Március 07. Duna TV 20.00
1956-2006 Emlékév
AZONOSÍTÁS
Lugossy László 1975-ben forgatott sorsdrámájának cselekményváza - maga a rendező ismerte ezt el egyik nyilatkozatában - "riasztóan soványnak" tetszik. A szimpla történet attól válik bonyolult tartalmat hordozó társadalmi körképpé, hogy az alkotó izgalmas személyiségrajzzal gazdagította egy identitását kereső fiatal férfi kálváriájának bemutatását.
Ambrus Andrást - ő a főhős - Takács Gábor néven tartják számon, s nem akarják igazolni.
A nagy világégés után vagyunk. A fegyverek már elhallgattak, de még kaotikusak a körülmények: nem mindegy, hogy hadifogságból hazatérő egykori lelencfiú saját sorsát élheti-e tovább, vagy pedig bele kell bújnia egy szökött katona bőrébe. A tét tehát nagy. A szerző ekképpen magyarázta a viselkedés motivációját: "A történelmi gyanakvásokkal találja szemben magát az a fiatalember, amikor saját azonosításért harcba kezd. Magyarország számára a második világháború vége nem egyszerűen a háború végét jelentette, hanem a világrendváltást is. Ez a periódus tehát különösen kiélezett pillanat egy személyiségdráma történelmi kereteként."
A konfliktus fel(meg)oldásánál fontosabb a kor embereinek, eszményeinek, lázainak, feszültségeinek, bizonytalanságainak ábrázolása. Ambrust végül Csató, a pártfunkcionárius igazolja (példázat a bizalomról) - s megismerhetjük a háttérben az akkori évek sistergő atmoszféráját. A megjelenítés nyelve dokumentárisan pontos, az "opera prima" erőssége a realista hangszerelés, a lényegre törő vizualitás (operatőr: Lőrinc József), az epizódok életszerűsége, a markáns színészi játék. A szerepjátszó együttes tagjai között feltűnik Cserhalmi György, Madaras József, Koltai Róbert, Temessy Hédi.
Az AZONOSÍTÁS kritikusai elismeréssel szóltak a vállalkozás igényességéről, a mű gondolati tisztaságáról, stílusának keresetlenségéről. A kisebb hibákat a rutintalanság számlájára írták. A film - mely része lehetne a MAGYARORSZÁG FELFEDEZÉSE című reprezentatív ciklusnak - ma is érvényes igazságokat fogalmaz meg intellektuális igényességgel. A film a Berlini Filmfesztiválon "Ezüst Medve" díjat nyert.
A filmélmény feldolgozását izgalmas "élményút" segíti, amelyet megtalálhatnak az Emlékév Bizottság www.19562006.hu honlapján, az "Utak-keresztutak" címen.
(VJ)