Július 24. Duna TV 22.20
1956-2006 Emlékév
NÉPTANÍTÓK
Tulajdonképpen "mellékterméknek" tekinthető a nemzet napszámosainak életét bemutató alkotás. Sára Sándor - aki ezúttal nem a kamera mögött állt, hanem a forgatást irányította rendezőként - akkor bukkant a témára, amikor a második magyar hadsereg pusztulásáról szóló mementó-sorozatát készítette. Találkozott egy néptanítóval, aki elmondotta, hogy ünnepi (ötvenéves) találkozóra készül egykori társaival. A filmművész érdeklődését felkeltette az esemény. Személyes indíttatását motiválta, hogy maga is osztatlan iskolában, falun kezdte meg tanulmányait. Úgy érezte: adósságot törleszt, ha szóra bírja a "társadalom lámpásait". A munka éve: 1981.
Pécsről indultak, Baranyában és környékén húzták az igát a hajdani csapat tagjai. Számuk a viharos fél évszázad alatt természetesen megfogyatkozott. A visszaemlékezésekből megismerhetjük a pályakezdés nehézségeit, a beilleszkedés részleteit, a szociális körülményeket, a nagy gazdasági világválság okozta nyomorúságot, a háború, a fogság iszonyatát, s azt is, hogyan ígért radikális változást az Új Rend, mely aztán mégis perifériára szorította őket. Utak és keresztutak rajzolódnak ki az őszinte vallomásokból (a kérdéseket nem halljuk, csak a válaszokat). Alapos és igényes a látlelet. Egy "hátrányos helyzetű" csoport tagjai tárnak tükröt elénk a képsorokon. Mindegyikük önéletrajzot mond, mégsem egyéni "sztorijuk" fontos, hanem a megnyilatkozásokból kibontakozó társadalmi sors. Fél évszázad magyar históriájának tömör foglalata hívható elő Lengyeltóti János, Svarda Béla, Nagy Sándor, Gép Károly és a többiek monológjaiból. Ágh Attila az 1981-es bemutató alkalmából találóan határozta meg a film jelentőségét: "Mit ér a néptanító, ha magyar?... A néptanító felfedezése az igazi nagy találmány Sára filmjében, ennek a hősnek a megtalálása vezet át a pszicho-gráfiából és a szocio-gráfiából a historio-gráfiába..."
A MAFILM és a Magyar Televízió közös produktuma főhajtás, történelmi lecke, dokumentum. Fontos fejezet Sára Sándor filmográfiájában éppúgy, mint a felnőtté vált műfaj jeles darabjai között.
(VJ)