vendégháznál. A túra várhatóan 18.00 óráig tart.
HALMAI VENDÉGHÁZ
Pusztazámor, Kmoskó M. út 2.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1999-ben épült vendégház egész vasárnap pihenési lehetőségeket kínál a látogatóknak. Megtekinthetők a Zámori Kör tagja által a faluról készített fotók.
v.: 8.00 - 18.00
KONRÁD GYŰJTEMÉNY
Pusztazámor, Kossuth Lajos u. 28.
Vezetés: lesz
Borászati eszközök, a falu régi használati- és dísztárgyainak gyűjteménye.
v.: 14.00 - 18.00
LÁZÁR TANYA
Pusztazámor, Naphegy út
Az épülő családi ház mögött rejtőző pihenőhely kecskesajt kóstolóval várja a látogatókat. A Zámori patak partján különböző állatok (kecske, ló, tehén, páva stb.) tekinthető meg.
v.: 14.00 - 18.00
ZÁMORHEGYI REMETESÉG
Pusztazámor, Temetőkert
Vezetés: lesz
Pusztazámor fő nevezetessége a XII. századi román templomrom maradványaira épült Zámorhegyi Remeteség, melyet 1758-ban Mentler Mihály emeltetett, aki a török uralom után elnéptelenedett községet újratelepítette. A II. világháború alatt elpusztult templomot rekonstrukciója után, 1994-ben szentelték fel. Állandó vallás- és helytörténeti kiállítás látható benne.
v.: 14.00 - 18.00
NAGYBOLDOGASSZONY SZERB ORTODOX TEMPLOM
Ráckeve, Viola u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
1487-ben épült Magyarország egyetlen fennmaradt gótikus szerb temploma. Belső falait késő középkori balkáni stílusú freskók díszítik. A templom szentélyét a hajótól elválasztó ikonosztáz gazdag barokk alkotás, a XVIII. századból származó, magas művészi színvonalú ikonokkal és fafaragványokkal. A XVI. századi alapokon nyugvó, különálló barokk harangtornyot 1758-ban építették.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 14.00 - 20.00
ŐSZI ÁSZOK FESZTIVÁL
Ráckeve, Szegedi Kis István sétány
16-án és 17-én rendezik meg az Őszi Ászok Fesztivált, a borászok, horgászok, vadászok, lovászok, galambászok, nyulászok és egyéb ászok ünnepét. A fesztivál első napján hagyományos szüreti felvonulás és bál, míg a második napon horgászverseny és halászléfőző verseny veszi kezdetét, mely közben hagyományos ételeket vásárolhatnak a kirakodóvásárban, vagy zenekari koncerteket és különböző fellépőket hallgathatnak.
MUSLAY KASTÉLY - ZENEKASTÉLY
Rád, Rákóczi u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A XVIII. század második felében épült barokk kastély az elmúlt évtizedek alatt igen rossz állapotba került. A kastély felújítása hamarosan megkezdődik, hogy "Zenekastélyként" működve visszaadja régi fényét és pompáját a településnek a régi és az új funkciókkal együtt a térség kulturális központja legyen.
A kastély ideiglenes megnyitásával szeretnénk felhívni a figyelmet pusztuló örökségeinkre és bemutatni a kastély jelenét majd jövőjét a rekonstrukció tervei alapján.
10.00 - 10.15 óráig kapunyitó tárogató muzsika a Muslay csoport előadásában.
21.45 - 22.00 Kapuzáró tárogatószó.
Mindkét nap 10.00-tól folyamatosan, látogatók számától függően indulnak séták.
sz.: 10.00 - 22.00, v.: 10.00 - 22.00
MŰVÉSZETMALOM
Szentendre, Bogdányi u. 32.
Információs anyag: lesz
Egy XIX. századi romos ipari műemlék, a fűrészmalom felújításával valósult meg a MűvészetMalom. A három szinten, mintegy 700 m2 kiállítótérben helyi és Szentendréhez kötődő képző- és iparművészeti alkotások, valamint országos és nemzetközi kiállítások, színházi előadások, koncertek, performance-ok láthatók.
KÓD - installációs kiállítás: Bukta Imre, Július Gyula, fe Lugossy László, Szirtes János, ef Zámbó István, Sugár János, Gerber Pál, Pacsika Rudolf, Vincze Ottó, Eike, Beöthy Balázs, Várnai Gyula, Csontó Lajos, St. Auby Tamás, Kicsiny Balázs, Dr. Máriáss Béla, Elekes Károly, Nagy Árpád Pika, Baglyas Erika, Samu Bence, Magyaróssy Éva, Horváth Éva Mónika, Verebics Ágnes, Csapó Máté, neoneon fényinstalláció.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
ÁDÁM JENŐ EMLÉKHÁZ
Szigetszentmiklós, Árpád u. 29.
Ádám Jenő Kossuth-díjas zeneszerzőként a magyar zenepedagógiai módszer kidolgozójaként (amelyet Kodály-módszernek ismer a világ) vált híressé. A kiállítás a zenepedagógus életét, személyes tárgyait is bemutatja.
sz.: 10.00 - 13.00
HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
Szigetszentmiklós, Árpád u. 32.
Vezetés: lesz
A több mint 130 éves tipikus szentmiklósi parasztházban berendezett helytörténeti gyűjtemény 1985 óta tekinthető meg. A kiállítás anyaga magába foglalja a településen talált geológiai kövületein, az ősember kőbaltáin át a bronzkori ember edényeit, halotti urnáit. A történelmi középkor tárgyi emlékei közül említésre méltóak a faragott kövek, pénzek, török kori ágyúgolyók. Különlegesek a faragott, festett szív alakú sírkövek, amelyekhez hasonlóak Magyarországon csak Balatonudvariban találhatók. A fészerben mezőgazdasági eszközök vannak kiállítva.
Családi délelőtt szombaton 10.00 - 13.00 között. 10.30-kor Kolompos Szüreti Mulatság táncházzal 10.00 - 13.00 óra között Barta Tóni Csúzlizdája és kézműves játszóház a Pöcök Egyesülettel várja a kisgyermekes családokat. A rendezvény ideje alatt Hegedűs Attila régész tárlatvezetése lesz 10.00 órától.
sz.: 10.00 - 13.00
BLASKOVICH MÚZEUM
Tápiószele, Múzeum út 13.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A klasszicizáló, 1906-ban épült kúriában található az ország egyetlen köznemesi kúriamúzeuma, aminek anyaga a II. világháborút sértetlenül átvészelte. A Blaskovich fivérek által 1952-ben alapított múzeum hét szobájában a haladó - magyar köznemesség kultúráját és tárgyi emlékeit bemutató - enteriőrkiállítás látható. Fogadó, szalon, nappali és dolgozó szobáiban a táblabírók világa elevenedik meg.
17-én 14.00 órától Történelmi kaleidoszkóp - történelmi játszóház az 1950-es évekről.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
TRAGOR IGNÁC MÚZEUM Vác, Március 15. tér 19.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A templom Pest megye egyik legszebb, legegyedibb kiállítótere. A barokk műemlék templomot 1792-ben építette fel a helyi ortodox közösség egyik tehetős tagja. A váci ortodoxok száma a 19. sz. végére lecsökkent, nagy részük elmagyarosodott. napjainkra emléküket már jobbára csak a Görög templom név őrzi. A múzeum az épületben 1963-tól rendez időszaki, képzőművészeti, történeti, néprajzi kiállításokat. A kiállítóterem a téli időszakban nem üzemel. Ezen a hétvégén Adorján Attila festőművész "Szocreál, vagy?" címmel nyílt kiállítását múzeumunk képzőművészeti gyűjteményében őrzött Hincz Gyula 1950-es években készült képeivel fogjuk bővíteni.
A kiállításon vezetést tart a rendező Bárdosi József művészettörténész és Urbán Zsuzsa múzeumpedagógus 16-án 14.00 órakor, 17-én 10.30 órakor. Mindkét napon múzeumpedagógiai foglakozás is lesz.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SOMOGY MEGYE
RÓMAI KATOLIKUS - VOLT FRENCES KOLOSTOR ÉS TEMPLOM
Andocs, Szabadság tér 6.
