Az 1956-os Magyar Forradalom Történetének Dokumentációs és Kutatóintézete Közalapítvány, valamint az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára
Az 1956-os forradalom visszhangja a szovjet tömb országaiban
címmel nemzetközi konferenciát szervez
A 1956-ban tetőzött az a válság, amely Sztálin 1953-as halálát követően bontakozott ki a szovjet tömb országaiban, s magában a Szovjetunióban. A konfliktusok sorában a magyar forradalom jelentette a legsúlyosabb kihívást. A válság Budapesten fegyveres harcba torkollott, a kommunista kormányzat csődöt mondott, sor került a szovjet csapatok fegyveres beavatkozására is. Moszkva mindezek ellenére viszonylag hamar és látszólag könnyen úrrá lett a válsághelyzeten.
A konferencia egyfelől arra keres választ, hogyan élték át a válságot a térség kommunista vezetései és társadalmai, külön figyelmet szentelve a szomszéd országok magyar kisebbségeinek megmozdulásaira, a későbbiekben az őket ért - tömeges és elhúzódó - megtorlásokra.
Másfelől azt kívánja vizsgálni, hogy milyen diskurzusokban, hogyan merült fel 1956, Budapest, a nemzeti kommunizmus, a tömegmozgalmak stb. a kommunista vezetésekben a forradalmat követő években, de akár 1989-ig is. Hogyan alakult a térségi társadalmakban az 1956-os magyar forradalom emlékezete? Milyen tanulságokat vontak le belőle: a kommunista elitek a változtatások szükségességére és irányaira vonatkozóan, más társadalmi csoportok a 'modus vivendi', kollaboráció, ellenállás, emlékezés, felejtés etc. mindennapi gyakorlatára nézve.
Az első kérdésre valószínűleg az egyes uralkodó pártok irataiban, a hatalom ellenőrizte nyilvánosság különféle fórumain kereshető a felelet, a másodikra a titkosrendőrségektől ránk maradt iratanyagban, a hangulatjelentésekben, a különféle jelzésekben, később a szamizdatban, majd a "második", végezetül a "másfeledik" nyilvánosságokban.
A konferencia helye és időpontja: Budapest, 2006. szeptember 22-23.
A konferencia munkanyelve magyar és angol, szinkrontolmácsolást biztosítunk.
Részvételi szándékukat, kérjük, hogy 2006. február 13-ig egy egy-két oldalas, angol témajavaslathoz csatolt életrajzuk és publikációs listájuk megküldésével az alábbi címen jelezzék:
Rainer M. János
igazgató, 1956-os Intézet
e-mail: rainer@helka.iif.hu
Az előadások szövegének rövid változatát 2006. június 15-ig, teljes szövegét pedig 2006. augusztus 31-ig várjuk.
A konferencia szervezői fedezik az előadók utazási és tartózkodási (szállás és étkezés) költségeit.