Július 27. Duna TV 14.00
1956-2006 Emlékév
IFJÚ SZÍVVEL
Az ötvenes évek direktívái szerint az alkotásoknak a szocialista eszményeket kell népszerűsíteniük. A gyakorlatban ez úgy festett, hogy a futószalagon készített sematikus filmek a "gombhoz a kabát"-elv jegyében fogantak. A történetek az időszerű propaganda szolgálatában álltak. Például a Magyar Néphadsereget, a "béke őrét" dicsőítette az Ütközet békében. A sportolás, az MHK /Munkára, Harcra Kész) mozgalom apoteózisa a Civil a pályán. A kétezer tonnás vasúti mozgalmat emeli mennybe a Teljes gőzzel. A (nem létező) metró-építkezésnek állít emléket A város alatt.
Keleti Márton, minden idők legszorgalmasabb hazai rendezője az Ifjú szívvel című filmben a boldog fiatalok életét vitte vászonra. Előzmény: Rákosi Mátyás 1952. január 10-én a Politikai Bizottság ülésén kijelenti: "Szükség van ifjúsági témájú filmre." A kurzus lovagjainak nem kellett kétszer mondani, mi a teendő. Hamar összeütötték a tanmesét, az MTH (Munkaerő Tartalék Hivatal) mozi PR-ját, az ipari tanuló oktatás, a szakmunkás-képzés lelkesítő toborzóját. A szocreál-megrendeléseket szívesen teljesítő Bacsó Péter írta a forgatókönyvet, mely arról szól, hogy a modellként kiválasztott Dani János elhanyagolja tanulmányait, brigádvezetői teendőit sem látja el tisztességesen, ám különféle pozitív hatások érik, önkritikát gyakorol, megjavul, tehát jó kedvvel vehet részt a hajókiránduláson.
Több didaktikus lóláb is kilóg a meséből. "Tanulni, tanulni, tanulni" - sugallja a lenini tanulság. Az idősebbek tapasztalatai nélkülözhetetlenek. A fontos funkció felelősséggel jár. Az önképzés nem pusztán jog, hanem kötelesség is. Aki nem tart lépést a fejlődéssel, lemarad. Munka után édes a pihenés. És így tovább, a végtelenségig.
A közhely-áradatot a rendezés nem képes ellensúlyozni. Szinte minden mozzanat klisére épül. Az ellenpontozás - a lumpoló jampecek leleplezése - naiv. Idillikus a munkásgenerációk képviselőinek megjelenítése. Latabár Kálmán sütemény-osztogató pedellusa a humor kedvért került a filmbe: a népszerű színész burleszk-effektusai, a hagymapucolás, a tésztadagasztás régi hagyományokat követnek. Az Ifjú szívvel - állapítja meg Szilágyi Gábor Tűzkeresztség című kötetében - tipikus megnyilvánulása a "minden simán megy" szemléletnek (Magyar Filmintézet, Bp. 1992. 322.l.)
Keleti Márton megrendelésre született alkotása az agyonpolitizált kor szellemiségének és igényeinek (igénytelenségének) hű tükre.
(VJ)