Vezetés: lesz
A XIII. századi település a török idők óta a megye kedvelt búcsújáró helye. Középkori, XV. századi szentélyéhez 1743-67 között barokk hajót építettek. Hat mellékoltára a templommal egyidős. Barokk főoltárán Madonna (kegyszobor), Szt. Katalin és Szt. Dorottya szobrok. a XV századból valók, fából faragottak. Három manuálos orgonája 1942-ben készült. A templommal műemléki együttest képez a köztéri XVIII. századi barokk Szentháromság-szobor, és az ugyancsak XVIII. századi ferences kolostor, amelynek külső udvara a zarándokok számára lett kialakítva. Az öltöztető gótikus Mária-szobornak a világ minden tájáról érkezett 262 ruhája a kolostor múzeumában megtekinthető. Hasonlóan Prokop Péter pap festőművész ajándéka : a Mária-témát feldolgozó állandó képgaléria. A kiállítások mindig ingyenesen látogathatók. Szentmise 17-én 11.00 órakor lesz.
sz.: 7.30 - 19.30, v.: 7.30 - 19.30
SZENTHÁROMSÁG PLÉBÁNIATEMPLOM
Balatonlelle, Kossuth u. 81.
1055-től templomos hely. A régi templom helyén épült 1943-ban az Árkay Bertalan tervezte háromhajós modern templom. Tornya 1972-ben készült el. Ablakait Sztehlo Lili és Bajcsy Lajos készítették. A Szt. Anna mellékoltár Molnár C. Pál, a diadalív mozaikja és a Jézus szíve mellékoltár Prokop Péter műve. A Kriptában Prokop Péter festményei láthatók, ezek mostanáig a templom falát díszíttették. Orgonája hangverseny adására alkalmas. A megtekintés szándékát a templom mögött, a plébánián kell jelezni.
GOSZTHONY KÚRIA
Bárdudvarnok, Bárdibükk 12.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az országosan is jól ismert festő- és keramikusművész, Goszthony Mária otthona és műterme halála után Nemzetközi Üveg Alkotótelepnek ad otthont. A kúriában a művésznő alkotásain kívül megtekinthetők az évente megrendezésre kerülő üveg szimpóziumok alkotásai is.
sz.: 10.00 - 19.00, v.: 10.00 - 19.00
VÁROSI MÚZEUM
Csurgó, Csokonai u. 24.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az épületet 1796-ban gróf Festetics György építtette barokk stílusban, ez volt Somogy első gimnáziuma. 1799-ben itt tanított Csokonai Vitéz Mihály. Itt írta "Jövendölés az első oskoláról a Somogyban", ill. "Az özvegy Karnyóné" című színműveit, amelyeket a diákjaival elő is adatott az épület falai közt. 1995-óta múzeumként működik az épület, melyben a következő kiállítások láthatók: Raksányi Lajos - festőművész, Soltra Elemér - képzőművész, Hadik Magda - szobrászművész kiállításai, Csurgó néprajzi értékei a századfordulón, A csurgói Tűzoltó Egyesület megalakulása-1874. Szőlészet-borászat-pincekiállítás. Időszaki kiállítás: IX. Csurgói Nemzetközi Alkotótábor anyagának bemutatása.
sz.: 10.00 - 13.00, v.: 10.00 - 13.00
VASÚTI EMLÉKMÚZEUM KAPOSTÜSKEVÁR
Kaposvár, Jutai úti állomásépület
Vezetés: lesz
Kapostüskevár MÁV Történeti Múzeum vasúttörténeti tárlatán egyenruhák, alkatrészek, utasításkönyvek, modellek, oklevelek, iránytáblák, gyártási táblák és a vasutat bemutató kiadványok tekinthetők meg a Verebély László Vasúttörténeti Egyesület jóvoltából.
17-én 20.00 - 22.00 óráig éjszakai tárlatvezetés.
sz.: 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00 v.: 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00
IZARELITA TEMETŐ
Kőröshegy, Petőfi S. u.
A falu végi , rendezett temetőben egy helyileg védett 300 éves tölgy árnyékában kb. 20 sír található . A rendbehozott terület átadására most kerül sor.
17-én 14.00 órakor indulás a faluháztól a faluközponton át a Petőfi Sándor utcán végig az izraelita temetőbe.
SZENT KERESZT TEMPLOM
Kőröshegy, József Attila u. 1.
Vezetés: lesz
A XIV-XV. századi templomot 1757-ben, majd 1786-ban átépítették. 1906-07-ben Sztehlo Ottó restaurálta. 1942-ben, majd 1967-69-ben az Országos Műemléki Felügyelőség restaurálta. Nyári hangversenyei látogatottak. Orgonája Európa legszebb 40 orgonája között szerepel. A XII. századi bencés Szent Kereszt templom és a Szent Márton tiszteletére épült templom feltárt romjai a plébánia udvarán láthatók. A templom búcsúnapi miséje 17-én 10.00 órakor lesz.
sz.: 13.00 - 20.00, v.: 11.00 - 20.00
SZÜRETI FELVONULÁS
Kőröshegy, Kozma Sándor tér
Az előtte levő borhét megkoronázásaként kerül sor a a fesztivál megrendezésére. A jó hangulatról a lovasszekéren utazó dalkörök, nyugdíjasok énekkel, az iskolások tánccal, a borászok borral gondoskodnak.
A felvonulás 16-án 14.00 - 17.00 óráig tart.
VÖLGYHÍD ÉPÍTKEZÉSE
Kőröshegy Tab felé vezető út
Az M7-es Zamárdi-Balatonszárszó közötti szakaszán, Kőröshegyen épül Közép-Európa egyik leghosszabb közúti völgyhídja, amely rekord méretei miatt kiemelkedő jelentőségű mérnöki alkotás. Hossza 1872 méter, szélessége 24. 17 nyílású, legalacsonyabb pillére 18 méter, a legmagasabb 80! A híd érdekessége még, hogy két pillérébe liftet építenek, melyeket az üzemeltetés közben hídvizsgálatoknál használnak majd. A Visitor Centerben előadás lesz és a tetőteraszról megtekinthető az építkezés.
v.: 10.00 - 16.00
SZENT MIHÁLY TEMPLOM
Látrány
Látrány ősi, honfoglaláskori településszerkezete megőrződött. A középkorban királyi birtok volt, ekkor emelt két plébánia elpusztult. A látrányi falurész plébániáját 1720-ban újjászervezték. Először sövénytemplom készült, a mai templom 1763-ban épült. Mai formáját 1960-ban alakították ki. Berendezés: Szt. Mihály főoltár rokokó, 1760 körüli, a mellékoltár, szószék késő barokk. 18. század vége. Érdemes megtekinteni a későbarokk református templomot (1824-28) is. A környéken érdemes még a környéken megtekinteni: Somogybabod (10 km) 1971-ben épült Szt. Erzsébet templom. Szentkút búcsújáró hely 67-es útról gyalog közelíthető meg - (Szentkút-parkerdő tábla jelzi az irányt), Somogytúr (15 km) Kunffy Lajos emlékmúzeum és római katolikus templom 1778-ban épült, neoromán stílusban. Rádpuszta (15 km) 1052-ben már templom. A XIII. századi templomromok a temetőben jó állapotban vannak. Az OMF 1959-ben feltárást és állagmegóvási munkákat végezte.
sz.: 9.00 - 12.00, v.: 9.00 - 12.00
FALUHÁZ
Mesztegnyő, Ladi János u. 55.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az 1750-ben épült együttes magában foglalja a faluházat és a templomkolostort, amely ma iskolaként működik. Az épületben helytörténeti kiállítást rendeztek be. Láthatók itt régi bútorok, évszázados konyhai eszközök, szőttesek, illetve a XX. század elejét idéző mezőgazdasági szerszámok.
sz.: 14.00 - 18.00
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Mesztegnyő, Szabadság tér 1.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Hunyadi család építtette a Nepomuki Szent János tiszteletére szentelt templomot, mely 1750-re készült el késő barokk stílusban. Legfőbb értekei a Dorffmeister István által festett freskók. A templom egyik kriptájában a Hunyadi család, a másikban a ferences barátok és a mesztegnyői előljárók földi maradványai pihennek. A szentélyt restaurálták és a kriptákat helyreállították.
17-én 11.00 órától szentmise.
sz.: 14.00 - 18.00, v.: 11.00 - 12.00
SZABOLCS-SZATMÁR-BEREG MEGYE
MÁRIAPÓCSI NEMZETI KEGYHELY
Máriapócs, Kossuth tér 25.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A kis szabolcsi falu fatemplomában 1696-ban csodálatos módon könnyezett az Istenszülő ikon, a csoda híre gyorsan elterjedt. Az ikont a következő évben Bécsbe szállíttatták, Pócsra pedig egy másolat került. Ez a másolat is könnyezett 1715-ben és 1905-ben. A kis fatemplom helyére épült a jelenlegi bazilika, amely idén 250 éves. A Magyar Katolikus Püspöki Kar 2005-ben a máriapócsi kegyhelyet Magyarország Nemzeti Szentélyévé nyilvánította.
sz.: 8.00 - 20.00, v.: 7.00 - 18.00
MŰVELŐDÉSI KÖZPONT
Nagykálló, Bátori u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
16-án 9.00 órakor egy neves építész előadása a Művelődési Központban: az 1960-as, 70-es évek épített öröksége az építész szemével.
10.00 órától a Városközpont bejárása: a Művelődési Központ (1975) épületének, az Áruház (Makovecz Imre, 1968-70), a Bátori út 1. számú lakóház (1978), a Petőfi úti óvoda (1983), a Kultúrháznak épült, ma Coop üzlet és a Harangodi Tánccsűr (Eckler Dezső) látogatása. A csűrben az építéstörténet dokumentumainak kiállítása.
11.30 - 13.00 óráig a Helytörténeti Gyűjtemény épületében Vass András helyi építésztervező terveiből, és az elkészült épületek fotóiból nyílt kiállítás megtekintése.
14.00 órától játékos vetélkedő: két általános iskola csapatának várépítő versenye papírdobozokból, kártyavárépítő verseny. Óvodások lego építőversenyének eredményhirdetése.
16.00 órától a játékos vetélkedők és a korábbi rajzpályázat (Városunk képe a jelenben és a jövőben) eredményének kihirdetése.
16-án 10.30 órakor a Báthori út 1. elől a Főtér mellett a lakótelepig, majd a Helytörténeti Gyűjteményhez (Mártírok u. 66.). Városnéző séta az Áruház megtekintése.
sz.: 8.00 - 13.00
IZRAELITA TEMETŐ
Nyírbéltek
Vezetés: lesz
1945 előtt tíznél is több zsidó család élt Nyírbélteken. Meghatározó szerepük volt a község arculatának kialakításában. Volt közöttük földbirtokos, mesterember éppúgy, mint szatócsboltos. Az első temetkezésekről az 1896-os évektől van feljegyzés a község irattárában. Ma három család látogat haza rendszeresen hozzátartozói sírjához.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 16.00
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Nyírbéltek, Széchenyi u. 31.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Nyírbéltek műemlék épülete a kisebb magaslaton álló római katolikus templom, amely 1222-ben román stílusban épült. A 18. században leégett, s csak a következő évszázadban építették újra. Jelentős művészettörténeti értéket képviselnek Zsigmond-kori, 1420 körül készült freskói. A templom közelében vélhetően kuruckori sírmaradványokat találtak, amelynek feltárása folyamatban van.
Mindkét nap 11.00 órakor séta indul a Főtérről a római és a görög katolikus templomokhoz, illetve az avarkori földvárhoz, időtartama kb. 1 óra.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 20.00
GÖRÖG KATOLIKUS TEMPLOM
Nyírbéltek, Széchenyi u. 37.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az első görög katolikus templom az 1700-as években épülhetett fából. Helyére az 1800-as évek körül a jelenleginél kisebb méretű kőtemplomot építettek. Ezt az épületet bővítették ki 1875-76-ban, amely ma is őrzi az akkoriban kialakított formáját. Nevezetessége az ikonosztáza.
Mindkét nap 11.00 órakor séta indul a Főtérről a római és a görög katolikus templomokhoz, illetve az avarkori földvárhoz, időtartama kb. 1 óra.
sz.: 10.00 - 16.00, v.: 10.00 - 20.00
AVAR KORI FÖLDVÁR
Nyírbéltek
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A kb. 66x33 méter alaprajzú földvár 12 méter magasan emelkedik a környező táj fölé. Az erődítmény É-D-i tájolású. A homokbuckából kialakult NY-i oldalból alakították ki az földvár K-i oldalát. Az erődítmény a II. világháborúban is a környező lakosság menedékéül szolgált.
Mindkét nap 11.00 órakor séta indul a Főtérről a római és a görög katolikus templomokhoz, illetve az avarkori földvárhoz, időtartama kb .1 óra.
sz.: 0:00 - 24:00, v.: 0.00 - 24.00
NYÍRSÉGI CIVILHÁZ
Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.
Vezetés: lesz
Nyíregyházán a Vasútállomástól kb. 5 percre megközelíthető, késő szocreál jellegű, betonból, ill. téglából épült. Korábban az OTP által használt ingatlan, Nyíregyházán kis OTP-ként ismert.
sz.: 9.00 - 12.00
VÁROSHÁZA
Nyíregyháza, Kossuth tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A központi rendezvény helyszínén szeptember 15. és 30. között kerül sor a "Védelmembe venném" címmel meghirdetett városi és térségi diák alkotópályázat anyagából rendezett kiállítás. A többi program ehhez kapcsolódik további helyszíneken.
16-án 9.30 és 14.30 órakor séta indul a Városháza - Takarék Palota - Nagytemplom - Szabolcs Takarék - Nyírvíz Palota útvonalon.
v.: 10.00 - 18.00
LEKVÁRIUM
Penyige, Kossuth u. 105.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyében, Penyigén a Kossuth u. 105. szám alatt található az ország első szilva és lekvár múzeuma, a Lekvárium. A közel 100 éves épület a település legfrekventáltabb helyén, a Szatmárcseke és Tiszabecs felé elágazó utak kereszteződésében található. A lekváriumban nemcsak a szilvával és a lekvárfőzéssel kapcsolatos tárgyi emlékek láthatóak, hanem egy olyan bemutatóhely is, ahol a lekvárfőzés munkafolyamatát láthatja a vendég. Itt kapott helyet a Hagyományok Ízek Régiók program állandó kiállítása is. A Lekváriumot előzetes bejelentkezés alapján lehet megtekinteni hétfőtől-szombatig 10.00 - 16.00 óra között.
sz.: 10.00 - 16.00
LÓNYAY-KASTÉLY
Tuzsér, Lónyay u. 20.
Információs anyag: lesz
Dísztermének mennyezetfreskójáról híres az 1787 után copf stílusban épült Szatmár megyei kastély. A freskó készítője Wurtzinger Mihály a kastély építtetőjét, az épület terveit és önmagát is megjelenítette csodás alkotásán. Az empire bővítés után az 1870-es években újabb átalakításokra került sor, amit az akkori tulajdonos, a rövid ideig miniszterelnöki tisztet is betöltő Lónyay Menyhért megbízásából Ybl Miklós végzet tel. Az épület művészeti rendezvényeknek ad otthont nyaranként.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
TOLNA MEGYE
NAGYMÓRÁGYI-VÖLGY, KUTATÁSI ÉS BERUHÁZÁSI TELEPHELY
Bátaapáti, Nagymórágyi völgy
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A résztvevők megtekinthetik a felszín alatti kutatás során kihajtott két lejtősaknát kb. 800-800 méter hosszan és a felszíni telephelyet, a munkagépeket, illetve a végleges telephely kialakításának éppen folyó műveleteit. A részvétel feltételei a www.rhk.hu/latogatas címen olvashatóak.
sz.: 10.00 - 13.00
EMA-LION BONYHÁDI ZOMÁNCÁRU KFT.
Bonyhád, Perczel Mór u. 84.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Perczel Béla által alapított Magyar Zománcmű és Fémárugyár 1909-ben létesült Bonyhád határában. Az alapító fia, Perczel József a két világháború között középüzemmé fejlesztette. Az 1948-as államosítás után építették az új zománcozó épületét és az új bejáratot. Az 1970-80-as évek nagyberuházásai jelentős építkezésekkel jártak.
Üzemtörténeti kiállítás.
Mindkét nap 13.00 órakor gyárlátogató séta indul az üzem főbejáratától az üzemtörténeti kiállítás - üzemcsarnokok - táblaosztály - udvar útvonalon, várható időtartam: 1,5 óra. Vezeti Szőts Zoltán, a Völgységi Múzeum vezetője.
sz.: 13.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00
TIDÓRA KFT. (VOLT CIPŐGYÁR)
Bonyhád, Dózsa út 4-6.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az 1917-ben Pétermann Jakab cipészmester által alapított Pétermann és Glaser Cipőgyár a két világháború között középüzemmé fejlődött. Az 1948-as államosítás után építették az utcafronti épületegyüttest (irodák, fürdő). Az 1970-80-as évek a nagy bővülés időszaka, többemeletes üzemcsarnok is épült. A ma felszámolás alatt álló Botond Kft. épületeit részben ipari, részben kereskedelmi célokra hasznosítják.
Mindkét nap 15.00 órakor szervezett gyárlátogatás indul.
sz.: 13.00 - 17.00, v.: 13.00 - 17.00
VÖLGYSÉGI BÁNYATÚRA, GYALOGTÚRA
A Völgységben az 1950-es években az építkezések a nagy bonyhádi nagyüzemekben (Cipőgyár, Zománcgyár), valamint a Mecseki Szénbányák és a bányatelepek területén folytak. Napjainkra a bányák bezártak, a bonyhádi nagyüzemek kis- és középüzemekké váltak, vagy megszűntek. Túránkkal e letűnt korszak erőfeszítéseinek állítunk emléket.
Útvonal: Bonyhád Autóbusz pályaudvar - Nagymányok: Falumúzeum, Bányászati Gyűjtemény, Bányatelep, Brikettgyár, (Rezső) Légakna - Mányok: Turistaház, Pásztor-hegy - Hidas: Magyarfalu, Hargita Étterem, Tájház, Bányatelep, Bánya (Voszk) - Kishidas: Brikettgyár (Vegyiművek), Hidas-Bonyhád vasútállomás - Bonyhád.
Találkozó: szeptember 17-én 8.45 órakor. A túra várhatóan 16.00 óráig tart.
VÖLGYSÉGI KERÉKPÁRTÚRA
Az 1950-es épvek nagy építkezéseinek nyomába eredő kerékpártúra Bonyhád Zománcgyári parkolójából indul 16-án 8.00 órakor.
Útvonal: Bonyhád, Zománcgyári parkoló - Hidas: Brikettgyár (Vegyiművek), Bánya (Voszk), bányatelep, légakna - Nagymányok: Brikettgyár, (Rezső) Légakna, Bányászati Gyűjtemény, bányatelep - Váralja: Stiglic táró, Bányászati Gyűjtemény - Szászvár: Szarvas táró, bányatelep, Bányászati Gyűtemény. A túra várhatóan 17.00 óráig tart.
FEKETE ISTVÁN MÚZEUM
Dombóvár, Hóvirág u. 25.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az emlékházban láthatók az író személyes tárgyai, pipája, tolla, vadászigazolványa, horgászjegyei, íróasztala, széke, rádiója, telefonja, trófeái, preparált állatok, könyvei, kéziratai, iskolai bizonyítványai, útlevele, kitüntetései, verseinek és Hú című írásának kézirata, a Koppányi Aga testamentumának filmforgatókönyve, Amnesztia című kéziratkötete, gyermekrajzok, Csermely Ottóné hagyatéka, az íróról készült festmények, fényképek.
16-án 10.00 órától előadás "Fekete István író élete és munkássága" címmel.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM
Dombóvár, Szabadság u. 16.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Helytörténeti Múzeum érdekességei a feltárt és védetté nyilvánított Iovia római erőd makettje, a lapidárium, a Kapos-Koppány mente néprajza, a vőlegény-inggyűjtemény, a múltunkat bemutató iratanyag, címert adó pecsét 1715-ből, a Kossuth és világháborús relikviák, a kismesterségek, a nyomda, a galéria és a családtörténet. A múzeum bélyegzőhely.
16-án 10.00 órakor zenés műsor keretében kopjafa állítása a Múzeumkertben: Dombóvár múzeumbarát lakosságának a múzeum 5 éves fennállása alkalmából.
Kiállítás: Fetter Károly szobrász emlékkiállítása (Hősök szobra 1926). Ioviai régésztábor volt diákjainak fotókiállítása.
sz.: 10.00 - 13.00 és 15.00 - 17.00, v.: 10.00 - 13.00
GRÓF APPONYI KASTÉLYSZÁLLÓ
Hőgyész, Ady Endre u. 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Egy igazgyöngy távol a világ zajától... Az Apponyi család XVIII. századi barokk kastélya Tolna festői dombjai között fekszik Hőgyészen, egy 5,5 hektáros őspark közepén. A főúri eleganciával berendezett kastély a nyugalom szigetét kereső vendégek tökételes választása. A kastélyszálló gyógyászati és wellness szolgáltatásokkal, rendezvénylehetőségekkel várja a vendégeket. Felszentelt kastélykápolnánk esküvők különleges helyszíne lehet. A kastély 31 vendégszobája korhű bútorokkal berendezve arisztokratikus pompát sugall. A park fiatalabb épülete az Elizium 30 szobája - ebből 4 lakosztály - kényelmes pihenést biztosít. 11.00 és 14.00 órakor séta indul, amikor a vezető bemutatja a kastélyt és mesél történetéről.
sz.: 10.00 - 20.00, v.: 10.00 - 20.00
STAUB MÚZEUM
Németkér, Széchenyi u. 18.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A felújított múzeumban Staub Ferenc festőművész munkái és használati tárgyai, valamint tanítómestre, Wellmann János néhány kisebb munkája látható.
Ezen a két napon tartja a község a búcsút is.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
TÁJHÁZ
Németkér, Ady u. 19.
A község legrégebbi házát (200 éves) alakítja át az önkormányzat tájháznak. Nádtetőt kap, kibontja a szabadtéri tűzhelyet. Eredeti XX. század eleji bútorokkal berendezve adja át a helyi német kisebbségnek. Ők a későbbiekben hagyományőrző csoportfoglalkozásokat is tartanak benne.
16-án és 17-én Községi Búcsú.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
VÁRKASTÉLY
Ozora
Információs anyag: lesz
Zsigmond király 1416-ban adott engedélyt a Magyarországon élő Filippo Scolarinak, hogy Ozorán várat építhessen. A firenzei kereskedő családból származó - Ozorai Pipo - közbenjárására a község mezővárosi és vásártartási jogot kapott a királytól. Újjáépítette a régebbi plébániatemplomot, ferences kolostort emeltetett. A török ellen a déli országhatárokat évtizedeken át sikerrel védő Ozorai Pipo 1426-ban hunyt el Lippán. Birtokait felesége, majd Hédervári Lőrinc nádor örökölte. Az 1550-es évektől török kézre került és csak 1686-ban foglalták vissza a császári hadak. 1770-től az Eszterháziak birtoka. A várat átalakítják barokk kastéllyá, majd magtárrá. Így maradt korunkra. Az 1980-as években kezdődő régészeti kutatás és helyreállítás 2002-ben a külső várfalak kivételével befejeződött. Ma a termekben Illyés Gyula irodalmi kiállítás és Bazsonyi Arany festőművész kiállítása látogathatók a történeti és néprajzi kiállítások mellett.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
PAKSI ATOMERŐMŰ ZRT. TÁJÉKOZTATÓ ÉS LÁTOGATÓ KÖZPONT
Paks, 6-os főút mentén
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A paksi atomerőmű látogató központja 1995. őszén nyitotta meg kapuit az érdeklődők előtt. A közel 600m2-es kiállítótérben a látogatók megismerkedhetnek az atomenergia békés célú felhasználásával. Az 1999 óta múzeumi rangra emelkedett intézmény évente közel 30 ezer látogatót fogad. Hazánk egyetlen, az atomenergia alkalmazását bemutató múzeumaként több közép- és felsőfokú oktatási intézmény fő úti célja.
sz.: 9.00 - 14.00
RADIOAKTÍV HULLADÉKOKAT KEZELŐ KHT. BEMUTATÓTERME
Paks, az atomerőmű melletti úton (6-os úton az erőmű déli bejárójánál)
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A központi épületben levő 150 m2-es kiállítóterem a radioaktívhulladék-elhelyezés hazai és nemzetközi gyakorlatát, az éppen folyó kutatási munkákat mutatja be.
sz.: 10.00 - 13.00
EVANGÉLIKUS GIMNÁZIUM
Sárszentlőrinc, Petőfi tér 1.
Az 1800 körül épült evangélikus gimnáziumot, ahová Petőfi Sándor is járt, később lakóházzá alakították át. Ma népi műemlék, épületében Nagy Zoltán fazekas és Nagy Judit tűzzománcozó dolgozik.
sz.: 8.00 - 17.00, v.: 8.00 - 16.00
EVANGÉLIKUS TEMPLOM
Sárszentlőrinc, Petőfi u. 45.
A település műemlék evangélikus temploma 1775-ben épült, barokk stílusban. Oltára mögött megtekinthetők a gyermekkéz véste monogrammal jelölt padok, melyeket valaha Petőfi Sándor is koptatott.
sz.: 8.00 - 17.00, v.: 8.00 - 16.00
FÖRDŐS-KÚRIA (RENKECZ GYŰJTEMÉNYEK)
Sárszentlőrinc, Ady Endre u. 29.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Fördős-kúriában Renkecz József magángyűjteményéből rendezett kiállítás várja a látogatókat helyi- és irodalomtörténeti emlékekkel: Petőfi és Illyés emlékszobával, néprajzi és iparművészeti emlékekkel. Megtekinthető a Sztankovánszky bárói család hagyatéka, a Fördős család emlékszobája, iskolatörténeti kiállítás úttörőtörténeti emlékszobával, méhészeti kiállítás és a II. világháborús uzdi hősők relikviái.
sz.: 8.00 - 17.00, v.: 8.00 - 16.00
PETŐFI SÁNDOR EMLÉKHÁZ
Sárszentlőrinc, Petőfi u. 12.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A múzeumot Petőfi Sándor születésének 150. évfordulóján 1973-ban alapították. A költő 1831-33 között Sárszentlőrincen járt iskolába. Látható a költő rekonstruált hálószobája, egy sarokpados, búboskemencés nappali szoba és a konyha. Az épületben helyet kaptak jeles képzőművészek Petőfit ábrázoló alkotásai is.
sz.: 8.00 - 17.00, v.: 8.00 - 16.00
FRIED KASTÉLY SZÁLLODA
Simontornya, Malom út 33.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Fried-kastély története egészen a múlt század elejére vezethető vissza. Az álomszép szecessziós stílusban épült kastélyt a Fried család építtette Vágó Pál építész tervei alapján. A Fried család az akkori Magyarország legnagyobb bőrgyárának tulajdonosa volt. A kastélyt gyönyörű francia park öleli körül, hatalmas fákkal, ösvényekkel, szökőkutakkal, virágokkal.
A kastély bemutatása igény szerint történik.
sz.: 7.00 - 22.00, v.: 7.00 - 22.00
VÁRMÚZEUM
Simontornya, Vár tér 10.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Simon alországbíró IV. Béla engedélyével felépíttette a ma is látható várat. Volt Ozorai Pipó, majd Mátyás király halála után Beatrix tulajdona is, a Rákóczi-szabadságharc alatt fontos erődítményként szolgált. A fölszinti termekben a várfeltárás régészeti leleteit és kőtárat helyeztek el. Az első emeleten Illyés Gyula emlékkiállítás kapott helyet. Az Öregtoronyban a Nemesi ősgalériák Tolnában című tárlat látható.
sz.: 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00, v.: 10.00 - 13.00, 14.00 - 17.00
VAS MEGYE
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Ivánc, Kossuth L. u. 74.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Kis román kori temploma első ismert birtokosa, Domokos bán és fia, Bors ispán idejében épülhetett. A múlt század híres régésze, Rómer Flóris a Lugos-völgyi halomsírokat kutatva 1863-ban átutazott a falun, és lerajzolta a templomot. A régi templomot 1910-ben lebontották a helyébe épített Hendrich Antal műépítész tanár tervezte. A templom stílusa magyaros-szecessziós, székelyes elemekkel.
v.: 10.00 - 17.00
SÉTA IVÁNCON
A séta során a Helytörténeti Múzeum megtekintése után a gr. Sigray emlékparkban a gróf szobrát, a bronz kutyát, az ivánci 1848-49-es nemzetőrök emlékművét, a Nepomuki Szt. János szobrot (1818) valamint a Tanítók emlékfáját lehet megtekinteni.
A séta mindkét nap 10.00 órakor indul a Milléniumi parkból.
VAS MEGYEI SZAKOSÍTOTT OTTHON
Ivánc, Kossuth L. u. 1.
Vezetés: lesz
A védett kastélyparkban található, barokk eredetű szecessziós stílusban átépített kastélyt, néhány különlegesen szép helyiségét (könyvtár, márványfürdő) ajánljuk megtekintésre. Bejelentkezés alapján séta indul, jelentkezni lehet: 06-94-542-037-es telefonszámon.
sz.: 9.00 - 16.00, v.: 9.00 - 16.00
BATTHYÁNY-KASTÉLY (DR. BATTHYÁNY-STRATTMANN LÁSZLÓ MÚZEUM)
Körmend, Szabadság tér 2-4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A XV. században épült körmendi vár 1605-ben került a Batthyányak tulajdonába. Batthyány Lajos a XVIII. század első felében átépíttette a négy saroktornyos, szabálytalan ötszög alaprajzú várat, s a védműből barokk udvari pompát idéző kastélyegyüttest emeltetett, amely később klasszicista arculatot kapott.
A kastélyban jelenleg komplex feltáró kutatás folyik. Mindkét nap 10.00 és 14.00 órai kezdettel a feltárás eredményeinek bemutatása az ásatást végző szakemberek segítségével, majd a múzeum állandó kiállításának megtekintése. A vezetések a főbejárattól indulnak.
sz.: 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00, v.: 9.00 - 12.00, 13.00 - 17.00
DR. NAGY LÁSZLÓ GYÓGYPEDAGÓGIAI INTÉZET
Kőszeg, Kiss János u. 31.
Intézményünk az egykori, 1856-ban alapított Hunyadi Mátyás magyar királyi alreál és reáliskola helyén - mely "Iskola a határon" vált közismertté - működik. A 24 hektáron számos épületegyüttes helyezkedik el, melyet több mint 100 éves őspark vesz körül.
sz.: 8.00 - 15.00, v.: 8.00 - 14.00
RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM
Nagytilaj
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Nagytilaj Vas és Zala megye határán található. A település első templomát, az 1407-től épült templomot a XIX. században rombolták le. A ma is álló templom ezután épült, építését 1882-ben kezdték meg. Oltárképe Szent Márton vitéz és püspök lovas alakját ábrázolja.
Mindkét nap 10.00 órakor séta indul a római katolikus templom - Tőke Imre fafaragómester szobrai - kopjafa - 700 éves gesztenyefa - hegyi kápolna útvonalon. A séta keretében emlékműavatás . Várható időtartam: 2-3 óra, vezető: Szilágyi Attiláné (06-20-962-64-25).
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 8.30 - 18.00
DR. LENARSICH IMRE HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
Nyőgér, Petőfi Sándor u. 56.
Vezetés. lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A plébániatemplom tőszomszédságában lévő egyházi ingatlan - hajdani iskolaépület - ma a Dr. Lenarsich Imre Helytörténeti Alapítvány székhelye, a község kulturális örökségének, muzeális értékeinek gyűjtőhelye. A gazdag egyházi, közéleti, fotó- és könyvgyűjteménye mind a névadó személyéhez kötődő emlékanyag.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
NYŐGÉRI SZT. IMRE PLÉBÁNIATEMPLOM ÉS KRIPTA
Nyőgér, Petőfi S. u. 58.
Vezetés. lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
"A püspökség gyöngye" - így nevezték hajdanán egyházi körökben a magyarországi Szlovén vidéket. A templom mai épülete 1786-ban, későbarokk stílusban épült, Árpád-kori alapokon. A műemléki védettség alatt álló templom jellegzetessége a XVIII. századból való Szent-Sír oltár, benne kép helyett Pieta-szobor látható. A templom nyolcváltozatú orgonáját 1905-ben a pécsi Angster cég építette.
17-én 10.00 órakor szentmise.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
NYŐGÉRI KÖRSÉTA
Mindkét nap 14.00 órakor séta indul a plébániatemplom - kegyeleti park - nyőgéri szőlőhely - pincegyűjtemény - plébániatemplom - Hóvirág-forrás útvonalon.
Találkozó: a templom előtt, vezeti: Szabó Csaba helytörténész. Várható időtartam: 1,5 óra.
SZENT LAMBERT PLÉBÁNIATEMPLOM
Rábagyarmat, Kocsis L. u. 2.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Már a XI. sz. végéről vannak írásos emlékek a keleti, Árpád-kori részéről, majd a XVIII. század végén átépítették. Mai formáját 1949-ben nyerte el. Védőszentje az országban egyedülálló.
Mindkét nap falunéző séta indul 14.00 órakor a templom elől. Útvonal: Kocsis László emlékszoba - tájház.
17-én 10.00 órakor kezdődik a Lambert-búcsú, melynek keretében a Csíkmadarasról kapott székelykapu felavatása lesz.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
FALUMÚZEUM-TÁJHÁZ
Rábagyarmat, Fő u. 13.
Vezetés: lesz
Őrségi típusú, boronafalu talpasház 1850-ben épült, melyet három éve újítottak fel.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SALA TERRENA EGYHÁZMEGYEI MÚZEUM ÉS KINCSTÁR
Szombathely, Berzsenyi tér 3.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Szombathelyi Püspöki Palota földszinti dísztermében nyílt meg Magyarország első, nyilvánosan látogatható kiállítóterme 1874-ben. 1945. március 4-én a várost ért bombatámadás során a Palota és a benne lévő Múzeum súlyosan megsérült. 1990. január 24-én nyílt meg újra a római emlékek mellett helyet adva az egyházi kincseket őrző gyűjteménynek is.
sz.: 9.30 - 16.30, v.: 13.00 - 16.00
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
Szombathely, Rákóczi F. u. 12.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Szombathelyi Képtár 1985-ben épült fel. A tervekre pályázatot hirdettek meg és ez számos építész fantáziáját mozgatta meg. Sokan látták már a Képtárat kívülről - belülről, de nem ismerik a pályázaton megszületett hasonló és eltérő elképzeléseket. A kiállítás egyik fő tanulsága, hogy a magyar művészettörténetben a képtártervezés műfaja egyedi és megismételhetetlen módon itt született meg. A kiállítás megtekinthető 2006. szeptember 16-tól október 30-ig, címe: Tervek és utópiák - a Szombathelyi Képtár építésére kiírt pályázatra beérkezett munkák bemutatása. Az épületben vezetés telefonos egyeztetés alapján, egyeztetett időpontban (06-94-508-800).
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
VESZPRÉM MEGYE
BÁNYÁSZATI MÚZEUM
Ajka, Parkerdő
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Bányászati Múzeum kiállításai: "A magyar szénbányászat gépei és eszközei", "Az ajkai medence szénbányászatának története", "Bemutató tárló (bányavágat): a bányászatbiztosítás eszközei", "Őslény és kőzettár", "A villamoserőművek története Ajkán".
sz.: 10.00 - 14.00, v.: 10.00 - 14.00
HELYTÖRTÉNETI MÚZEUM
Ajka, Szabadság tér 4.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A templomdombon álló XVIII. századi evangélikus lelkészlakból kialakított városi múzeum 1989 óta várja az érdeklődő látogatókat. Állandó kiállítások: Környezet és ember címmel a város környékének történetét, a Borsos-teremben Borsos Miklós szobrászművész kamarakiállítását tekinthetik meg az érdeklődők. Az épületben található Fekete István és Molnár Gábor emlékét őrző gyűjtemény is. A Fotógalériában időszakos kiállítások láthatók.
sz.: 9.00 - 16.00
FOLLY ARBORÉTUM
Badacsonyörs, Kápolnavölgyi u. 25.
Információs anyag: lesz
Az 1900-as évek elején dr. Folly Gyula pécsi orvos az örsi szőlőhegyen egzótákat telepített. Olyan fajokat igyekezett összegyűjteni, amelyek jól hasznosítják a Balaton klímáját, és jól tűrik a szárazságot. 1974-ben történt halála után fia, Folly Gyula agrármérnök vette át, és jelenleg is végzi az arborétum fenntartását és továbbfejlesztését, melynek területe ma már 5 hektárra nőtt. 1978-ban szigorúan védetté (illetve később fokozottan védetté) nyilvánították az arborétumot a Kisörsi-heggyel együtt, a Badacsonyi Tájvédelmi Körzet részeként.
sz.: 9.00 - 18.00, v.: 9.00 - 18.00
JÓKAI MÓR EMLÉKMÚZEUM
Balatonfüred, Honvéd u. 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Jókai Mór 1970-ben építtetett nyaralót Balatonfüreden a fürdőtelep központjában. Jelentős művei sora született a villában, élükön a Balatont is népszerűsítő "Az arany ember" című regénnyel. Az író 1889-ig kellemes napokat töltött családjával a híres fürdőhelyen. Egykori villája 1954 óta irodalmi emlékmúzeum, az ország egyetlen, enteriőr jellegű állandó Jókai kiállításával. 16-án 15.00 órakor tárlatvezetés.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
TÁJHÁZ
Balatonkenese, Kossuth Lajos u. 6.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A tájház a Balaton-melléki népi építkezés jellegzetességeit viseli magán. Az épület falai terméskő lábazaton döngölt föld, vályog és égetett tégla. A konyha és a pitvar boltozott, a többi helyiség felett gerendás fafödém. A tetőszerkezet náddal borított. A tájházban helytörténeti gyűjtemény 1991 óta várja a látogatókat.
16-án játszóházi foglalkozások lesznek, 17-én népi gyerkőc programok.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
PLUL VÍZIMALOM - IPARI MŰEMLÉK
Csopak, Kisfaludy u. 16.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Csopakon évszázadok óta több malom - a XX. század elején 6 - működött. Ezek közül többnek az átalakított épülete megvan, de csak ez az egy, a Plul malom maradt meg berendezésében is aránylag épségben. A helyén lévő öreg malmot 1910-ben Molnár Kálmán építette át a mai formájában és berendezésében. A csopaki Séd vize hajtotta a felülcsapott vízikereket, mely kettő hengerszéket működtetett és egy takarmánydarálót. Messze vidékről hordták ide a gabonát őrölni. Molnár Kálmán veje Plul Vilmos molnár gyermekei örökölték a malmot az államosításig. Ezután még az 1970-es években - villanymotor rásegítéssel - üzemelt a malom. Ezután takarmányboltként üzemelt, majd az állam használatba adta a községnek és azóta látogatható ipartörténeti múzeum és helytörténeti kiállításként belépő nélkül látogatható a szezonban.
sz.: 16.00 - 20.00, v.: 16.00 - 20.00
KINIZSI VÁR
Nagyvázsony, Kinizsi u. 96.
Információs anyag: lesz
Nagyvázsony a nevét az első birtokosáról, a Vázsony nemzetségről kapta. A Vezsenyi nemzetség kihaltával a királyra visszaszállt Vázsonykő várát birtokaival együtt hű vitézének, Kinizsi Pálnak adta 1472-ben. Vázsonykő várának építési ideje a XIV. század végére, a XV. század elejére tehető. A várúr nagyszabású építkezései komoly fellendülést eredményeztek, ennek három értékes műemlék: az átépített vár, a pálos kolostor és a falu plébániatemploma őrzi nyomát.
16-án és 17-én 14.00 órától séta Kinizsi birodalmában, útvonala: Kinizsi vár - pálos kolostorrom - Szt. István templom.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM
Nagyvázsony, Bercsényi u. 21.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az 1825-ben épített, utolsó tulajdonosáról Schumacher-háznak nevezett lakóház a bakonyi építészet jellegzetes stílusjegyeit viseli magán: csúcsfalas, mellvédes, ívelt tornácú. A szabadkéményes konyhában és az abból nyíló kamrában a századfordulón használatos konyhai, tárolási eszközöket találjuk. A hátsó szobában az utolsó vázsonyi takácsmester szövőszéke áll. A padlás nélküli fészerben gazdasági eszközök vannak. A hajdani istállóban az utolsó vázsonyi rézműves teljes szerszámkészlete látható. Mindkét nap 10.00 - 18.00 óráig családi vetélkedő kicsiknek és nagyoknak. Az épülettel és a kiállításokkal kapcsolatos ismeretek elmélyítése céljából a látogatók feladatlapokat tölthetnek ki.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
SZENT ISTVÁN TEMPLOM
Nagyvázsony, Rákóczi u. 27.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Románkori templom, melyet Kinizsi Pál 1481-ben gótikus stílusban újjáépíttetett. Oltárait gr. Zichy János és felesége, Széchenyi Katalin készíttette az 1740-es években.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
BALÁCA-RÓMAI KORI VILLAGAZDASÁG
Nemesvámos-Baláca
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A villagazdaság főépületében római kori falfestményeket, mozaikokat, egy II. századi pince leletanyagát, az ásatások történetét bemutató, valamint római kori ékszer- és terra sigillata kiállítást, antik hangulatot idéző képzőművészeti bemutatót, a kőtárban pedig Veszprém megye római kori kőanyagát tekinthetik meg a látogatók.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
16-án 10.00 - 17.00 óráig családi nap a Kulturális Örökség Napjai keretében a balácai római kori villagazdaságban. Program: Az ókor fűszerei. Előadás és vetélkedő. Borverseny és borkóstolás. Római jellegű játszóház, kézműves vásár és kenyérsütés. Jelmezes fényképezkedés, pónilovaglás és kocsikázás. Múzeumi bolt és büfé.
LÁTVÁNYTÁR KIÁLLÍTÓHÁZA
Tapolca-Diszel, Derkovits u. 7-8. (Templom tér)
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A régi Stankovics-malom romjaiból épült újjá az 1997-ben megnyílt kiállítóház, ami Diszel központjában, a Templom téren évente új, 11 hónapig látogatható művészeti kiállításoknak és kapcsolódó rendezvényeknek ad otthont. A tematikus kiállítások részben a Látványtár gyűjteményéből, részben a témához kölcsönzött műtárgyakból állnak. Tárlatvezetés csoportoknak előre egyeztetett időpontban, érdeklődni lehet a 06-30-244-6985-es telefonszámon.
1. Életöröm című kiállítás: az életöröm gondolatkörének és értelmezési lehetőségeinek kiállítássá rendezése, képek, szobrok, fotók, a mindennapi környezetünk beszédes, netán boldog tárgyai és a néprajzi kultúra tárgyi emlékeinek segítségével.
2. A nagy szenvedély (Pipa, szivar, cigaretta) Az ország alighanem legnagyobb magántulajdonban levő dohányzástörténeti gyűjteményéből rendezett kamara-kiállítást a Látványtár, amely felfogható vázlatként is a vágyott és célul kitűzött Nagy pipamúzeum-hoz.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
BENCÉS APÁTSÁG
Tihany, I. András tér 1.
Tihany legnevezetesebb emléke. A bencés apátság temploma a magyar barokk egyik legszebb remeke. Altemploma román stílusú, a fölötte lévő plébániatemplomot 1719-1754 között építették. A templom berendezéseit Stuhlhoff Sebestyén fafaragó mester készítette. Az ő műve a hatalmas főoltár, a szószék a négy egyházatyával, az apát trónusa és a szerelvények asztala. A templom freskóit az 1889-es restauráláskor olyan kiváló művészek készítették, mint Ébner Lajos, Székely Bertalan, Lotz Károly, Novák Lajos és Ambrogio Dornetti. A templomot Szűz Mária és Szent Ányos tiszteletére szentelték fel.
Az apátság altemploma román stílusú, 1055-ben épült. A fennmaradt háromhajós csarnokkriptában nyugszik az 1060-ban elhunyt I. András király, a templom alapítója. Sírját spirálisan rovátkolt, hosszú nyelű kereszttel díszített sírkő fedi.
sz.: 9.00 - 18.00, v.: 11.00 - 18.00
SZABADTÉRI NÉPRAJZI MÚZEUM (GAZDAHÁZ, HALÁSZCÉH-HÁZ)
Tihany, Pisky sétány 12.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A tihanyi Halászcéh-ház, a Balaton-felvidék egyetlen megmaradt Halászcéh-háza a XIX. század közepén épült füstöskonyhás épület. Berendezése a XIX. század végi állapotokat tükrözi, fészerében jellegzetes helyi építőstílusban bazaltkőből, vakolatlan csúcsfallal. Berendezése a paraszti életformáról nyújt hiteles képet. Mindkét nap 10.00 - 18.00 óráig családi vetélkedő kicsiknek és nagyoknak. Az épülettel és a kiállításokkal kapcsolatos ismeretek elmélyítése céljából a látogatók feladatlapokat tölthetnek ki.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
BAKONYI HÁZ
Veszprém, Erzsébet sétány 3.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Az 1935-ben egy Öcs községbeli lakóház mintájára épült ház a tájegység népi építészeti jellemzőit, a berendezett szoba-konyha a népi életet mutatja be. Mindkét nap 10.00 - 18.00 óráig családi vetélkedő kicsiknek és nagyoknak. Az épülettel és a kiállításokkal kapcsolatos ismeretek elmélyítése céljából a látogatók feladatlapokat tölthetnek ki.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
LACZKÓ DEZSŐ MÚZEUM
Veszprém, Erzsébet sétány 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A működését 1903-ban megkezdő Veszprémvármegyei Múzeum alapítója és első igazgatója a későbbi névadó, Laczkó Dezső piarista geológus tanár volt. A múzeum létrehozásához saját 8500 darabból álló kövületgyűjteményével is hozzájárult. Az 1906-ban Balácán elkezdett római kori villa feltárásai a már addig is jelentős régészeti gyűjteményt páratlan leletekkel gazdagították. Az intézmény 1925-ben költözött a Medgyasszay István által tervezett önálló épületébe. A következő évben a múzeum kiállításai mellett a könyvtár is megkezdte nyilvános működését. Nagy László régész, néprajzos, irodalomtörténész, könyvtáros múzeumigazgató 1935-ben létrehozta az első vidéki skanzent, a ma is látogatható Bakonyi Házat a múzeumépület mellett. A II. világháborút a gyűjteményi anyag átvészelte, az épületben azonban károk keletkeztek. A rendbe hozott múzeumépületben 1951-ben Vajkai Aurél igazgató nyitotta meg az új állandó kiállítást, akinek a néprajzi gyűjtemény jelentős mértékű fejlesztését is köszönhetjük. 1962-ben alakult meg a Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság, amelynek székhelye részben ma is a korábban Bakonyi Múzeumnak, ma Laczkó Dezső Múzeumnak nevezett épületben van. A múzeumban a "Szellem a tárgyban, a helyben, a képben" című állandó kiállítás, valamint régészeti, történeti, néprajzi, irodalomtörténeti időszaki tárlatok tekinthetők meg. Mindkét nap 10.00 - 18.00 óráig családi vetélkedő kicsiknek és nagyoknak. Az épülettel és a kiállításokkal kapcsolatos ismeretek elmélyítése céljából a látogatók feladatlapokat tölthetnek ki.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
HADNAGY LÁSZLÓ HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
Veszprém-Gyulafirátót
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az 1800-as évek végén épült két tantermes iskola az új általános iskola megépülésével a 70-es évektől üresen áll. Hadnagy László egykori iskolaigazgató, helytörténeti kutató kezdeményezésére - és jelentős részben az általa gyűjtött anyagokból -1998-ban helytörténeti gyűjtemény jött létre a régi iskola két használaton kívüli helyiségében. Mivel állandó nyitva tartásra nincs lehetőség, ezért csak egy-egy kulturális rendezvény alkalmával nyílik mód a kiállított anyagok megtekintésére. A település lakói közül is valójában kevesen ismerik a falumúzeumot.
16-án 14.00 órától ismerkedés népi kismesterségekkel.
sz.: 14.00 - 17.00, v.: 14.00 - 17.00
KOLOSRORROM
Veszprém-Gyulafirátót, Kolostor u.
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A Premontrei rend 1255-ben épült gyulafirátóti kolostorának északi zárófala és a templom kereszthajójának zárófala egy szépen díszatett ajtónyílással ma is áll. A minden oldalról körbeépített rom alig látogatható, de a fal tetején álló gólyafészek miatt a helybéliek szeretettel emlegetett nevezetessége. Egy alapos takarítás és fűnyírás után e helyen szeretnénk rendezvényünket megtartani. Első alkalom lenne a település újkori történetében, hogy programot szervezünk a rom területén.
sz.: 16.00 - 18.00, v.: 14.00 - 15.00
16-án 18.00 órától KOLOSTORKONCERT. Megnyitót mond Rainer Pál régész, közreműködik Radics Tibor tárogatóművész és Veresné Petrőcz Mária énekművész.
BAKONYI TERMÉSZETTUDOMÁNYI MÚZEUM
Zirc, Rákóczi tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
A Bakonyi Természettudományi Múzeum a zirci ciszterci Apátság barokk épületének első emeletén található. Állandó kiállítása - melynek részei A Bakony természeti képe, A Bakony gombái, A Bakony kisemlősei, A természet ékszerei (ásványok) - a hét minden napján várja az érdeklődőket. A diorámák bemutatják a jellegzetes bakonyi tájak életközösségeit, védett területeit, többek között az öcsi tőzegmohás úszólápot és a fenyőfői Ősfenyvest. Külön jelzés hívja fel a figyelmet a védett növény- és állatfajokra. Kiemelt jelentőségű az ún. "Vörös könyves" tárló, melyben a kipusztulás által fenyegetett madárfajok láthatók. Különleges élményt nyújt az akvárium és a terráriumok látványa. Az ásványkiállítás csodálatos válogatást kínál a Kárpát-medence ritkaságaiból. A látogatókat magyar, német, angol nyelvű feliratok és kiállításvezető-füzet segíti a tájékozódásban. A múzeumi boltban ismeretterjesztő kiadványokat, ásványokat, féldrágaköveket is vásárolhatnak vendégeink.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 9.00 - 17.00
CISZTERCI APÁTSÁG TEMPLOMA
Zirc, Rákóczi tér 1.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A barokk templom 1732-1742 között épült Wittwer Márton és Kayr Mátyás tervei szerint. A barokk falképek Wagenmeister József alkotásai, az oltárképeket 1754-ben készítette F. A. Maulbertsch. A zircit is, mint minden cisztercita templomot, Szűz Mária mennybemenetele tiszteletére építették. Az apátsági templom restaurálása 1995-ben kezdődött és 2005. nyarán fejeződött be.
sz.: 9.00 - 17.00, v.: 11.00 - 17.00
ZALA MEGYE
TÁJHÁZ-MAGÁNGYŰJTEMÉNY
Kehidakustány, Petőfi u. 14.
Vezetés: lesz
Információs anyag: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
A védett, szépen felújított 100 éves parasztház ad helyet az ország egyik legnagyobb és legértékesebb öntöttvas gyűjteményének. A tárgyak a XVI. századtól a szecesszió végéig (XIX. század) mutatják be a pótolhatatlan vasipari relikviákat. Emellett néprajzi gyűjtemény kapott helyet, de láthatók az eredeti gerendák, kemencék is.
sz.: 9.00 - 19.00, v.: 9.00 - 19.00
BALATONI MÚZEUM
Keszthely, Múzeum u. 2.
A megye legrégebbi - 1898-ban alapított - múzeuma mutatja be a tó környékén a legteljesebben a Balaton történetét, a tó körül élt emberek világát, a halászat, a hajózás és fürdőélet emlékeit.
16-án 14.00 órakor előadás: 1956 eseményei Keszthelyen és a környéken. Előadó: Kapiller Imre, a Zala Megyei Levéltár levéltárosa. Meg lehet hallgatni Tar Ferenc interjúját Marinkai Istvánnal, a keszthelyi 56-os szobor készítőjével, majd a szobor megtekintése.
Vetélkedő diákoknak az 56-os eseményekből.
17-én 15.00 órakor kiállításmegnyitó: Pásztorművészet a Dunántúlon.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
ALSÓVÁROSI TEMPLOM
Nagykanizsa, Ady u. 14.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
1702-14 között épült a lebontott vár tégláiból a ferences rendi szerzetek számára, barokk stílusban. Ez a város legértékesebb műemléke. A falakon és a szentély kupoláján stukkós domborművek láthatók. A főoltár képét G.F. Sambach festette 1770 körül. A templom alatt nagy kripta van. A templomhoz pedig egy kétszintes barokk stílusú kolostor simul. (felújításra vár) A templom általában zárva van, így nehezen látogatható miseidőn kívül.
sz.: 11.00 - 18.00, v.: 11.00 - 19.00
HALIS ISTVÁN VÁROSI KÖNYVTÁR
Nagykanizsa, Kálvin tér 5.
A Parlament támogatásával 2001. augusztus 20-án, az államalapítás millenniumán és a könyvtár alapításának 50. évében átadták az új könyvtárépületet. A 4000 négyzetméter alapterületű létesítmény egy milliárdos beruházás volt és a város egyik ékessége lett.
Kustár Zsuzsa iparművész és Zalavári Lajos építész munkáinak kiállítása.
sz.: 9.00 - 13.00, v.: 9.00 - 13.00
INKEY KÁPOLNA
Nagykanizsa, Alkotmány u.
Vezetés: lesz
Imre Boldizsár építtette 1768-ban, barokk stílusban. Centrális, négyfülkés kápolna, kupoláján freskómaradványokkal. 1950-74 között állaga erősen leromlott, kriptáit kirabolták. Bár 1975-ben helyreállították, azóta is funkciótlan, a pusztulás fenyegeti.
Előadás a kápolna történetéről, ötletbörze a hasznosítására, koncert.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00
THÚRY GYÖRGY MÚZEUM
Nagykanizsa, Fő út 5.
Vezetés: lesz
A Múzeum épülete a város legrégebbi lakóháza, 1705-12 között épült a vár tégláiból. A Batthyány-család tulajdonát képezte, a helybeliek csak hercegi várként emlegették. Egyemeletes, barokk épület boltíves kapuzattal és kváderezett földszinttel.
2006 februárjától "Emberek, utak, kapcsolatok" címmel Nagykanizsa történetét bemutató állandó, interaktív kiállítás látható.
Előadás: 16-án 17.00 órakor.
sz.: 10.00 - 17.00, v.: 10.00 - 17.00
ZSINAGÓGA
Nagykanizsa, Fő út.6.
Vezetés: lesz
Mozgáskorlátozottak által látogatható.
Az egyszerű külsejű klasszicista épületet 1807-22 között építtette a 375 tagú zsidó hitközség. Akkori rendelkezések szerint az utcai frontra nem épülhetett. A múlt század közepén bővítették és díszítették, ma használaton kívül van. Jó akusztikájú, nagy belső térrel rendelkezik. Az utcára néző egyemeletes, szintén klasszicista épület a zsidó hitközösség tulajdona. Itt működött a történelmi Magyarország egyik legrégibb gyógyszertára, a Fekete Sas gyógyszertár, melynek empire bútorzatát a múzeum őrzi.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 11.00 - 18.00
MAGYAR OLAJIPARI MÚZEUM
Zalaegerszeg, Wlassics Gy. u. 13.
Vezetés: lesz
Az épületben megtekinthető Papp Simon geológus, a MAORT vezérigazgatójának emlékszobája és a vízkutatás, vízkútfúrás magyar úttörőinek, a Zsigmondy-családnak az emlékszobája és anyaga.
sz.: 10.00 - 18.00, v.: 10.00 - 18.00